"U lekarza" / mat. prasowe

Książka “U lekarza. Opieka medyczna i procedury wyjaśnione dzieciom i rodzicom” już w sprzedaży

Na wizytę kontrolną, do dentysty, gdy jest chore. Takiej wizycie nie musi towarzyszyć lęk. Warto zmienić ją w ciekawą wyprawę, podczas której
dziecko wie, co je spotka i samo może zadać pytania. Z tą książką rodzice już nie będą bezradni, wybierając się z dzieckiem do przychodni czy do
szpitala. Uspokoją obawy, wyjaśnią procedury. Jest to też fascynująca lektura dla przyszłych medyków. Jeśli Twoje dziecko chce zostać lekarzem - warto po nią sięgnąć. Hello Mama książkę "U lekarza" objęło swoim patronatem medialnym!

Spis treści:

"U lekarza. Opieka medyczna i procedury wyjaśnione dzieciom i rodzicom"

Przedstawiamy fragmenty książki “U lekarza. Opieka medyczna i procedury wyjaśnione dzieciom i rodzicom”. Książka powstała dzięki francuskiemu stowarzyszeniu Sparadrap (po polsku “Plaster”), które robi wszystko, aby spotkanie dziecka z “białym fartuchem” przebiegało w przyjaznej, bezstresowej atmosferze. To wydanie zostało skonsultowane i dostosowane do polskich warunków. Dziecko zobaczy tu, przedstawione krok po kroku (na obrazkach i w krótkich opisach), wizyty u pediatry i innych specjalistów. Rodzic przeczyta praktyczne i łatwe do wprowadzenie w życie porady. To książka, która będzie służyła wiele lat, bo wizyty u lekarzy zdarzają się zawsze.

Co znajdziesz w gabinecie stomatologicznym?

Na początku wizyty siadasz na fotelu… podobnie jak dentysta!

  • narzędzia do leczenia zębów: turbiny i wiertła stomatologiczne, dmuchawka
  • kubeczek na wodę i spluwaczka, żeby wypłukać buzię
  • system ssący do odsysania śliny
  • serweta, by nie zamoczyć ubrania
  • regulowany fotel – gdy na nim usiądziesz, dentysta powoli pochyli oparcie, aby cię położyć i lepiej widzieć twoje zęby. Również siedzenie tego fotela można podnosić i opuszczać, żeby w trakcie badania lub leczenia pacjent był na odpowiedniej wysokości
  • lampa bezcieniowa – dzięki tej specjalnej lampie lepiej widać twoją buzię. Gdy dentysta się rusza, światło może cię trochę oślepiać.

Dentysta by nie przenieść na ciebie zarazków przed twoim przyjściem wszystko jest czyszczone. Dentysta myje ręce i zakłada specjalny strój: fartuch, maseczkę, rękawiczki i okulary ochronne. Przygotowuje też zestaw diagnostyczny. Narzędzia kładzie na tacce obok swojego krzesła. Są one bardzo czyste, pozbawione zarazków.

W czasie zabiegu rodzice mogą z tobą zostać.

Szczepienia

Szczepienia /

Szczepienia / “U lekarza” materiały prasowe

Pielęgniarka przygotowuje szczepionkę. Następnie przemywa miejsce, w które będzie się wkłuwać. W zależności od wieku i rodzaju szczepionki zastrzyk robi się w górną część uda lub w ramię. Kiedy pielęgniarka wyciąga igłę, to już koniec szczepienia. Potem w twojej książeczce zdrowia wpisuje się nazwę szczepionki, którą ci podano.

Czy wiesz, że przez kilka godzin po szczepieniu może boleć cię miejsce wkłucia, a przez dzień lub dwa możesz mieć gorączkę? Wtedy dostaniesz lekarstwo. Dzięki szczepieniom będziesz mieć odporność na niektóre choroby.

Gdy mamy problemy, dobrze jest z kimś o nich porozmawiać

Trudno jest zostać samemu ze swoimi problemami! Czasami rodzice zauważają problemy dziecka i proponują, by o nich porozmawiać. Czasami dzieci same mówią o problemach swoim rodzicom, przyjaciołom. A ty? Komu możesz powiedzieć o swoich problemach? Może masz już za sobą taką rozmowę? Czy to pomogło?

Rozmowa /

Rozmowa / “U lekarza” materiały prasowe

Co się dzieje w twoim ciele, gdy coś cię boli?

Ból odczuwasz dzięki swoim nerwom i mózgowi. Pojawia się on bardzo szybko. Są różne etapy odczuwania bólu. Na przykład, gdy spadasz z roweru małe receptory obecne w całym twoim ciele, są pobudzane, gdy dzieje ci się coś złego. Informację tę przekazują nerwy. Informacja dociera do mózgu, który ją analizuje i rozszyfrowuje. Wtedy czujesz ból.

Czy wiesz, że ból jest bardzo potrzebny do ochrony twojego życia? Właśnie dlatego sygnał dociera przede wszystkim do mózgu. To jak z wozem strażackim: wszyscy się zatrzymują, żeby pozwolić mu przejechać.

W zależności od otrzymanej wiadomości mózg proponuje odpowiedzi, czyli różne rozwiązania. Poza tym twój mózg może zmniejszyć lub zwiększyć ból.

Co się dzieje po operacji migdałka gardłowego?

Operacja /

Operacja / “U lekarza” mat. prasowe

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź