ciąża Kiedy można wykryć ciążę?/ Pexels

Kiedy można wykryć ciążę?

Kobiety starające się o dziecko zastanawiają się – kiedy można wykryć ciążę? Domowe testy ciążowe są sprawdzonym, skutecznym i jednocześnie najczęściej wybieranym sposobem umożliwiającym jej wykrycie – należy jednak wiedzieć kiedy je wykonać. Jak szybko od zapłodnienia można stwierdzić ciążę – kiedy test ciążowy pokaże wiarygodny wynik?

Spis treści:

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Wiele kobiet zastanawia się – ile po zapłodnieniu można wykryć ciążę? Wszystkie testy ciążowe działają na tej samej zasadzie – wykrywają hormon gonadotropiny kosmówkowej, który wytwarzany jest po zagnieżdżaniu zarodka w endometrium. Wspomniany hormon produkowany jest już 8-9 dni po zapłodnieniu. Dlatego też ciążę można wykryć najwcześniej 10 dni po odbytym stosunku płciowym, jednak test ciążowy najlepiej wykonać w terminie spodziewanej miesiączki.

– Testy biochemiczne służące do potwierdzenia ciąży bazują na wykrywaniu wolnej podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej, która jest produkowana już 8 dni po zapłodnieniu. Najpowszechniejszym testem jest test na obecność podjednostki beta HCG w moczu. Obecność HCG stwierdza się na zasadzie reakcji antygen-przeciwciało (między HCG i przeciwciałami anty-HCG). Dodatniego testu można spodziewać się w terminie spodziewanej miesiączki. Wiarygodność testu to >=95% – mówi specjalista położnictwa i ginekologii lek. Paulina Pająk z Centrum Medycznego Innova-Med.

 

Rodzaje testów ciążowych

Domowe testy ciążowe cieszą się dużą popularnością – są łatwo dostępne, niedrogie, wiarygodne, a wynik otrzymujemy niezwykle szybko, bo już po kilku minutach. Testy ciążowe z moczu różnią się pomiędzy sobą techniką wykonania. W aptece dostępne są ich trzy rodzaje:

  • test paskowy –  niewielkie paski zanurzamy w moczu zebranym w naczyniu;
  • test strumieniowy(flamastrowy) – kształtem przypomina flamaster, wyposażony w uchwyt i specjalną końcówkę, którą umieszczamy bezpośrednio pod strumieniem moczu lub zanurzamy w próbce moczu;
  • test płytkowy – dołączoną pipetą pobieramy próbkę moczu z naczynia i kilka kropli umieszczamy w okienku płytki testu.

Jak szybko można stwierdzić ciążę? Należy pamiętać, że domowe testy ciążowe różnią się czułością – te o czułości mniejszej niż 500 IU/I mogą dać wiarygodny wynik już po 10 dniach od zapłodnienia, z kolei testy o czułości 800 IU/I najlepiej wykonać dopiero po upływie trzech tygodni.

Nie zapominajmy o testach ciążowych z krwi, które charakteryzują się większą czułością w porównaniu do tych domowych – ich skuteczność po ośmiu dniach od zapłodnienia wynosi 100 proc.

Badanie z krwi ocenia poziom gonadotropiny kosmówkowej w pobranej próbce – jeśli jej stężenie przekroczyło 25 mIU/ml to wielce prawdopodobne jest, że kobieta spodziewa się dziecka.

– Fałszywie dodatnie wyniki mogą pojawić się u kobiet z dużymi stężeniami gonadotropin np. w okresie przedmenopauzalnym. W takich przypadkach, wysokie stężenie LH w wyniku reakcji krzyżowej z przeciwciałami  anty – HCG, dają fałszywy dodatni wynik testu ciążowegododaje Paulina Pająk.

 

Inne sposoby potwierdzenia ciąży

Potwierdzenie ciąży jest niezwykle emocjonującym momentem w życiu. Nawet w przypadku, gdy na kilku domowych testach ciążowych pokażą się dwie kreski – nie ma 100 proc. pewności, że kobieta spodziewa się dziecka. Tylko wizyta u ginekologa i badanie ultrasonograficzne mogą potwierdzić zagnieżdżenie zarodka. Kiedy wybrać się do lekarza? Na pierwsze badanie należy zgłosić się najlepiej tydzień – dwa po terminie spodziewanej miesiączki.

– Do objawów pewnych zaliczamy wysłuchanie tonów serca, wyczuwanie i oglądanie ruchów płodu, wyczuwanie części płodu. Najbardziej przydatnym narzędziem diagnostycznym jest ultrasonografia, która pozwala na uwidocznienie pęcherzyka ciążowego już w 4-5 tygodniu ciąży a czynności serca płodu około 6 tygodnia – dodaje Paulina Pająk.

 

Jakie są objawy zajścia w ciążę?

Jeśli doszło do zapłodnienia, na skutek oddziaływania progesteronu i innych hormonów, w organizmie zachodzi szereg zmian. Dlatego też już w pierwszych tygodniach ciąży kobieta może zaobserwować u siebie pewne objawy. Na co zwrócić uwagę?

Zapłodniona komórka jajowa przyczepiając się do ściany macicy, może powodować niewielkie plamienie – zwane plamieniem implantacyjnym – które pojawia się w okolicy spodziewanej miesiączki. Jednak najbardziej oczywistym objawem, na który zwraca uwagę każda kobieta jest brak miesiączki. Ponadto nudności, wymioty, zaparcia, czy częstsze oddawanie moczu mogą zwiastować ciążę. Powiększone i bolesne piersi, rozpulchniona macica i zwiększona ilość wydzieliny z pochwy to kolejne dość charakterystyczne objawy ciąży. Już kilkanaście dni po tym, jak komórka jajowa zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, może pojawić się uczucie zmęczenia i drażliwość, za co odpowiedzialne są nie tylko zmiany hormonalne, ale także niższe ciśnienie tętnicze, zwiększona produkcji krwi, jak i niższy poziom cukru we krwi.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź