9 tydzień ciąży 9 tydzień ciąży i zmiany zachodzące w organizmie/ iStock

9 tydzień ciąży i zmiany zachodzące w organizmie

Spis treści:

W 9 tygodniu ciąży zarodek zaczyna przypominać już miniaturkę człowieka. Głowa nadal jest większa od reszty ciała przez szybciej rozwijający się układ nerwowy. Macica jest już delikatnie powiększona i u niektórych kobiet ciąża zaczyna być już wyraźnie widoczna.

9 tydzień ciąży – dziecko

W 9 tygodniu ciąży wielkość zarodka wynosi 19-25 mm. Ma on już ukształtowane ręce i nogi, które z czasem będą rosnąć. Powoli zaczyna się kształtować twarz. Pojawia się zarys warg, a oczy zaczynają z boku przesuwać się bardziej ku przodowi. Zaczynają się wykształcać narządy szkliwotwórcze.

W gruczole przysadkowym zaczyna się wydzielać hormon nazywany gonadotropiną.

9 tydzień ciąży to chwila, kiedy głowa znajduje się bliżej klatki piersiowej. Z czasem nie będzie już tak mocno opadać w kierunku brzucha.

W 9 tygodniu ciąży na bardzo dokładnym badaniu USG można już zauważyć, że zarodek ma wykształcone malutkie palce u rąk. Do tego na kończynach zaczynają powoli pojawiać się przewężenia w postaci łokci, kolan.

Skóra przez bardzo długi czas będzie przezroczysta i nie będzie posiadać wielowarstwowej struktury. Jednak od tego tygodnia zacznie ona być trochę grubsza.

Serce ma już budowę, na którą składają się cztery komory. Do tego podjęło już ono swoją funkcję i pompuje krew w organizmie. W 9 tygodniu ciąży płeć jest już wykształcona, jednak nie będzie ona jeszcze widoczna na żadnym badaniu USG.

W 9 tygodniu ciąży i 1 dniu pęcherzyk ciążowy ma wielkość 32 mm wielkości. Wielkość zarodka – CRl (crown to rump length) – wynosi na chwilę obecną 19 mm. Z kolei w 9 tygodniu ciąży i 6 dniu pęcherzyk ciążowy będzie miał już 37 mm wielkości. CRL będzie już wynosić 24 mm. Jak więc widać dziecko dosłownie rośnie z dnia na dzień.

9 tydzień ciąży – kobieta

W 9 tygodniu ciąży u kobiety może pojawiać się ostuda, czyli ciemne przebarwienia na skórze twarzy. Do tego libido u ciężarnych może w znaczący sposób się obniżyć.

Z kolei na brzuchu kobiety może pojawić się linea negra – ciemna linia biegnąca pionowo wzdłuż brzucha, przez pępek do spojenia łonowego.

Piersi kobiety w 9 tygodniu ciąży zaczynają być już lekko powiększone, ponieważ przygotowują się one powoli do wytwarzania pokarmu dla dziecka. Do tego brodawki stają się większe i ciemniejsze.

Niestety, ale 9 tydzień ciąży to okres, kiedy nudności nie będą ustępować. Dla jednych kobiet będą one bardziej dokuczliwe, a dla innych mniej. Część kobiet nie będzie ich w ogóle wcale odczuwać.

Wiele kobiet ma również bardzo popularne zachcianki pokarmowe, które mogą być oznaką braków pewnych składników pokarmowych w diecie.

Ciekawostką na ten okres ciąży jest przeżywanie „“żywych” snów. To, co śni się ciężarnym, jest na tyle realne, że kobiety bardzo często mają problem z określeniem, czy był to tylko sen, czy jednak nie. Wiele kobiet ciężarnych ma sny o podtekście erotycznym.

9 tydzień ciąży to również okres ogromnego rozchwiania emocjonalnego. W głowach kobiet rodzi się wiele pytań i wątpliwości związanych ze zmianami, jakie mają zajść w ich życiu. Wiele ciężarnych potrafi poradzić sobie z taką sytuacją przy wsparciu partnera/małżonka. Część potrzebuje jednak fachowego wsparcia psychologicznego.

9 tydzień ciąży to także czas, kiedy kobieta popada ze skrajności w skrajność. W jednym momencie może być bardzo szczęśliwa i radosna. W drugim może być człowiekiem bardzo agresywnym.

Ciężarne nie powinny również dziwić się faktem, że o pewnych rzeczach, jak umówione spotkanie, mogą zapominać. Jest to bowiem jeden z klasycznych objawów w ciąży – obniżenie zdolności zapamiętywania. Po porodzie jednak ten objaw minie.

Infografika: Czy wiesz jakie benefity przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź