18. tydzień ciąży - który to miesiąc? Jak wygląda brzuch? 18. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jak wygląda brzuch?/fot: iStock

18. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jak wygląda brzuch?

W 18. tygodniu, gdy nie jest to twoja pierwsza ciąża, możesz odczuwać już ruchy dziecka w jamie macicy. Jest to też czas bardzo ważnego badania USG - tzw. połówkowego, w którym diagnozowane są ewentualne nieprawidłowości rozwojowe płodu. Jakie zakażenia są niebezpieczne dla dziecka w 18. tygodniu? Jak zmienia się brzuch przyszłej mamy?

Spis treści:

18. tydzień ciąży - który to miesiąc?

18. tydzień ciąży to początek 5. miesiąca. Trwa tym samym drugi trymestr. Przyszła mama jest prawie na półmetku ciąży.

18. tydzień ciąży - wielkość i rozwój płodu

Na początku piątego miesiąca ciąży dziecko ma długość około 19 centymetrów i waży mniej więcej 300 gramów. W naskórku płodu można w tym czasie wyróżnić 4 warstwy, a całe ciało dziecka zaczyna być pokryte lanugo – meszkiem włosowym oraz mazią płodową. Płód zaczyna być ruchliwy – rusza kończynami, potrafi ziewać i połykać, a także ćwiczy odruch ssania. Nie wszystkie kobiety w 18. tygodniu odczuwają ruchy płodu, lecz jeśli to nie jest twoja pierwsza ciąża, najprawdopodobniej czujesz już kopnięcia, czy masz uczucie „delikatnego przelewania”. Dziecko potrafi już ruszać gałkami ocznymi i powoli zaczynają kształtować się jego rysy twarzy. W 18. tygodniu u dziewczynek pojawiają się macica i pochwa, a 2 tygodnie wcześniej jajniki. Śledziona rozpoczyna też swoją krwiotwórczą funkcję.

Należy szczególnie uważać na ryzyko zarażenia się różyczką w tym okresie, ponieważ jeśli zakażenie ma miejsce między 12. a 18. tygodniem ciąży, to jego najczęstszym powikłaniem u dziecka może być głuchota. Podobnie jest z infekcją parwowirusem B19. Udowodniono bowiem, że zakażenie między 11. a 18. tygodniem prowadzić może do nieimmunologicznego uogólnionego obrzęku u płodu.

18. tydzień ciąży - istotne badania

Badanie połówkowe wykonuje się w celu diagnostyki nieprawidłowości rozwojowych płodu między 18. a 22. tygodniem ciąży. W tym czasie możliwa jest najlepsza wizualizacja struktur płodu w badaniu ultrasonograficznym. Powinien wykonywać je doświadczony lekarz ginekolog, najlepiej specjalizujący się w USG. Bada się wtedy dokładnie całą anatomię dziecka i wykonuje różne pomiary, tak aby wykryć ewentualne wady płodu. Jeśli dziecko jest ułożone w sposób utrudniający przeprowadzenie całego badania, lekarz ginekolog może zalecić kobiecie krótki spacer po korytarzu, czy zjedzenie czegoś słodkiego, aby maluszek poruszał się, a tym samym zmienił swoją pozycję w brzuchy mamy.

Drugim badaniem, które powinno wykonać się między 18. a 22. tygodniem ciąży, jest echo serca płodu. Jest to szczególnie zalecane kobietom ciężarnym chorującym na cukrzycę, toczeń czy narażonym na działanie teratogenne leków oraz wirusów w pierwszym trymestrze ciąży. Badanie echokardiograficzne płodu umożliwia zdiagnozowanie ewentualnych wad lub zaburzeń pracy serca dziecka, a następnie wprowadzenie odpowiedniego leczenia lub przeprowadzenie koniecznego zabiegu jeszcze w trakcie ciąży.

18. tydzień ciąży - jak się zmienia brzuch kobiety?

Brzuch każdej kobiety ciężarnej rośnie w trochę innym tempie. Dużo zależy od wyjściowej masy ciała oraz ilości tkanki tłuszczowej. Znaczenie ma też fakt, czy jest to twoja pierwsza, czy kolejna ciąża. Zazwyczaj jednak w 18. tygodniu ciąży brzuch jest już zaokrąglony z powodu rosnącej macicy. W trakcie USG lekarz ginekolog zawsze szacuje masę płodu, a pomiary wykonane przez niego w trakcie badania świadczą o tym, czy dziecko jest zbyt małe czy zbyt duże.

18. tydzień ciąży - objawy i dolegliwości

Drugi trymestr jest określany przez przyszłe mamy jako najprzyjemniejszy okres ciąży. Nieprzyjemne dolegliwości z początku jej trwania zazwyczaj mijają, a kobieta czuje się mniej zmęczona i ma więcej sił do działania. Z tego powodu jest to zalecany przez lekarzy ginekologów dobry czas na podróże. Do grupy objawów, na które skarżą się kobiety w II. trymestrze, należą między innymi: zgaga, skurcze mięśni nóg, wzdęcia i gazy oraz obrzęki kostek.

Kobiety zgłaszają też zwiększenie częstości oddawania moczu. Ma na to wpływ zwiększony GFR (współczynnik przesączania kłębuszkowego) oraz zwiększająca swoje rozmiary macica uciskająca na pęcherz moczowy. Wraz z rosnącym brzuchem przyszłej mamy zmienia się jej środek ciężkości, przez co pojawiać się mogą bóle kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego. Aby zmniejszyć ten problem, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który zaleci odpowiednie dla kobiety ciężarnej ćwiczenia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź