Ból żeber w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim poradzić?

Ból żeber w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim poradzić?

Ból żeber w ciąży powoduje dyskomfort, często utrudnia też codzienne funkcjonowanie. O czym świadczy ból żeber w ciąży, jak sobie z nim radzić i kiedy wybrać się do lekarza? Podpowiadamy.

Spis treści:

Czym jest ból żeber w ciąży i kiedy najczęściej się pojawia?

Ból żeber to dolegliwość, która zazwyczaj pojawia się pod koniec drugiego trymestru ciąży. Niektóre kobiety na ból pod piersiami w ciąży uskarżają się dopiero w trzecim trymestrze. Jego przyczyną są zmiany fizjologiczne związane z rozwojem ciąży: stale powiększający się brzuch i rosnąca macica uciskają na przeponę i żebra, a to skutkuje bólem.  

Choć ból żeber w ciąży może nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie, nie jest powodem do niepokoju, nie zagraża zdrowiu mamy ani dziecka.  

Ból z prawej strony pod żebrami: przyczyny i sposoby radzenia sobie z nim

Ból z prawej strony pod żebrami może mieć różne przyczyny. Powiększająca się macica, która w zaawansowanej ciąży znajduje się pod łukami żebrowymi, powoduje ucisk i prowadzi do dyskomfortu. Przerwy między narządami zmniejszają się, co powoduje ból. Dyskomfort w tym miejscu może być również spowodowany ułożeniem się dziecka. Kolejnym czynnikiem, mogącym wywołać ból z prawej strony pod żebrami, jest nieprawidłowa postawa ciała przyjęta przez ciężarną.  

By zmniejszyć ból żeber w ciąży, warto zadbać o odpoczynek, przyjąć odpowiednią pozycję podczas snu i utrzymywać prawidłową postawę. Pomocna może się okazać specjalna długa poduszka, dedykowana ciężarnym. Jeśli nie ma przeciwwskazań, warto rozważyć delikatną aktywność fizyczną, która pomoże utrzymać organizm w dobrej kondycji. Ciężarne mogą skorzystać z relaksującego masażu.  

Ból podbrzusza w ciąży – przyczyny i objawy na różnych etapach ciąży

Polecamy

Ból podbrzusza w ciąży – przyczyny i objawy na różnych etapach ciąży

Czytaj

Ból z lewej strony pod żebrami: przyczyny i sposoby radzenia sobie z nim

Ból z lewej strony pod żebrami dokucza wielu ciężarnym. Najczęstszą przyczyną kłucia są ruchy dziecka, które mogą być bardzo silne. Specyficzne „pieczenie” odczuwane po lewej stronie w okolicy żeber może być także związane ze zgagą.  

Jeśli ból żeber z lewej strony jest dokuczliwy, pomóc może odpoczynek i relaks. Czasami najlepszym wyjściem okazuje się wizyta u fizjoterapeuty, który rozmasuje bolące mięśnie i pomoże się zrelaksować. Wskazana jest lekkostrawna dieta i picie dużej ilości wody. Z produktów ciężkostrawnych i wzdymających lepiej zrezygnować.  

Skąd się bierze i jak zwalczyć ból krzyża w ciąży?

Polecamy

Skąd się bierze i jak zwalczyć ból krzyża w ciąży?

Czytaj

Jak sobie radzić z bólem żeber w ciąży?

Poza wymienionymi wcześniej: prawidłowa postawa w pozycji stojącej i odpowiednie ułożenie do snu, zadbanie o relaks i odpoczynek czy relaksujące masaże, przydatne może być odpowiednie oddychanie. Przy bólach żeber w ciąży pomocne może być tzw. oddychanie torem dolnożebrowym. Można z łatwością wykonać je samodzielnie:  

  • usiądź w wygodnej pozycji, wyciągnij kręgosłup do góry, 
  • nie spinaj pleców ani łopatek, rozluźnij ramiona, 
  • delikatnie pochyl się do przodu, tak by plecy się zaokrągliły, 
  • zrób wdech i wydech nosem, 
  • wydychaj powietrze aż do momentu, w którym poczujesz, że naprawdę się skończyło, 
  • nie napinaj mięśni brzucha.  

Kiedy powinnaś skonsultować ból żeber z lekarzem?

W większości przypadków ból żeber w ciąży nie zwiastuje niczego złego. Jeśli jednak będzie trudny do zniesienia lub będą mu towarzyszyły jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Sytuacje alarmowe to:  

  • narastająca duszność, 
  • trudności z oddychaniem, 
  • zawroty głowy, 
  • bardzo złe samopoczucie, 
  • kołatanie serca, 
  • wysokie tętno. 

Źródła:

Bibliografia:  

  1. Majchrzycki M., Mrozikiewicz P., Kocur P. i in., Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży, Ginekol Pol. 2010, 81, 851-855. 
  1. Kotarski J., Dobrogowski J., Poręba R. i in., Rekomendacje PTG dotyczące postępowania przeciwbólowego w ginekologii i położnictwie. Część II: Leczenie bólu u kobiet ciężarnych, rodzących oraz w połogu. Ginekol Pol. 2008, 79, 567-577. 
  1. Karowicz-Bilińska A., Sikora A., Estemberg D., i in., Fizjoterapia w położnictwie. Ginekol Pol. 2010, 81, 441-445.