30. tydzień ciąży - który to miesiąc?/ iStock 30. tydzień ciąży – który to miesiąc?/ iStock

30. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Jeśli jesteś w 30. tygodniu ciąży powinnaś dużo odpoczywać i przygotowywać się na przyjście dziecka na świat. Ważne jest też codzienne uważne liczenie ruchów dziecka, aby kontrolować jego dobrostan w brzuchu. Niestety, jest to też czas gdy dolegliwości związane z ostatnimi tygodniami ciąży mogą zacząć być coraz bardziej uciążliwe. Jak rozwija się obecnie płód? Jakie badanie musisz wykonać w 30. tygodniu?

Spis treści:

30. tydzień ciąży - jak się rozwija płód?

W 30. tygodniu ciąży dziecko waży około 1,4 kg. Jest to 7. miesiąc ciąży, a tym samym III., ostatni, trymestr. Tkanka podskórna płodu rozrasta się, zanika meszek płodowy (lanugo), a skóra staje się gładka. Szpik kostny przejmuje funkcję tworzenia krwinek.

– Około 30. tygodnia wzrasta też wydzielanie kortyzolu, hormonu który odgrywa ważną rolę w prawidłowym dojrzewaniu płodu. Do jego zadań należą pobudzanie produkcji surfaktantu w płucach oraz dojrzewanie nadnerczy. Kortyzol wpływa również na zamknięcie przewodu tętniczego. Aby nie doszło do tego za wcześnie, w III. trymestrze ciąży nie powinno się zażywać niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. ibuprofenu. Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym, podawanym ciężarnym z wyboru jest paracetamol – dodaje specjalista położnictwa i ginekologii dr Robert Jędra.

Mimo że dziecko ma w brzuchu coraz mniej miejsca, nadal potrafi mocno kopnąć i być aktywne, szczególnie gdy odpoczywasz lub zjesz coś słodkiego. Powinnaś liczyć ruchy dziecka przynajmniej raz dziennie. Najlepiej robić to po posiłkach w pozycji leżącej. Jeśli w ciągu godziny tych ruchów jest co najmniej 4 to oznacza, że aktywność ruchowa dziecka jest prawidłowa. W przypadku, gdy przestaniesz czuć ruchy, a położenie się na lewym boku i zjedzenie czegoś słodkiego nie przynosi żadnych zmian, powinnaś udać się do szpitala, aby lekarz skontrolował dobrostan dziecka.

30. tydzień ciąży – jak się zmienia ciało kobiety?

W związku z nadchodzącym ostatnim etapem ciąży, stawy miednicy zyskują większą ruchomość, aby podczas porodu dziecko zmieściło się w kanale rodnym kobiety. Poza tym elastyczność tkanki łącznej zwiększa się, a spojenie łonowe staje się luźniejsze między innymi dzięki relaksynie. Niestety, zmiany te niosą za sobą inne skutki dla przyszłej mamy. Rozluźniają się też inne mięśnie, np. te wchodzące w skład zwieracza przełyku, przez co dochodzi do cofania się treści z żołądka i odczuwania zgagi. Ponadto, rosnąca macica uciska żołądek i może nasilać te nieprzyjemne dolegliwości z przewodu pokarmowego. Dużo kobiet na tym etapie ciąży skarży się również na zaparcia, wzdęcia oraz gazy. Ważne jest, aby dbać wtedy o picie dużej ilości wody oraz prawidłową dietę, unikając jednocześnie składników żywnościowych powodujących wspomniane objawy. Woda mineralna zapobiegnie również powstawaniu obrzęków.

W 30. tygodniu ciąży brzuch przyszłej mamy jest już dosyć spory. W ostatnich 2 miesiącach ciąży kobiety zyskują bowiem najwięcej dodatkowych kilogramów. Maksymalnie jednak powinno to być pół kilograma tygodniowo. Z powodu powiększającego się brzuszka możesz odczuwać większe zmęczenie i problemy ze snem. Piersi mogą stać się wrażliwe i obolałe. Wizyty w toalecie będą prawdopodobnie częstsze z powodu ucisku rosnącej macicy na pęcherz moczowy.

30. tydzień ciąży – USG

Jeśli jesteś w 30. tygodniu ciąży powinnaś mieć wykonane USG III. trymestru.

Dr Robert Jędra, specjalista z UCZKIN WUM tłumaczy: – Zgodnie z obowiązującym standardem organizacyjnym opieki okołoporodowej oraz rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, USG III. trymestru wykonywane jest między 28. a 32. tygodniem ciąży. Jego celem jest ocena wzrastania płodu oraz ocena jest dobrostanu. Określana jest również przybliżona masa dziecka na podstawie wykonanych pomiarów. Należą do nich obwód główki, obwód brzucha, BPD, czyli wymiar dwuciemieniowy, a także długość kości udowej.

Po koniec III. trymestru można również sprawdzić ryzyko wystąpienia dystocji barkowej. Jeśli różnica między obwodem brzuszka oraz wymiarem dwuciemnieniowym jest większa niż 2,6 cm to jest to wskazanie do wykonania cięcia cesarskiego. Większe ryzyko makrosomii płodu występuje u kobiet chorujących na cukrzycę ciążową.

Należy też pamiętać, że między 28. a 30. tygodniem ciąży kobietom Rh- ujemnym podana zostaje immunoglobulina anty-D. Jest to tzw. profilaktyka śródciążowa konfliktu serologicznego. Zabezpiecza to przed immunizacją, do której mogłoby dojść w ostatnim trymestrze ciąży.

 

Dr Robert Jędra – specjalista Położnictwa i Ginekologii. Absolwent I Wydziału Lekarskiego WUM. Specjalizacje z Położnictwa i Ginekologii rozpoczynał w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim pod kierownictwem prof. R. Dębskiego. Obecnie asystent I Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka.

 

 

Benefity dla rodziców zaraz po urodzeniu dziecka – sprawdź infografikę!

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź