2 tydzień ciąży – co musisz wiedzieć?\ Adobe Stock

2 tydzień ciąży – co musisz wiedzieć?

Drugi tydzień ciąży to, zgodnie z medycznym nazewnictwem, czas na krótko przed zapłodnieniem. Ciąża liczona jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od daty owulacji. Dowiedz się, co wskazuje na zapłodnienie oraz co powinnaś zrobić w drugim tygodniu ciąży.

Spis treści:

Co wskazuje na zapłodnienie

Pierwsze dwa tygodnie ciąży to czas przed owulacją, kiedy para współżyje. Jeśli kobieta dotychczas miesiączkowała regularnie, do zapłodnienia dochodzi najczęściej około 14. dnia cyklu. Tygodnie ciąży liczone są natomiast od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. Dla niektórych osób jest to niejasne – dopytują, jak wygląda dziecko w drugim tygodniu ciąży lub czy w drugim tygodniu można wykryć ciążę

Odpowiedź jest prosta: nie można jej wykryć, bo w rzeczywistości jeszcze nie doszło do zagnieżdżenia się ani do rozwoju zarodka. Drugi tydzień ciąży to okres, w którym dochodzi do współżycia i w efekcie do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. 

Nie ma żadnego sposobu, aby wykryć zapłodnienie, zanim dojdzie do implantacji, około dwóch tygodni później. Wtedy zaleca się wykonanie pierwszego testu ciążowego – w dniu spodziewanej kolejnej miesiączki. Dlatego na często pojawiające się wśród par starających się o dziecko pytanie, czy po dwóch tygodniach od zapłodnienia test wykaże ciążę, odpowiedź jest twierdząca – jest to możliwe, chociaż wiele zależy od czułości testu. Najlepiej skorzystać z badania wykrywającego stężenie beta HCG we krwi, ponieważ podjednostka hormonu pojawia się w niej szybciej niż w moczu.

Czy w drugim tygodniu można wykryć ciążę

Ciąży po dwóch tygodniach od ostatniej miesiączki nie da się rozpoznać, ponieważ de facto jeszcze jej nie ma. Dwa tygodnie po zapłodnieniu jest to jednak możliwe. Jak już wcześniej wspomniano, jest to pierwszy moment, w którym warto wykonać test ciążowy.

Uchwycenie dwutygodniowej ciąży podczas badania USG jest praktycznie niemożliwe. Najlepiej jest zaczekać do piątego-szóstego tygodnia od ostatniej miesiączki. Wtedy poziom beta-HCG jest na tyle wysoki, że ciążę można uwidocznić w ultrasonografii. Jest to też czas, w którym należy sprawdzić, czy nie doszło do pozamacicznej lokalizacji i rozwoju ciąży ektopowej, która daje podobne objawy do prawidłowo zagnieżdżonej.

Objawy ciąży – drugi tydzień po zapłodnieniu

W drugim tygodniu ciąży objawy są takie same jak te, które tradycyjnie pojawiają się co miesiąc w okresie okołoowulacyjnym. Można zauważyć większą wrażliwość sutków. Zmienia się także wydzielina pochwowa. Niektóre kobiety zgłaszają również bóle podbrzusza. Istnieje też duża grupa kobiet, które nie zauważają żadnych zmian w organizmie przed i w trakcie owulacji.

Dwa tygodnie po zapłodnieniu mogą się natomiast pojawić objawy związane z zagnieżdżaniem zarodka w jamie macicy. Może dojść do tzw. krwawienia implantacyjnego. Wtedy już mogą występować bolesność i tkliwość piersi oraz nadwrażliwość na charakterystyczne smaki lub zapachy. Są to typowe symptomy wczesnej ciąży, ale nie muszą występować u każdej kobiety. U części przyszłych mam pierwszymi objawami są nudności i wymioty.

Beta hCG - kiedy sprawdzić? Normy

Polecamy

Beta hCG - kiedy sprawdzić? Normy

Gonadotropina kosmówkowa jest hormonem ciążowym, który ułatwia utrzymanie ciąży oraz warunkuje prawidłowy jej rozwój w pierwszych dniach od zapłodnienia. Dostępne w aptekach bez recepty testy wykrywają stężenie beta hCG w moczu lub we krwi przyszłej mamy i jest to zazwyczaj pierwsze potwierdzenie bycia w ciąży. Kiedy najwcześniej warto wykonać test na beta hCG?

Czytaj

Co powinnaś zrobić w drugim tygodniu ciąży

Drugi tydzień ciąży to – jak zostało wcześniej wspomniane – czas owulacji i zapłodnienia. Specjaliści zalecają, aby para starająca się o dziecko zadbała o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata powinni unikać alkoholu oraz innych używek. 

Ważna jest również odpowiednia suplementacja – szczególne znaczenie ma kwas foliowy przyjmowany przez kobietę, zmniejszający ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka. Gdy partnerzy starają się o dziecko, powinni współżyć z odpowiednią częstotliwością, ale lepiej unikać zbyt dużej liczby stosunków w krótkim czasie z uwagi na pogorszenie jakości nasienia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź