Pierwszy trymestr ciąży – ile można przytyć? Pierwszy trymestr ciąży – ile można przytyć?/ Zdjęcie: iStock

Pierwszy trymestr ciąży – ile można przytyć?

W czasie ciąży nasz organizm ma większe zapotrzebowanie energetyczne, potrzebuje też dodatkowych porcji witamin i składników mineralnych. Nie znaczy to jednak, że możemy przybierać na wadze bez umiaru. Ile można przytyć w 1. trymestrze ciąży? Dlaczego nie jest dobre jedzenie za dwoje?

Spis treści:

Czemu tyjesz w ciąży?

Skoro przeciętny noworodek waży około 3 – 3,5 kg, to dlaczego w czasie ciąży kobiety przybierają na wadze zdecydowanie więcej? Skąd biorą się te dodatkowe kilogramy? Już wyjaśniamy!

  • Noworodek urodzony o czasie waży około 3 – 3,5 kg,
  • płyn owodniowy – 1 kg,
  • powiększona macica – 1 kg,
  • łożysko – 0,5 kg,
  • powiększone piersi – 1 kg,
  • zwiększona ilość wody w organizmie – 1,7 kg,
  • zwiększona objętość krwi – 1,7 kg,
  • tkanka tłuszczowa – 3,5 kg.

Po zsumowaniu otrzymujemy 13,4 – 13,9 kg i mniej więcej tyle powinna przytyć przyszła mama.

Oczywiście od tej normy mamy kilka uzasadnionych odstępstw. Kobiety, których BMI – wskaźnik masy ciała – przed ciążą mieścił się w granicach normy, powinny przybrać na wadze od 11 do 15 kg. Te z niedowagą muszą przytyć nieco więcej, bo od 13 do 18 kg, ponieważ zbyt mały przyrost wagi może spowodować, że noworodek urodzi się z niską masą urodzeniową. Natomiast kobiety z nadwagą, których BMI wynosi powyżej 29, nie powinny przybrać na wadze więcej niż 11 kg.

Ile można przytyć w pierwszym trymestrze ciąży?

Równomierne przybieranie na wadze w ciąży jest niezwykle istotne, bo świadczy o jej prawidłowym rozwoju.

Ile przytyć w pierwszym trymestrze ciąży, by po porodzie nie walczyć z nadmiernymi kilogramami? Podczas pierwszych trzech miesięcy kobieta przybiera na wadze niewiele, bo zaledwie od 0,5 do 2 kg. W przypadku gdy ciężarnej dokuczają wymioty, może się zdarzyć, że zamiast przytyć – schudnie.

Nadmierne przybierania na wadze w początkowym okresie ciąży nie jest niczym dobrym. Dodatkowe kilogramy odkładają się na biodrach i pupie, a co za tym idzie, zrzucenie ich po ciąży będzie o wiele trudniejsze. Doula Marta Siwińska nie ma wątpliwości:

„W pierwszym trymestrze ciąży kaloryczność diety nie wzrasta, dlatego też ilość spożywanych kalorii należy dopasować do zapotrzebowania. Wpływ zapotrzebowania określany jest na podstawie aktualnej masy ciała, wieku oraz aktywności fizycznej. Im wyższe BMI przed ciążą, tym przyrost masy ciała w ciąży powinien być mniejszy”.

Nadmierne tycie w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym kobieta powinna w szczególny sposób zadbać o siebie i o rozwijający się płód. To okres jedzenia dla dwojga – nie za dwoje! Oczywiście nie należy przejmować się niewielkimi odstępstwami od „idealnej wagi”, ważne, by znaleźć tak zwany złoty środek.

Nietrzymanie się zasad zdrowego odżywiania, sięganie po bezwartościowe, przepełnione kaloriami jedzenie może doprowadzić do nadmiernego tycia, które niesie za sobą wiele szkodliwych konsekwencji.

„Dowiedziono, że nadmierny przyrost masy ciała zwiększa ryzyko długoterminowej otyłości zarówno u matki, jak i u dziecka, narażając oboje na ryzyko chorób z nią związanych. Ponadto zbyt dużo dodatkowych kilogramów przyczynia się do powstawania obrzęków nóg, żylaków i hemoroidów” – podkreśla doula Marta Siwińska.

Nadmierny przyrost wagi wiąże się z bardziej odczuwalnymi dolegliwościami ciążowymi. Kobiety częściej uskarżają się na ból pleców, kręgosłupa, szybciej się męczą, większą trudność sprawia im poruszanie się, a powrót do sylwetki sprzed ciąży zajmuje więcej czasu. Ponadto znaczący przyrost masy ciała zwiększa prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej, wykonania cesarskiego cięcia, a także ryzyko wcześniejszego porodu.

Szczególną uwagę na nadmierny przyrost masy ciała w ciąży muszą zwrócić kobiety ze skłonnością do tycia, które z dodatkowymi kilogramami zmagają się już od dłuższego czasu.

Co jeść w ciąży, aby zredukować tycie?

Jak zapanować nad apetytem, skoro tak bardzo chce nam się jeść? Na co zwrócić uwagę, by zbytnio nie przybrać na wadze?

Wystarczy spojrzeć na piramidę zdrowego żywienia, która rozwieje wszelkie wątpliwości. W menu ciężarnej powinna przeważać niskoprzetworzona żywność – owoce, warzywa, nabiał, produkty pełnoziarniste. Ponadto nie może zabraknąć mięsa i ryb, będących cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należy wystrzegać się wysokoprzetworzonej, przepełnionej pustymi kaloriami żywności. W ciąży lepiej zrezygnować z picia słodkich, gazowanych napoi, które nie tylko powodują przyrost wagi, ale także mają niekorzystny wpływa na samopoczucie.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co jemy, ale także jak często spożywamy posiłki. Zdecydowanie lepszym i oczywiście zdrowszym rozwiązaniem jest zjedzenie sześciu mniejszych posiłków co 3 godziny niż trzech obfitych co 6 godzin.

Aby zredukować tycie, warto kontrolować liczbę kalorii. W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie na kalorie nie wzrasta, z kolei w dwóch pozostałych do dotychczasowego dziennego menu warto dodać około 400 kalorii. Nie więcej!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź