Adapter do pasów dla ciężarnych – czy warto? / iStock

Adapter do pasów dla ciężarnych – czy warto?

Podróżowanie w ciąży jest nie lada wyzwaniem. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań do podróży, nic jednak nie stoi na przeszkodzie bliższym i dalszym wycieczkom, choć rosnący brzuszek wymusza częstsze postoje i konieczność rozprostowania kości. Ważne jest także bezpieczeństwo przyszłej mamy i dziecka. O to ostatnie możemy zadbać, wybierając odpowiedni adapter do pasów bezpieczeństwa. O co chodzi?

Spis treści:

Co to jest adapter do pasów?

Adapter do pasów bezpieczeństwa jest swego rodzaju „przejściówką” umożliwiającą poprowadzenie samochodowych pasów bezpieczeństwa w sposób przyjazny i bezpieczny dla przyszłej mamy i malucha. Wygląda jak podkładka, którą kładziemy na fotel i na której następnie siadamy. Może być mocowana za pomocą specjalnych troczków, zapięć lub systemu ISOfix. Adapter do pasów umożliwia poprowadzenie dolnej części pasów w taki sposób, by przebiegały poniżej brzucha, nie uciskając malucha. W ten sposób nacisk pasa przesunięty jest na miednicę. 

Z jednej strony to rozwiązanie niezwykle wygodne – im większy brzuszek, tym komfort związany z zapinaniem regularnych pasów jest coraz mniejszy. Z drugiej zaś strony w sytuacji stłuczki, wypadku czy nawet zwykłego gwałtownego zahamowania dziecko nie będzie narażone na nacisk związany z napięciem pasa.

Czy adapter do pasów w ciąży to dobry pomysł?

Na tak postawione pytanie odpowiedź jest jednoznaczna – oczywiście, że tak! 

Niezależnie więc od tego, czy jako przyszła mama będziesz wieziona, czy może sama będziesz kierowcą, adapter do pasów w ciąży to rozwiązanie zapewniające komfort i bezpieczeństwo. Nawet gdyby doszło do incydentu z hamowaniem czy stłuczką i trzeba będzie zdecydowanie hamować, pasy przebiegają w taki sposób, by nie uciskać brzucha. Założone w tradycyjny sposób pasy mogłyby swoim uściskiem spowodować uszkodzenie łożyska, a nawet zagrozić dziecku.

Od kiedy adapter do pasów jest potrzebny?

Na pytanie, od kiedy adapter do pasów znajduje zastosowanie, odpowiedź jest tylko jedna – od początku ciąży. Nawet wtedy, gdy brzuszek nie jest jeszcze wyraźnie zarysowany. Adapter powinien być używany podczas każdej podróży, aż do rozwiązania.

Idealny rodzinny samochód – na co zwrócić uwagę?

Polecamy

Idealny rodzinny samochód – na co zwrócić uwagę?

Jaki samochód jest najlepszy dla rodziny? Gdy na pokładzie jest jedna lub dwie pociechy, na co dzień dobrze sprawdzi się małowymiarowy i ekonomiczny samochód. Jednak im większa rodzina, tym więcej potrzebuje miejsca, zwłaszcza podczas dalekich podróży. Wybór rodzinnego auta to nie jest proste zadanie. Postaramy się trochę je ułatwić.

Czytaj

Jak używać adaptera do pasów w ciąży?

Wielu rodziców może obawiać się blokowania pasów. Warto jednak wiedzieć, że adapter do pasów nie blokuje niczego – on jedynie zmienia nieco ustawienie pasów, utrzymując część biodrową na miednicy i pod brzuchem.

Akcesoria takie jak adapter do pasów w ciąży muszą przejść wszystkie testy bezpieczeństwa. To gwarancja, że nie mają wpływu na ogólne bezpieczeństwo jazdy, a zwłaszcza na funkcjonalność pasów. 

Istotne jest prawidłowe umieszczenie adaptera i jego zapięcie podczas podróży. Tak jak wskazano na początku, pierwszym krokiem jest jego zamocowanie do fotela po to, by adapter nie przesuwał się i nie układał nieprawidłowo w czasie jazdy. Kiedy masz już gwarancję, że wszystko zostało właściwie zamontowane, zwróć uwagę na zapięcie samych pasów. Podobnie jak w czasie podróżowania przed ciążą, tak samo teraz:

 • tradycyjne pasy bezpieczeństwa, ramienny i biodrowy, muszą być odpowiednio napięte,
 • pasy nie mogą być skręcone.

To niezwykle ważne, gdyż przyspieszenie działające na pasażerów w momencie zderzenia samochodu sprawia, że kobieta w ciąży może „ważyć” od 3 do 5 ton!

Jaki adapter do pasów wybrać?

Oferta adapterów dostępnych na rynku jest coraz większa. Jaki adapter od pasów wybrać? Przed podjęciem decyzji zakupowych warto rozważyć kilka elementów:

 1. Sprawdzenie marki i jej pozycji na rynku. Firmy specjalizujące się w produkcji akcesoriów samochodowych i zajmujące się bezpieczeństwem ciężarnych będą bardziej wiarygodne.
 2. Cena adaptera i jakość wykonania idąca wraz z nią w parze.
 3. Przy zakupie używanego modelu warto sprawdzić, czy adapter nie jest uszkodzony i nie brał udziału w kolizji. Jeśli jednak mamy sprawdzone źródło, możliwość zakupu adaptera do pasów z drugiej ręki z pewnością pomoże nam zaoszczędzić pieniądze. 

Wiele marek kompleksowo zajmujących się akcesoriami i kompletowaniem wyprawki dla przyszłych rodziców ma w swojej ofercie możliwość wypożyczenia adaptera do pasów w ciąży. To rozwiązanie gwarantuje, że – mimo iż produkt mógł być wcześniej używany – nie jest uszkodzony. To także może okazać się korzystną opcją finansową, zwłaszcza jeśli jazda samochodem nie jest twoją codziennością, a potrzebujesz takiego ciążowego gadżetu sporadycznie. Nowy adapter do pasów kosztuje od 80 do 200 zł.  

Szerokiej drogi!

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź