Mikołaj w przedszkolu – jak się przygotować?/fot. iStock Mikołaj w przedszkolu – jak się przygotować?/fot. iStock

Mikołaj w przedszkolu – jak się przygotować?

Wizyta Mikołaja w przedszkolu jest niemal dla każdego dziecka ważnym wydarzeniem w życiu. Poprzedzają ją długie przygotowania, m.in. tworzy się prace plastyczne czy przygotowuje list z prośbą o wymarzone prezenty. Wizyta Mikołaja w przedszkolu jest sporym wyzwaniem logistycznym. Wymaga ona nie tylko znalezienia idealnego kandydata do roli Mikołaja, ale również zakupu odpowiednich upominków. Jak zorganizować wizytę Mikołaja w przedszkolu? O czym należy pamiętać?

Spis treści:

Mikołaj w przedszkolu – jak zorganizować?

Wiara w Mikołaja przynoszącego prezenty grzecznym dzieciom jest istotnym elementem dzieciństwa, wpływającym pozytywnie na rozwój wyobraźni i kreatywności. W niemal każdym przedszkolu dzieci odwiedza Mikołaj – rozmawia z nimi, przytula je, a także rozdaje prezenty. Ten starszy pan z brodą jest miły i daje duże poczucie bezpieczeństwa (przynajmniej w teorii, ponieważ w praktyce wiele zależy od osoby, która wciela się w jego rolę). 

Spotkanie z Mikołajem w przedszkolu jest jednym z najbardziej wyczekiwanych dni w roku, natomiast dla rodziców – wydarzeniem logistycznym, w którym stawką jest realizacja dziecięcych marzeń. Sporą część przygotowań bierze na siebie przedszkole, a nam pozostaje jedynie uiszczenie opłaty. 

Podstawą w organizacji Mikołajek w przedszkolu jest znalezienie idealnej osoby do odegrania roli Mikołaja – na rynku działa wiele firm, które oferują tego typu usługi. To profesjonaliści, którym warto powierzyć to zadanie – dobrą praktyką jest jednak sprawdzenie opinii o nich w Internecie. Można też zdać się na rekomendacje osób zaufanych. Jeśli jednak budżet nie pozwala nam na zatrudnienie profesjonalisty, warto pamiętać, by roli Mikołaja nie powierzać osobie, którą dzieci znają. Rozpoznanie Mikołaja często skutkuje u nich poczuciem rozgoryczenia i zniszczeniem dziecięcych marzeń. 

Ważnym aspektem przy organizacji wizyty Mikołaja w przedszkolu są prezenty. Praktykuje się zakup jednakowych prezentów dla wszystkich maluchów albo kupno prezentów wybranych wcześniej przez dzieci. Wadą pierwszego rozwiązania jest możliwość nietrafienia w preferencje maluchów, trudno też trafić w zainteresowania wszystkich dzieci w grupie. Z kolei drugie z rozwiązań wymaga wcześniejszego „wybadania” życzeń dzieci. Wiąże się z tym także aspekt finansowy – dzieci mogą chcieć dostać prezent, który znacznie wykracza poza ustalony budżet. 

Jak przygotować dzieci do wizyty Mikołaja?

W przygotowaniu do spotkania z Mikołajem ważną rolę odgrywa wiek dzieci oraz to, czy mają już za sobą tego typu doświadczenie. Jeśli nie, warto zachować szczególną ostrożność, ponieważ widok starszego pana z białą brodą, ubranego w czerwony strój może wystraszyć małe dzieci. Dlatego warto pozytywnie przygotować dzieci poprzez puszczanie bajek o Mikołaju, opowiadanie o nim, rysowanie go i pisanie do niego listu. Warto mieć na uwadze, że małe dzieci – w szczególności te kilkunastomiesięczne – mogą nie być psychicznie gotowe na wizytę Mikołaja. Dlatego też z organizacją pierwszego spotkania z Mikołajem warto poczekać co najmniej do wieku przedszkolnego dziecka.

O czym jeszcze pamiętać?

Przygotowując spotkanie z Mikołajem, warto pamiętać nie tylko o prezentach czy odpowiednim kandydacie do pełnienia tej funkcji, ale również o atmosferze i dekoracjach całego wydarzenia. Trzeba zadbać o świąteczny klimat: wspólne ubieranie choinki, tworzenie dekoracji, np. malowanie bombek czy rysowanie. Dobrym pomysłem jest puszczanie dzieciom bajek o Mikołaju oraz czytanie książeczek o tematyce świątecznej. Przed przygotowaniem Mikołajek dla dzieci można też wspólnie dekorować ciasteczka, którymi będzie można poczęstować wyczekiwanego gościa. Przybyciu Mikołaja powinna towarzyszyć przyjazna atmosfera, a osoba, która wciela się w jego rolę, powinna wchodzić w interakcje z dziećmi (z pełnym poszanowaniem ich praw). 

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2