19 tydzień ciąży 19 tydzień ciąży/ iStock

19 tydzień ciąży – czas kompletować wyprawkę

Spis treści:

19 tydzień ciąży to już połowa ciąży i czas na wykonanie nie tylko odpowiednich badań, ale również na rozpoczęcie kompletowania wyprawki dla dziecka.

19 tydzień ciąży – dziecko

15 cm i 200 g – tyle powinien ważyć płód w tym okresie. Maluch nadal ćwiczy oddychanie. Ciekawostką jest fakt, że jego płuca obecnie wypełnione są wodami płodowymi. Jest to normalny stan i trwa aż do samego porodu. Bardzo często przy tej okazji u dziecka pojawia się czkawka.

19 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

19 tydzień ciąży to również bardzo ważny moment dla dziecka, które zaczyna również powoli poruszać oczami. Jednak nie jest to jednak jeszcze czas na ich całkowite otwarcie. 

W 19 tygodniu ciąży płód ma już określony rytm dnia. Jeżeli dobrze zaczniemy obserwować swój brzuch, to przekonamy się, że wtedy, kiedy mama zje, to maluch ma dużo energii. Kiedy mama kładzie się do snu, to dziecko również zaczyna się uspokajać. 

Płód może się już pochwalić liniami papilarnymi – odciskami palców. Nie można również zapominać, że jest to okres, kiedy dziecko dużo słyszy. Trzeba mówić do swojej pociechy, dzięki czemu już przed porodem będzie umiało poznać głosy osób mu najbliższych – mamy, taty, rodzeństwa. 

19. tydzień ciąży to również okres, kiedy u dziecka wykształcają się też takie zmysły, jak dotyk, smak i węch. Na badaniu płód może pokazać swoim rodzicom, czy oczekują dziewczynki, czy też chłopca.

19 tydzień ciąży – kobieta

W 19 tygodniu ciąży macica jest bardzo wyraźnie zaokrąglona i kobieta powinna wyczuwać ją tuż nad pępkiem. Jest to okres, kiedy macica nadal się rozrasta, uciskając więzadła ją podtrzymujące. Niestety, ale może to być dla kobiet bardzo bolesne. Dlatego lekarze zalecają paniom dużo odpoczynku na leżąco, jeżeli czują mocny ból w pachwinach.

W 19 tygodniu ciąży wykonuje się tzw. badanie połówkowe, które ma za zadanie określić prawidłowy rozwój płodu. Na tym badaniu sprawdza się prawidłowość budowy anatomicznej ciała dziecka. W szczególności bierze się pod uwagę serce dziecka i wyklucza się/potwierdza ewentualne wady płodu. 

Wiele młodych mam ma problemy z obrzękami kończyn dolnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy te obrzęki są niewielkie. Jeżeli tak jest, to jest to normalny objaw świadczący o uciskaniu powiększającej się macicy na żyły. Z kolei bardzo masywne, duże obrzęki trzeba koniecznie skonsultować jak najszybciej z lekarzem. Mogą one świadczyć o problemach z krążeniem i stanowić zagrożenie życia dla matki i dla nienarodzonego dziecka. 

Do innych nieprzyjemnych objawów w 19 tygodniu ciąży należeć mogą: zwiększona wydzielina z nosa i z dróg rodnych, zawroty głowy, zgaga, wzdęcia, trudności ze skupieniem uwagi, skurcze mięśni nóg. Trzeba pamiętać, że brzydka wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu może świadczyć o infekcji bakteryjnej, którą należy skonsultować z ginekologiem.

19 tydzień ciąży – zmiany

Wiele kobiet czeka do ostatniej chwili z zakupem wyprawki dla dziecka. Jest to spowodowane przesądami. Zbyt wczesny zakup rzeczy dla dziecka mógł spowodować poronienie według starych wierzeń.

Lekarze zalecają jednak kompletowanie wyprawki już w 19 tygodniu ciąży. Ciąża teoretycznie powinna trwać 40 tygodni. Jak często pokazuje jednak praktyka, ciąża może zakończyć się już na etapie 25-26 tygodnia.  Chodzi tutaj o ciąże wcześniacze. W tak nerwowych sytuacjach nikt nie będzie myślał o tym, aby odpowiednio wybrać rzeczy dla dziecka. Nie warto zwlekać więc do ostatniego tygodnia z zakupami, aby nie musieć się niczym potem stresować. 

Infografika: Czy wiesz jakie benefity przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź