W którym tygodniu ciąży jestem? / istock

W którym tygodniu ciąży jestem? Określ prawdopodobną datę poczęcia

Określenie terminu poczęcia może być istotne z wielu względów: począwszy od ustalenia tym sposobem ojcostwa, po wyznaczenie daty porodu. Określenie, w którym tygodniu ciąży jesteś, pozwala też na monitorowanie, czy ciąża rozwija się prawidłowo. W jaki sposób określa się tydzień ciąży?

Spis treści:

Dlaczego warto wiedzieć, który to miesiąc ciąży?

Informacja o miesiącu ciąży umożliwia: 

  • sprawdzenie, czy ciąża przebiega prawidłowo;
  • wyznaczenie w odpowiednim terminie wizyt kontrolnych;
  • wyznaczenie w odpowiednim terminie badań USG;
  • wyznaczenie badań prenatalnych oceniających prawidłowy rozwój płodu;
  • terminację ze wskazań medycznych (do momentu, w którym płód byłby zdolny do samodzielnego życia poza organizmem matki);
  • wyznaczenie terminów badań matki – badania krwi, moczu itd.;
  • ocenę, czy płód rozwija się we właściwym tempie;
  • przygotowanie się do porodu;
  • przygotowanie wyprawki dla dziecka.

Ginekologiczny kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży jest liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Skomplikowane? Jednak w sytuacji, gdy nie zawsze wiadomo, kiedy dokładnie miała miejsce owulacja, jest to jedyna „pewna data” w ciążowym kalendarzu.  

Jest w tym pewien paradoks, bo analogicznie liczone są ciąże, które powstały dzięki in vitro. Czyli 2 tygodnie po zabiegu, kobieta jest już w 4. tygodniu ciąży.  

Poniższe wskazówki terminów badań są zgodne z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Każda ciąża może mieć inny przebieg. Podczas pierwszej wizyty ustalana jest m.in. historia ciąż przyszłej mamy. Jeśli np. poprzednie ciąże były ronione lub ciąża jest wielopłodowa, zalecone może być więcej wizyt i badań.  

Pierwszy trymestr… drugi … trzeci… Skąd w ogóle ten podział na trymestry?  

– Trymestr to okres obejmujący trzy miesiące i pochodzi od połączenia tych słów: „trzy” i „miesiące”. Jednak ten podział przyjęty w ciąży nie odzwierciedla do końca trzech miesięcy. Wynika to z faktu objęcia pewnym spójnym etapem zarówno rozwój dziecka, jak i rozwój ciąży (reakcji organizmu na rozwój dziecka). Takie odzwierciedlenie pomaga w określeniu sytuacji zdrowotnej i podejmowania decyzji medycznych – np. odnośnie badań, rozwoju dziecka. Pierwszy trymestr obejmuje czas od poczęcia do 13. tygodnia. Drugi trwa od 14. do 27. tygodnia, a trzeci – od 28. do 40. tygodnia, który kończy ciążę. Jako ciekawostkę warto dodać, że funkcjonuje również określenie: czwarty trymestr ciąży – który obejmuje 3 pierwsze miesiące po porodzie. I tak np. doktor Harvey Karp uwzględnia go ze względu na ważne aspekty rozwój dziecka, a American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) ujmuje ten czas, jako szczególny czas opieki nad kobietą, co zawarto w wytycznych dotyczącym opieki w czwartym trymestrze właśnie – podkreśla Anna Dmowska, trenerka szkoły rodzenia. 

  • 1. tydzień ciąży – to czas ostatniej miesiączki. Tak naprawdę wtedy jeszcze nie wiesz, że będziesz w ciąży.
  • 2. tydzień ciąży – uwolniona jest komórka jajowa (lub rzadziej – kilka komórek, przez co kobieta może zostać mamą wieloraczków).
  • 3. tydzień ciąży – to właśnie w tym tygodniu dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Po około 3-4 dniach od zapłodnienia, zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy. Przy implantacji może pojawić się krwawienie.
  • 4. tydzień ciąży – zwiększa się produkcja progesteronu. Mogą pojawić się poranne mdłości. Możesz odczuć zmianę preferencji smakowych, bo zmieni się wrażliwość twoich zmysłów zapachu i smaku.
  • 5. tydzień ciąży – to termin, w którym powinnaś mieć kolejną miesiączkę. Niekiedy w tym terminie pojawia się delikatne plamienie. To dobry moment, by wykonać test ciążowy.
  • 6. tydzień ciąży – zarodek rośnie i ma już zawiązki wszystkich układów ciała. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby między 6. a 8. tygodniem odbyć pierwszą wizytę. Serce dziecka zaczyna bić (czasem czynność serca może pojawić się nieco później)
  • 7. tydzień ciąży – możesz zacząć czuć słynne ciążowe zachcianki. Powiększają się piersi. Rosnąca macica uciska pęcherz, więc możesz czuć częściej potrzebę skorzystania z toalety. Zarodek ma już 1 cm.
  • 8. tydzień ciąży – może pojawić się coraz więcej dolegliwości ciążowych. Pierwsze objawy ciąży są coraz bardziej odczuwalne: ból i tkliwość powiększających się piersi, senność, znużenie. Zarodek zaczyna mieć „ludzki” kształt.
  • 9. tydzień ciąży – zarodek urósł do 2 cm, ma kończyny z zarysem dłoni i stóp.
  • 10. tydzień ciąży – możesz czuć zwiększony apetyt. To efekt szybkiego wzrostu zarodka, który potrzebuje substancji odżywczych. To czas, w którym należy wykonać badania moczu i krwi matki.
  • 11. tydzień ciąży – na tym etapie mówimy już o płodzie, który rośnie do 5 cm. Pierwszy trymestr ciąży wkrótce się zakończy. Wiele kobiet przestaje cierpieć z powodu mdłości (nie wszystkie, niektórym wymioty towarzyszą dłużej).
  • 12. tydzień ciąży – płód ma ok. 6 cm, waży 18 g. Jego twarz zaczyna mieć ludzkie rysy. Płód porusza się, ale większość mam nie czuje tak wcześnie ruchów dziecka (w ciąży mnogiej, w której dzieci mają „ciaśniej”, można odczuć „łaskotanie od środka” – to właśnie ruchy płodów). W prawidłowo przebiegającej ciąży to właściwy moment na kolejną wizytę u ginekologa.
  • Oprócz badania ginekologicznego, możesz spodziewać się badania krwi, moczu, cytologii (o ile nie wykonano jej wcześniej), pomiaru ciśnienia krwi, badania USG tzw. USG genetyczne tj. oceniające ryzyko wad genetycznych i często również test PAPP-A, oceniający ryzyko zespołów Downa, Patau i Edwardsa.
    • Po 12. tygodniu znacząco spada ryzyko utraty ciąży. Brzuch przyszłej mamy może się powiększać. To zwykle ten graniczny moment, po którym kobiety informują otoczenie o ciąży.
    • 13. tydzień ciąży – płód waży ok. 30 g, mierzy 7,5 cm. Ma już większość narządów, lecz jeszcze nie pełnią swoich funkcji.
    • 14. tydzień ciąży – jeśli tylko dziecko dobrze się ułoży, dzięki USG możesz już poznać jego płeć. Płód mierzy 9 cm, waży 45 g. I stale rośnie!
    • 15. tydzień ciąży – zaczynasz drugi trymestr. Większość uciążliwych pierwszych objawów ciąży powinna ustąpić. Możesz zauważyć zwiększoną pigmentację brodawek sutkowych i kresy – ciemnej linii wzdłuż brzucha (zwykle od pępka w dół, ale niekiedy sięga też wyżej). Płód mierzy 10 cm, waży 80 g.
    • 16. tydzień ciąży – płód ma ok. 12 cm, waży ok. 110 g i porusza się coraz bardziej – może nawet ssać kciuk. Jego ciało pokrywa lanugo, czyli płodowy meszek. Czas na kolejną wizytę u ginekologa położnika i badania krwi i moczu matki.
    • 17. tydzień ciąży – na tym etapie powinnaś już znać płeć płodu. Co ważne, płód już wydala mocz. Prawidłowy rozwój nerek warunkuje prawidłową ilość wód płodowych i rzutuje na możliwości przeżycia płodu poza organizmem matki. Bez nerek nie rozwiną się płuca. Płód ma 13 cm, waga może dochodzić do 150 g.
    • 18. tydzień ciąży – twarz płodu zaczyna mieć mimikę. Masa oscyluje ok. 210 g, długość ciała to nawet 15 cm. Przybywa wód płodowych, co również może przekładać się na tycie przyszłej matki. Między 18. a 22. tygodniem ciąży obowiązkowe jest wykonanie badania USG.
    • 19. tydzień ciąży – płód rusza się, „bawi” pępowiną, obraca w worku owodniowym i oczywiście ssie kciuk – to „lekcja” przed późniejszym ssaniem piersi. Ma już 15 cm, waży 280 g.
    • 20. tydzień ciąży – czujesz już ruchy płodu, który mierzy 16 cm, waży 320 g. To moment, w którym znów czas na odwiedzenie ginekologa i wykonanie badań. Możesz zapisać się również do szkoły rodzenia, aby przygotować się do porodu i nauczyć pielęgnacji noworodka. Mogą zaczynać się skurcze macicy, które powoli przygotują ciało do porodu.
    • Skurcze Alvareza są delikatnie odczuwane przez kobietę, natomiast skurcze Braxtona i Hicksa mogą być silniejsze i odczuwane z pewną regularnością (co ok. 1-2 h). Jeśli jednak czynność skurczowa jest intensywna i niepokojąca, skontaktuj się z lekarzem, żeby sprawdzić, czy nie są to oznaki porodu przedwczesnego.
    • 21. tydzień ciąży – płód mierzy 18 cm, waży 400 g. Ruchy płodu odczuwane są coraz bardziej, choć na razie to przyjemne doznanie (późniejsze kopniaki bywają naprawdę bolesne!)
    • 22. tydzień ciąży – płuca dziecka zaczynają się przygotowywać do zaczerpnięcia pierwszego oddechu. W przypadku ciąż zagrożonych przedwczesnym porodem, bywa, że matce podawane są dodatkowo sterydy, aby przyspieszyć i zwiększyć produkcję surfaktantu, który pozwoli na rozwój pęcherzyków płucnych. Płód waży już 460 g, mierzy ok. 19 cm.
    • 23. tydzień ciąży – na tym etapie ciąży płód ma ok. 20 cm i waży 540 g. Współczesna medycyna ratuje wcześniaki urodzone po 23. tygodniu ciąży. Uważa się, że to graniczny moment, po którym płód osiąga zdolność do życia poza organizmem matki.
    • 24. tydzień ciąży – wymiary płodu to 21 cm/630 g. Na tym etapie płód uciska żołądek matki, przez co wielu kobietom towarzyszy zgaga. „Rozpychające się” i rosnące dziecko może powodować bóle brzucha.
    • 25. tydzień ciąży – Wymiary płodu to 23 cm i 730 g. Coraz intensywniej się rusza, intencjonalnie dotyka ścian macicy. Rosnący brzuch może powodować bóle kręgosłupa u matki. Na skórze mogą pojawiać się rozstępy. Chociaż są sposoby na ich zmniejszenie, jednak wiele zależy od naszej genetyki i czasem są one nieuchronne.
    • 26. tydzień ciąży – płód zaczyna reagować na dźwięki z zewnątrz, przede wszystkim na głosy najbliższych. Istnieją teorie, że warto wówczas słuchać lub nawet przykładać do brzucha słuchawki z muzyką klasyczną. Płód mierzy już 25 cm, waży ok. kilogram.
    • 27. tydzień ciąży – to czas intensywnego rozwoju i wzrostu. Płuca są już rozwinięte, więc w razie porodu przedwczesnego dziecko ma duże szanse, by przeżyć „na zewnątrz”. Płód może mocno uciskać narządy wewnętrzne matki, powodując bóle brzucha czy problemy z trzymaniem moczu.
    • 28. tydzień ciąży – czas na wizytę u ginekologa. Płód nie tylko słyszy, ale zaczyna otwierać oczy i przez powłoki brzuszne odczuwać intensywność światła.
    • 29. tydzień ciąży – płód jest już w pełni ukształtowany. Kolejne tygodnie to rośnięcie i zwiększanie masy ciała.
    • 30. tydzień ciąży – to termin kolejnej wizyty lekarskiej. W miarę zbliżania się porodu będą one coraz częstsze. To także czas na badanie USG, badania moczu i krwi. Na badaniu USG możesz zobaczyć twarz swojego przyszłego dziecka. Masa płodu to już ponad kilogram, długość jego ciała wynosi 26 cm.
    • 31. tydzień ciąży – masa płodu może sięgać 1,5 kg.
    • 32. tydzień ciąży – masa zwiększa się do 1,7 kg. W tym tygodniu dziecko powinno przyjmować pozycję główkową (czyli głową w dół), chociaż ma jeszcze możliwości obrócenia się.
    • 33. tydzień ciąży – dziecko waży już nawet 2 kg! Ostatnie tygodnie to czas szybkiego przybierania na wadze.
    • 34. tydzień ciąży – płód porusza się, wykonuje także ruchy oddechowe. Umie nawet mrugać oczami. Waży ponad 2 kg.
    • 35. tydzień ciąży – masa ciała płodu wynosi ok. 2300 – 2400 g.
    • 36. tydzień ciąży – w tym tygodniu ciąże bliźniacze uważane są za donoszone (jeśli płodów jest więcej, rozwiązanie następuje wcześniej – w przypadku trojaczków za donoszenie uważa się 34. tydzień, dla czworaczków to 32. tydzień). Dziecko powinno być już skierowane głową w dół. Waży ok. 2,5 kg.
    • 37. tydzień ciąży – dziecko nadal rośnie. Na tym etapie lepiej spakować już podręczną torbę do szpitala, bo poród może zacząć się lada chwila.
    • 38. tydzień ciąży – dziecko urodzone w 38 tygodniu uważa się za donoszone. Masa ciała wynosi ok. 3,5 kg.
    • 39. tydzień – przygotowanie do porodu. Większość mam na tym etapie już tylko odlicza dni do rozwiązania, ponieważ są zmęczone dźwiganiem wielkiego brzucha.
    • 40. tydzień – wielki finał, czyli poród. Nie zawsze następuje on dokładnie w 40. tygodniu. Odchylenia od szacowanego terminu trwające do 2 tygodni pozwalają określić poród jako prawidłowy. Gdy poród ma miejsce po 42. tygodniu, to ciąża nazywana jest przenoszoną.

Kalkulator ciąży i porodu - jak obliczyć termin porodu?

Termin porodu określany jest na podstawie daty ostatniej miesiączki.  Istnieje wzór tzw. reguły Naegelego, który pozwala wyliczyć, kiedy może nastąpić rozwiązanie.  

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = termin porodu 

Wynik odpowiada czterdziestu tygodniom ciąży.  

Np. 1 marca 2020 + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = 8 grudnia 2020. 

Czy kobieta z nieregularnym miesiączkowaniem może choćby w przybliżeniu obliczyć datę poczęcia? 

Anna Dmowska, trenerka szkoły rodzenia: – Warto zwrócić uwagę, że dla określenia daty porodu, np. wg reguł Naegelego (stosownych w rozmaitych kombinacjach, lecz dla cykli regularnych), nie tyle chodzi o samą regularność, ile o przybliżenie możliwego czasu poczęcia. Na ten podstawie bowiem wyliczamy przybliżony czas porodu. 

– Przy nieregularnych cyklach i przy braku świadomości / samoobserwacji kobiety jest to trudne do określenia za pomocą wspomnianych wyliczeń. Natomiast w takiej sytuacji wiek ciąży określa się USG pod koniec pierwszego trymestru, tzn. około 11.-13. tygodnia (na podstawie rozwoju dziecka) – tłumaczy specjalistka. 

Anna Dmowska dodaje: – Można uzupełnić to ciekawostką, że przy prowadzeniu obserwacji, czy to za pomocą termometru, czy nowoczesnych metod – jak monitory płodności, in. komputerki cyklu – możemy uzyskać informację, kiedy mniej więcej nastąpiło poczęcie. I możemy dla własnych celów wyliczyć czas trwania ciąży. Oczywiście trzeba dodać, że warto sytuację „nieregularności” okresu wyjaśnić po ciąży przy okazji powrotu płodności, by wspomóc organizm w przywróceniu do parametrów fizjologii. 

Tydzień ciąży na podstawie badania USG

Badanie USG szacuje termin porodu i wiek płodu na podstawie wielkości płodu. Dlatego np. w ciąży wielopłodowej „wiek” może być inny u poszczególnych płodów, w zależności od ich wielkości. Na tej podstawie może być automatycznie przypisywany inny spodziewany termin rozwiązania, choć oczywistym jest, że wszystkie dzieci przyjdą w tym samym terminie. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź