Matka z dzieckiem, łapie za nóżki „Mamo, patrz! Łapie się za stópki”. Fizjoterapeutka Magdalena Zujewicz podkreśla, że wbrew pozorom to bardzo ważny etap rozwojowy / iStock

„Mamo, patrz! Łapie się za stópki”. Fizjoterapeutka Magdalena Zujewicz podkreśla, że to bardzo ważny etap rozwojowy

Spis treści:

Twoje dziecko łapie się z dumą za swoje stópki? Nie lekceważ tego. W ten sposób wysyła ci sygnał, że zakończył się pewien etap rozwoju. Fizjoterapeutka Magdalena Zujewicz tłumaczy, co maluch może wyćwiczyć dzięki unoszeniu nóg. 

Łapanie się za stópki to ważny moment dla rozwoju dziecka

W momencie, kiedy dziecko potrafi łapać się raz za jedną raz za drugą stopę, kiedy próbuje włożyć ją do buzi, to jego rozwój ruchowy na plecach dobiegł końca. Zazwyczaj to koniec 6. miesiąca. Aktywne unoszenie miednicy w górę i zabawa stopkami świadczą o dobrej stabilności ciała” – pisze na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Magdalena Zujewicz, znana w sieci jako Fizjoterapeutka z misją.

Jak wyjaśnia, podczas łapania się za stópki maluch ćwiczy:

  • mięśnie brzucha,
  • mięśnie grzbietu,
  • pośrednie ustawienie miednicy.

Jak pomóc dziecku w osiągnięciu umiejętności łapania się za stópki?

Jak podkreśla Magdalena Zujewicz, kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja.

Gdy maluch leży na pleckach, pokazuj mu zabawki na wysokości pępka. To powinno zachęcić dziecko do unoszenia nóżek nad podłoże, wyciągnięcia rączek w kierunku zabawki i sprowadzenia wzroku w dół” – podpowiada.

Fizjoterapeutka radzi też, jaką konkretnie zabawę możemy wykorzystać, jeśli chcemy, żeby dziecko nauczyło się łapać za stópki.

Połóż swoją dłoń na brzuchu dziecka i delikatnym ruchem, takim jakbyś chciała zebrać brzuszek, przesuń swoją dłoń do góry i poczekaj, aż maluch uniesie nóżki nad podłoże. Ważne, aby dziecko podczas łapania się za stopy unosiło pupę w górę. Świadczy to o pracy w aktywnych mięśniach brzucha” – pisze.

Fizjoterapeutka z misją

Magdalena Zujewicz to fizjoterapeutka, pedagog i autorka bloga Fizjoterapeutka z misją. Jest między innymi terapeutką terapetką Integracji Sensorycznej, instruktorką masażu Shantala i terapeutką masażu dla kobiet w ciąży.

Na swoim profilu na Instagramie w przystępny sposób wyjaśnia, jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka i być świadomą mamą. Podpowiada kobietom różne ćwiczenia i zabawy, które im w tym pomogą. Profil Fizjoterapeutka z misją obserwuje niemal 35 tys. osób.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Unoszenie nóżek nad podłoże to wbrew pozorom bardzo ważny etap rozwojowy. W momencie kiedy dziecko potrafi łapać się raz za jedną raz za drugą stopę, kiedy próbuje włożyć ją do buzi to jego rozwój ruchowy na plecach dobiegł końca😉 Zazwyczaj to koniec 6 miesiąca. Aktywne unoszenie miednicy w górę i zabawa stopkami świadczy o dobrej stabilności ciała. Podczas tych aktywności maluch ćwiczy: 💪 mięśnie brzucha 💪 mięśnie grzbietu 💪 pośrednie ustawienie miednicy Jak możemy pomóc dziecku w osiągnięciu tej umiejętności? 👶 oczywiście prawidłowa pięlęgnacja 👶 gdy maluch leży na pleckach pokazuj mu zabawki na wysokości pępka to powinno zachęcić dziecko do unoszenia nóżek nad podłoże, wyciągnięcia rączek w kierunku zabawki i sprowadzeniu wzroku w dół 👶 połóż swoją dłoń na brzuchu dziecka i delikatnie ruchem takim jakbyś chciała/chciał zebrać brzuszek, przesuń swoją dłoń do góry i poczekaj aż maluch uniesie nóżki nad podłoże. ❌WAŻNE, aby dziecko podczas łapania się za stopy unosiło pupę w górę. Świadczy to o pracy w aktywnych mięśniach brzucha. #boy #myboy #rodzew2020 #jestembojestes #jestemmama #baby #kids #photography #day #mom #momlife #instamama #dad #daddy

Post udostępniony przez Magdalena Zujewicz (@fizjoterapeutka_z_misja)

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź