Dziewczynka Dziewczynka/ Pexels, fot. Matheus Bertelli

Mamo, mam coś w oku!

Spis treści:

Latem do oka najczęściej wpadają ziarenka piasku, pyłki roślin i drobne owady. Maluch wszczyna alarm, a wy? Wiecie, co wtedy robić?

Gdy oko zaczyna łzawić, jest zaczerwienione, a potomek skarży się na ból i pieczenie, przyczyną prawdopodobnie jest ciało obce. Niby drobinka, a spory dyskomfort. Co więcej, zignorowana może spowodować niebezpieczny stan zapalny. Co zrobić, gdy dziecku wpadło coś do oka?

5 rzeczy do zrobienia, gdy dziecku coś wpadło do oka

Po pierwsze: spokój. Miniaturowa muszka lub rzęsa w oku to nie powód do paniki. Nie ma więc potrzeby się denerwować, bo emocje udzielą się poszkodowanemu. Poza tym akcja usunięcia nieproszonego gościa wymaga precyzji, a o tę z trzęsącymi się dłońmi raczej trudno.

Po drugie: czystość. Zanim zaczniecie majstrować przy oku, umyjcie ręce. Ciało obce to wystarczający problem, z jakim narząd wzroku musi się zmierzyć. Gdy dołożycie do tego brudne palce, ryzyko wdania się zakażenia znacznie wzrośnie.

Po trzecie: samooczyszczenie. Proste sposoby bywają najlepsze. Zmuście oko do silnego łzawienia, tak, żeby samo wypłukało zanieczyszczenie. Jak? Na przykład odchylając górną powiekę i pociągając ją w kierunku dolnej. Nieprzyjemne, ale skuteczne. Jeśli drobinka nie znalazła się w kąciku oka, trzeba ją tam przesunąć, na przykład za pomocą rożka czystej (pamiętajcie o punkcie drugim: czystość przede wszystkim!) chusteczki.

Po czwarte: płukanie. Proces oczyszczania można wspomóc fundując oku kąpiel. Czasem wystarczy przepłukanie letnią wodą lub solą fizjologiczną, czasem trzeba będzie zanurzyć je w napełnionej szklance i energicznie pomrugać. Jeżeli zabieg przebiegnie pomyślnie i drobinkę uda się usunąć, oko przestanie piec, a dyskomfort natychmiast zniknie.

Po piąte: interwencja lekarza. Gdy sprawa jest poważniejsza, nie ma co zgrywać bohatera i trzeba zwrócić się do specjalisty. Jeśli intruza nie udaje się usunąć, albo widać, że ciało obce (najczęściej może to być opiłek żelaza, drzazga lub kawałek szkła) jest wbite w oko, nie próbujcie poradzić sobie z nim samodzielnie. Pomocy szukajcie u okulisty lub na ostrym dyżurze.

Czego nie robić, gdy wpadło coś do oka?

Gdy coś wpadło do oka, nie wolno go trzeć. To może nie być łatwe, bo skoro swędzi, małe rączki same wędrują do góry, ale tarcie może spowodować, że zanieczyszczenia wbiją się lub przesuną głęboko do wnętrza gałki ocznej, a wtedy pozbyć się ich będzie znacznie trudniej.

Jeśli niezbędna będzie interwencja lekarza, zanim do niego dotrzecie, można zakleić oko plastrem z opatrunkiem. Unieruchomienie nie pozwoli drobince przesuwać się i zwiększać podrażnienia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź