Odroczenie szczepienia - co warto o tym wiedzieć? Odroczenie szczepienia – co warto o tym wiedzieć?/ iStock

Odroczenie szczepienia – co warto o tym wiedzieć?

Szczepienia stanowią najskuteczniejszy sposób zapobiegania niebezpiecznym chorobom wieku dziecięcego. Są jednak sytuacje, w których wykonanie tego zabiegu musi być odroczone. Czy można przesunąć datę szczepienia i kto może odroczyć szczepienie?

Spis treści:

Czy można przesunąć datę szczepienia

Planowana data szczepienia ustalana jest w oparciu o kalendarz szczepień stworzony przez Państwowy Zakład Higieny. To w nim zawarte są informacje, kiedy dana dawka konkretnej szczepionki powinna zostać podana. 

Kalendarz stworzony został we współpracy z ekspertami z całego kraju oraz na podstawie dostępnych informacji na temat szczepionek. Taka organizacja pozwala na maksymalizację korzyści z podania szczepionki przy minimalnym ryzyku wystąpienia powikłań. Są jednak sytuacje, w których szczepienie musi być czasowo odroczone. Należą do nich:

  • ostra infekcja u dziecka przebiegająca z gorączką powyżej 38,5 st. C.,
  • nasilenie choroby przewlekłej.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zaszczepienia dziecka jest natomiast przebyta w przeszłości silna reakcja anafilaktyczna po podaniu poprzedniej dawki szczepionki.

Kto może odroczyć szczepienie

Przed wykonaniem każdego szczepienia dziecko musi zostać zbadane przez lekarza. To właśnie on podczas badania stwierdza, czy dziecko może zostać zaszczepione danego dnia, czy nie. W tym celu lekarz nie tylko bada małego pacjenta, ale przeprowadza również wywiad z rodzicami na temat ogólnego stanu jego zdrowia w ostatnim czasie. W przypadku stwierdzenia odchyleń w stanie ogólnym i przesłanek do odroczenia lekarz może przesunąć datę szczepienia. Pamiętaj, że decyzji takiej nie może podjąć nikt inny.

Odroczenie szczepienia – wskazania

Ze względu na szereg pozytywnych aspektów, jakie niesie ze sobą stosowanie szczepień ochronnych, istnieje bardzo niewiele bezwzględnych wskazań do odroczenia bądź całkowitego zrezygnowania z podania dawki szczepionki. 

Warto podkreślić, że oprócz wcześniej wspomnianych przeciwwskazań istnieją również zalecenia dotyczące grupy dzieci wymagających szczególnie intensywnej obserwacji po podaniu preparatu. Zalicza się do nich maluchy szczepione na grypę, u których w przeszłości wystąpiła wysypka związana z uczuleniem na białka mleka krowiego, i dzieci pozostające pod opieką poradni neurologicznej. 

Odroczenie szczepienia po antybiotyku

Istnieje opinia, że odroczenie szczepienia po antybiotyku jest konieczne ze względu na potencjalne osłabienie organizmu dziecka. Nie jest to jednak prawda. Oczywiście, szczepienie powinno być odroczone, kiedy dziecko cierpi z powodu ostrej infekcji przebiegającej z wysoką gorączką wymagającej niekiedy antybiotykoterapii. Jeżeli jednak w dniu zakończenia leczenia dziecko nie ma objawów mogących stanowić przeciwskazanie do szczepienia, to nie ma konieczności odroczenia tej procedury. 

Odroczenie drugiej dawki szczepionki

W niektórych przypadkach konieczne jest odroczenie podania drugiej dawki szczepionki. W takiej sytuacji ważne jest, aby kolejny termin jej podania wyznaczony został tak szybko, jak to możliwe, ze względu na potencjalne ryzyko niepełnego uodpornienia dziecka na daną chorobę. Jest to również istotne z tego względu, że w przypadku niektórych szczepionek, po upływie określonego przez producenta czasu i niepodaniu kolejnych dawek, cały cykl szczepienia musi zostać powtórzony.

Jakie szczepienia dla dzieci warto wykonać?

Polecamy

Jakie szczepienia dla dzieci warto wykonać?

Szczepienia ochronne uznawane są za jedno z największych osiągnięć medycyny. Dzięki ich powszechnym zastosowaniu wiele chorób, które niegdyś powodowały bardzo duże spustoszenie w zdrowiu ludzi, jest dzisiaj rzadkością. Na czym polega działanie szczepionki i jakie są obowiązkowe szczepienia dla dzieci?

Czytaj

Jak załatwić odroczenie szczepienia

Wielu rodziców z różnych względów zastanawia się jak załatwić odroczenie szczepienia. Taka postawa może być dla dziecka niebezpieczna, jeżeli nie można w danym momencie stwierdzić obiektywnych i uznanych przez specjalistów objawów sugerujących konieczność takiego odroczenia. 

Pamiętaj, że szczepienie chroni maluszka przed chorobami wieku dziecięcego o potencjalnie ciężkim przebiegu i powikłaniach, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowiły poważne zagrożenie dla życia dzieci. Z tego powodu jedynie lekarz badający dziecko przed szczepieniem może stwierdzić, czy odroczenie szczepienia jest konieczne.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź