7-miesięczne dziecko 7-miesięczne dziecko – jak pielęgnować i dbać o rozwój?/ iStock

7-miesięczne dziecko – jak pielęgnować i dbać o rozwój?

Niemowlę rośnie bardzo szybko. Nigdy więcej rozwój małego człowieka nie będzie już tak dynamiczny. Sprawdź, co powinno umieć 7-miesięczne dziecko i czego można je nauczyć.

Spis treści:

Co potrafi 7-miesięczne dziecko?

Przez pierwsze pół roku dziecko intensywnie przybiera na wadze, bez względu na to, czy jest karmione mlekiem mamy, czy mieszanką. 7-miesięczne niemowlę waży już średnio ok. 8-9 kg i mierzy ok. 65 cm.

Zmiany fizyczne

7. miesiąc życia dziecka to czas coraz zdobywania kolejnych ważnych umiejętności. Nasz malec przestaje być mało ruchliwy. Teraz nie da się go już zostawić samego w mniej bezpiecznym miejscu, bo może nam uciec i zrobić sobie krzywdę.

7-miesięczne dziecko położone w pozycji na brzuszku próbuje pełzać w przód, a kiedy leży na plecach, z łatwością kręci się wokół własnej osi, turla się po podłodze. Nie ma też żadnego problemu, by obracać się z brzucha na plecki i na odwrót a także z prawej strony na lewą i na odwrót.

Ulubioną zabawą maleństwa, szczególnie kiedy zdejmiemy mu pieluszkę, będzie łapanie stópek i próby wkładania ich do buzi. Inną lubianą zabawą jest „kicanie” – podtrzymywane pod pachami dziecko zaczyna uginać i prostować nogi, jakby skakało.

Kiedy chwycimy maleństwo za rączki, by go podciągnąć do góry, zwykle podejmie zabawę, a nawet może już trochę posiedzieć, choć jeszcze bardzo niepewnie. Wśród umiejętności 7-miesięcznego dziecka jest nie tylko podciąganie się do pozycji siedzącej, ale także do stania. Takie próby możemy jednak robić dopiero wtedy, kiedy maleństwo ma na tyle silne mięśnie karku, by podtrzymać głowę.

U 7-miesięcznego dziecka bardzo dynamicznie rozwija się motoryka. Maleństwo potrafi już trzymać w każdej rączce inną zabawkę i stukać nimi w szczebelki łóżeczka lub stolik. Używa też rąk na wszelkie inne sposoby – może złapać mamę za włosy, ujmuje przedmioty kciukiem i palcem wskazującym, można też podjąć już próby podawania mu picia kubeczkiem, który będzie obejmować dwiema rączkami.

Zmiany emocjonalne

7-miesięczne dziecko chętniej przebywa wśród osób, które zna, niż wśród obcych. Reaguje na nich płaczem, wtula się w mamę, marudzi, a nawet płacze. Potrafi też swoją miną pokazać, czy coś mu się podoba czy nie.

Dzieci są uważnymi obserwatorami. Reagują na wahania nastroju mamy, płaczą, kiedy się zasmuci, albo śmieją, kiedy domownicy są rozbawieni. Potrafią już wyraźnie dać do zrozumienia, że kogoś lubi, gaworząc i machając rękami na jego widok.

Zmiany intelektualne

Siódmy miesiąc życia dziecka to czas intensywnego rozwoju jego intelektu. Maleństwo śledzi upadający przedmiot, szuka zabawki schowanej przez mamę, z ciekawością obserwuje działanie bardziej skomplikowanych urządzeń.

7-miesięczne niemowlę pokazuje już swój charakter – kiedy czegoś nie chce jeść, zdecydowanie odwraca głowę i zaciska usta.

Maleństwo gaworzy, powtarzając takie same sylaby, np. ma-ma, ba-ba, choć nie są to jeszcze świadomie wypowiadanie słowa. Wiele dzieci reaguje na muzykę, zaczyna podrygiwać w jej rytm. To znak, że ma poczucie rytmu. Może też naśladować to, co mówią dorośli, bić brawo i naśladować aplauz podnosząc rączki.

W 7-miesiącu życia niemowlę używa jeszcze obu rączek, ale coraz częściej pokazuje już, którą rękę preferuje.

 

Jadłospis dla malucha – co powinno jeść twoje dziecko?

7-miesięczne niemowlę ma już zwykle za sobą eksperymenty z rozszerzaniem diety. Oczywiście nadal podstawą diety jest mleko, ale można podawać mu także kaszki ryżowe i kukurydziane. Można już także eksperymentować z obiadami, komponując posiłki nie tylko z marchewki i ziemniaków, ale także dyni, zielonego groszku, fasolki szparagowej, kalarepki czy buraka. Każdy z nowych smaków wprowadzamy dziecku osobno, by zorientować się, jak na niego reaguje i czy nie wywołuje u niego alergii. Podobnie jest z owocami. Można już śmiało dodać do jabłka np. morele czy maliny.

W 7. miesiącu życia można już eksperymentować z podaniem dziecku gotowanej ryby. Pediatrzy zalecają też zwykle, by podawać już niewielkie ilości produktów mlecznych – jogurtu czy twarogu.

7-miesięczne niemowlę będzie bardzo ciekawe nowych smaków i konsystencji produktów. Warto to wykorzystać, podając mu produkty posiekane a nie zmiksowane na puch. Umożliwia to naukę żucia i przełykania.

Zgodnie z zaleceniami dieta 7-miesięcznego dziecka powinna zawierać dwa posiłki uzupełniające mleko. Lekarze przestrzegają też przed dodawaniem do jedzenia dziecka soli, pieprzu i innych przypraw.

7-miesięczne dziecko warto uczyć już samodzielności. Jeśli pewnie siedzi w foteliku, do karmienia można dawać mu do rączek kubeczek, by ćwiczyło samodzielne picie. Najlepszym napojem będzie dla niego woda, której w drugim półroczu maleństwo powinno otrzymywać od ok. 800-1000 ml, uwzględniając w tym mleko.

W diecie rosnącego niemowlaka konieczne jest mięso, ponieważ mleko, chociaż nadal niezbędne do życia, nie zawiera wystarczającej ilość niezbędnych składników. Najlepsze będzie mięso z kurczaka, królika, indyka, cielęciny czy wieprzowiny.

Mięso, podobnie jak inne nowe składniki diety, powinno się wprowadzać stopniowo, zaczynając od porcji ok. 10 g i stopniowo ją zwiększając. Podobnie należy wprowadzać ryby. Dla małych dzieci najlepsze są tłuste ryby, takie jak łosoś, halibut czy śledź.

 

Jak wspierać rozwój motoryki?

7-miesięczne dziecko potrafi już tak podzielić uwagę, by mieć w dwóch rączkach dwie różne zabawki i coraz pewniej chwyta przedmioty. Jeszcze dwa – trzy miesiące wcześniej, kiedy malec chwytał palec, albo zabawkę, robił to całą rączką, nie używając kciuka. Teraz zaczyna chwytać coś w do ręki, wykorzystując kciuk do podparcia albo podniesienia. Taki chwyt nazywa się nożycowym.

W tym czasie warto podsuwać dziecku zabawki, które wymagają od niego doskonalenia sprawności manualnej. Powinny one być dopasowane kształtem i wielkością do jego rączki, by uchwyt mógł być stabilny. Dobre będą grzechotki i maskotki z wypustkami i elementami ruchomymi, które można chwytać.

Dobrym ćwiczeniem motoryki małej jest w tym wieku dawanie dziecku do zabawy sztućców, którymi później będzie podejmowało pierwsze próby jedzenia. Oswajanie z łyżką czy widelcem będzie jak znalazł, kiedy rozpoczniemy pierwsze lekcje samodzielnego jedzenia.

 

O czym jeszcze musisz pamiętać?

W pierwszym roku życia dzieci rozwijają się w bardzo indywidualnym tempie. Jedno może już pewnie siedzieć, inne jeszcze nawet do 10. miesiąca nie siedzi pewnie ani w krzesełku, ani samodzielnie. Dlatego nie powinno się wyprzedzać jego rozwoju.

  • Nie stawiać maluszka na nóżki.

Kręgosłup 7-miesięcznego niemowlęcia nie jest jeszcze dość silny, by przez dłuższy czas podtrzymywać główkę, czy być oparciem dla nóg. Dlatego fizjoterapeuci sugerują, by nie próbować zbyt często stawiać dziecka na nóżkach. Lekarze robią tak, by sprawdzić napięcie mięśni, ale bywa, że dziecko nie ma gotowości do siedzenia nawet do 10. miesiąca życia.

  • Nie nosić długo ze zwisającymi bezwładnie nóżkami.

Taka pozycja sprzyja nieprawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych.

  • Nie kłaść pod główkę poduszki.

Nawet niewielka poduszka zaburza ułożenie główki dziecka względem tułowia. Może to powodować asymetrie rozwojowe.

  • Zmieniać położenie w łóżeczku, przestawiać łóżeczko.

7-miesięczne niemowlę uwielbia obserwować otoczenie. By miało dobre pole do obserwacji, warto układać je z różnych stron łóżeczka, żeby patrzyło na świat pod różnym kątem.

  • Nie podpierać poduszkami, jeśli niepewnie siedzi.

Jeśli maleństwo nie siedzi jeszcze zbyt pewnie, nie powinno się zbyt długo sadzać go otoczonego poduszkami. To także osłabia kręgosłup.

  • Nie sadzać dziecka na dłużej w spacerówce i krześle do karmienia.

 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź