Ile powinno jeść 5-miesięczne dziecko? Ile powinno jeść 5-miesięczne dziecko? / iStock

Ile powinno jeść 5-miesięczne dziecko?

Podawanie 5-miesięcznemu dziecku pokarmu „na żądanie” uważa się za optymalny sposób karmienia. Czasami otrzymanie takiego mało precyzyjnego zalecenia co do ilości podawanego pożywienia powoduje jednak, że rodzice mają wątpliwości, czy ich maluch je wystarczająco, by prawidłowo się rozwijać. Jak ocenić, ile powinno jeść 5-miesięczne dziecko? Ile mleka średnio wypija 5-miesięczne niemowlę i jak często się je karmi?

Spis treści:

Co powinno jeść 5-miesięczne dziecko?

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia 5-miesięcznego dziecka. Kiedy występują istotne przeciwwskazania do podawania pokarmu kobiecego, alternatywę stanowi mleko modyfikowane początkowe. Od 5. miesiąca życia (po ukończeniu 17. tygodnia) można również podawać maluchowi pierwsze pokarmy uzupełniające.

Jaką żywność wprowadzamy do diety 5-miesięcznego dziecka na początku rozszerzania jadłospisu?

  • przeciery warzywne, np. z marchwi, brokuła, dyni, szpinaku, groszku, cukinii, ziemniaka,
  • przeciery owocowe (wprowadzamy je po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia podawania pokarmów z warzyw), np. z jabłka, gruszki, banana, mango,
  • mięso w formie zmiksowanej,
  • jaja w formie zmiksowanej,
  • kaszki zbożowe (glutenowe lub bezglutenowe).

Ile mleka wypija 5-miesięczne dziecko?

Pytanie, ile powinno zjadać 5-miesięczne niemowlę, często pojawia się w głowie zaniepokojonych rodziców, mających obawy, że ich dziecko spożywa zbyt mało pokarmu w stosunku do potrzeb. Podpowiadamy, kiedy karmić dziecko i ile mleka powinno zjadać.

Rozpoznawanie sygnałów głodu i sytości

Rekomendacje odnośnie do częstości podawania mleka niemowlętom nie zostały sprecyzowane przez ekspertów ustalających oficjalne zalecenia. Ma to swoje uzasadnienie. Za optymalny sposób karmienia 5-miesięcznych dzieci uważa się karmienie „na żądanie”, a nie podawanie posiłków „z zegarkiem w ręku”. Oznacza to, że to, ile posiłków powinno jeść 5-miesięczne dziecko, regulowane jest przez obserwowane przez rodziców sygnały głodu i sytości.

Gdy niemowlę jest głodne, może m.in. ssać rączki, szukać głową piersi lub butelki. Późnym objawem głodu jest płacz.

Z kolei u 5-miesięcznego niemowlęcia, które w danej chwili nie potrzebuje większej ilości pokarmu, można zauważyć, że:

  • często zaczyna i przestaje ssać pierś,
  • zmniejsza się tempo ssania,
  • wierci się, łatwo się rozprasza,
  • zasypia podczas karmienia,
  • zamyka usta i odwraca głowę po przystawieniu do piersi lub podaniu butelki,
  • ignoruje butelkę lub pierś.

Ile mleka zjada 5-miesięczne niemowlę?

Dziecko w wieku pięciu miesięcy średnio wypija około 700 ml mleka dziennie. Jest to tylko wartość orientacyjna – w zależności od indywidualnych potrzeb, niemowlę może jeść więcej lub mniej i nadal rozwijać się prawidłowo.

Jak często powinno jeść 5-miesięczne dziecko?

Karmione mlekiem modyfikowanym niemowlę w wieku pięciu miesięcy powinno spożywać około pięciu posiłków dziennie, po 150-160 ml. Maluchy karmione piersią wymagają na ogół częstszego podawania pokarmu. Wynika to z faktu, że proces trawienia mieszanek mlecznych trwa dłużej niż trawienie mleka kobiecego.

Czy to dobry czas na rozszerzenie diety?

Zgodnie z zaleceniami pierwsze pokarmy uzupełniające do diety dziecka wprowadzamy najwcześniej po ukończeniu 17. tygodnia życia (w piątym miesiącu), choć na tym etapie nie jest to jeszcze konieczne. Rozszerzanie diety można zacząć później, nawet w 26. tygodniu życia (w siódmym miesiącu).

Zbyt wczesne wprowadzanie pokarmów uzupełniających (przed piątym miesiącem życia) wiąże się z ryzykiem zmniejszenia spożycia mleka. Efektem tego może być ograniczenie przyjmowania składników pokarmowych oraz – w przypadku niemowląt karmionych piersią – przeciwciał chroniących m.in. przed infekcjami.

Znaczne opóźnienie rozszerzania diety dziecka skutkuje niedoborami składników pokarmowych, przede wszystkim żelaza. Niemowlę w czasie karmienia piersią korzysta z zapasów tego składnika pokarmowego, zgromadzonych w czasie życia płodowego (mleko mamy dostarcza go tylko w śladowych ilościach). Po szóstym miesiącu życia zmagazynowane w organizmie dziecka żelazo zaczyna się wyczerpywać, dlatego konieczne jest podawanie pokarmów uzupełniających, które dostarczą wystarczającej ilości tego składnika.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia rekomendują wyłączne karmienie niemowląt piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia. Specjaliści wydający ogólnopolskie zalecenia są zdania, że wprowadzanie małych ilości innych produktów już w piątym i szóstym miesiącu życia pomaga w rozwijaniu akceptacji nowych smaków przez dziecko, jednocześnie nie zmniejszając w żywieniu niemowlaka roli mleka kobiecego, pokarmu na tym etapie najlepiej dostosowanego do jego potrzeb.

Jak i kiedy dokarmiać maluszka?

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym karmionego piersią 5-miesięcznego niemowlaka, u którego obserwuje się prawidłowe przyrosty masy ciała (oceniane przy wykorzystaniu siatek centylowych) z reguły nie jest potrzebne i może przynosić więcej szkody niż pożytku. Gdy podajemy mieszanki mleczne, zaspokajają one głód i pragnienie malucha, przez co spożywa on mniej mleka mamy. To z kolei hamuje proces laktacji.

Dokarmianie może okazać się potrzebne w sytuacji, gdy u 5-miesięcznego niemowlaka występują zaburzenia w przyrostach masy ciała. Sposób żywienia dziecka w takiej sytuacji zawsze należy skonsultować z pediatrą.

Źródła:

  1. Szajewska H., Horovath A., Rybak A., Socha P. (2016) Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 13: 9-24.
  2. American Academy of Pediatrics Responsive Feeding – Set Your Baby Up for Healthy Growth and Development.
  3. Mikulska A., Szajewska H., Horovath A., Rachtan-Janicka J. (2016) Poradnik Karmienia Piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź