Co potrafi dziecko w 5 miesiącu życia?/fot. iStock Co potrafi dziecko w 5 miesiącu życia?/fot. iStock

Co potrafi dziecko w 5. miesiącu życia?

W wieku około pięciu miesięcy dziecko zdobywa liczne umiejętności związane z komunikacją i motoryką. Rozwijają się także jego zmysły. Choć nowe zdolności kształtują się u maluchów w różnym tempie (i późniejsze ich nabywanie wcale nie musi stanowić powodu do niepokoju), to dla każdego okresu w pierwszym roku życia charakterystyczne są inne „kamienie milowe”. Co zwykle umie pięciomiesięczne niemowlę?

Spis treści:

W jaki sposób rozwija się 5-miesięczne dziecko?

Niemowlę z miesiąca na miesiąc staje się już coraz bardziej komunikatywne i sprawne pod względem fizycznym. Co zazwyczaj potrafi 5-miesięczne dziecko?

  • Bez problemu umie już unosić główkę.
  • W pozycji na brzuchu może unosić się na przedramiona.
  • Uczy się także przekręcać z ułożenia na brzuchu do pozycji na plecach i odwrotnie.
  • Potrafi siedzieć z podparciem.
  • Umie chwytać przedmioty przy pomocy całej dłoni, nie potrafi jeszcze wykorzystywać do tego kciuków.
  • Rozwija się u niego postrzeganie kolorów, zaczyna rozpoznawać subtelne odcienie czerwieni, niebieskiego i żółtego oraz bardziej złożone wzory i kształty.
  • Umie wodzić wzrokiem za przedmiotem lub osobą.
  • Potrafi naśladować mimikę twarzy, np. odpowiadać na uśmiech rodzica.
  • Może powtarzać niektóre dźwięki wydawane przez otoczenie.

Pamiętaj, że u twojego dziecka dana umiejętność może pojawić się później. Nigdy nie należy zmuszać niemowlaka do wykonywania określonej czynności lub na siłę ustawiać w danej pozycji, do której może jeszcze nie być przygotowany pod względem fizycznym. Dziecko uczy się w sposób naturalny – wszystkie potrzebne zdolności zdrowy maluch nabywa bez specjalnego „treningu”.

Co rozumie już 5-miesięczne dziecko?

W wieku około pięciu miesięcy intensywnie rozwijają się zdolności poznawcze niemowlęcia. Co potrafi zrozumieć dziecko w tym okresie życia?

Po pierwsze maluch może już wiedzieć, kiedy zwracasz się do niego po imieniu. Niektóre 5-miesięczne niemowlęta rozumieją także, co oznacza słowo „nie”. Dziecko zaczyna też poznawać sens innych słów, pojedynczych, tych najczęściej wypowiadanych przez osoby z jego otoczenia.

W wieku między czwartym a szóstym miesiącem życia maluch zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że przedmioty nie znikają trwale, gdy przestają być w zasięgu wzroku, dlatego może szukać obiektów ukrytych poza jego polem widzenia.

Dziecko uczy się także występowania pewnych związków przyczynowo-skutkowych w jego otoczeniu (i zwykle dużo radości sprawia mu ich testowanie). Męczy cię ciągłe zrzucanie zabawek i innych przedmiotów na podłogę przez twojego malucha? To właśnie jeden ze sposobów, w jaki 5-miesięczne niemowlę odkrywa, że pewne działania powodują określone skutki.

Jak pomóc 5-miesięcznemu dziecku w rozwoju umiejętności?

Nabywanie umiejętności wykonywania różnych czynności, które powinno umieć 5-miesięczne dziecko, zachodzi przede wszystkim przez zabawę. Czas spędzony na interakcji opiekuna z maluchem i prostych grach z wykorzystaniem kolorowych zabawek lub innych przedmiotów pozwala niemowlakowi rozumieć coraz więcej z tego, co dzieje się w otaczającym go świecie.

Przykłady zabaw z pięciomiesięcznym dzieckiem

Poniżej znajdziesz przykłady zabaw, dzięki którym 5-miesięczne dziecko stopniowo będzie potrafiło podejmować coraz więcej różnych działań:

  • mów do dziecka – codziennie, w różnych sytuacjach i miejscach opisuj maluchowi, co robisz, co znajduje się w jego otoczeniu, czytaj mu książeczki i opowiadaj historie; używaj przy tym zarówno najprostszych słów („tak”, „nie”, „mama”, „tata” itd.) jak i bardziej zaawansowanych; w czasie mówienia zmieniaj wyraz twarzy i ton głosu, żeby podkreślić charakter wypowiadanych słów;
  • układaj malucha w pozycji na brzuchu – to świetne ćwiczenie wzmacniające mięśnie niemowlaka; dodatkowo w zabawie możesz wykorzystać wybrany kolorowy przedmiot, który zainteresuje dziecko – trzymaj go nad linią wzroku malucha, żeby zachęcić niemowlę do podnoszenia główki;
  • wykorzystaj proste zabawki do stymulowania rozwoju zmysłów u pięciomiesięcznego dziecka; klasykiem w tej kategorii jest grzechotka – możesz zagrać na niej rytmiczną melodię i pozwolić niemowlakowi sięgać po zabawkę i chwytać ją rączkami.

Pielęgnacja dziecka w 5. miesiącu życia

Aby dziecko rozwijało się prawidłowo i zdobywało nowe umiejętności, trzeba zapewnić mu realizację podstawowych potrzeb. Jak wygląda pielęgnacja 5-miesięcznego malucha w zakresie dwóch podstawowych na tym etapie życia czynności – jedzenia i spania?

Jedzenie

Głównym elementem żywienia dzieci w pierwszym półroczu życia jest karmienie piersią lub podawanie mleka modyfikowanego początkowego. Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt maluchy spożywające wyłącznie mleko mamy jedzą 8-12 razy dziennie, natomiast te karmione mieszanką mleczną otrzymują pięć posiłków.

Dzieciom, które żywione są mlekiem modyfikowanym lub w sposób mieszany (mieszanką i mlekiem kobiecym), już od początku 5. miesiąca życia podaje się w często pierwsze pokarmy uzupełniające w postaci gładkiego purée. Rozszerzanie diety malucha możemy rozpocząć od miksowanych zielonych warzyw (np. brokuły), mięsa, jaj lub kaszek czy kleików. Produkty podajemy pojedynczo i w małej ilości, np. trzy łyżeczki, obserwujemy reakcje dziecka na pokarm. 

Sen

Dziecko w wieku pięciu miesięcy potrzebuje około 12-15 godzin snu na dobę. Powoli czas snu ulega konsolidacji i niemowlę przesypia dłuższy okres w godzinach nocnych (choć przespanie całej nocy, tj. minimum sześciu godzin, nie jest jeszcze standardem na tym etapie życia). W ciągu dnia dziecko śpi zwykle dwa lub trzy razy.

W przesypianiu dłuższego czasu w nocy pomaga kładzenie dziecka o tej samej porze każdego dnia. Inną strategią, która sprawdza się u niektórych niemowląt, jest układanie malucha do snu codziennie o 15 minut później niż poprzedniego dnia. Ma to na celu ograniczenie czasu spędzanego w łóżeczku w godzinach nocnych, tak żeby jak największa liczba godzin faktycznie była spędzana na nieprzerwanym śnie. Jeśli po 15 minutach od ułożenia do snu niemowlę już śpi, pory tej nie należy już opóźniać.

Źródła:

  1. Dosman, C. F., Andrews, D., Goulden, K. J. i wsp. (2012) Evidence-based milestone ages as a framework for developmental surveillance, Paediatrics& Child Health, 17 (10): 561–568.
  2. Mayo Clinic (2020) Infant development: Milestones from 4 to 6 months.
  3. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1–21.
  4. Sleep Foundation (2020) When Do Babies Sleep Through the Night.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź