5 tydzień ciąży - najważniejsze informacje 5 tydzień ciąży - najważniejsze informacje/ fot. Adobe Stock

5 tydzień ciąży – najważniejsze informacje

Piąty tydzień ciąży to szczególny czas. Być może jeszcze nie wiesz, że spodziewasz się dziecka. Jednak mdłości i inne dolegliwości w 5. tygodniu ciąży wkrótce dadzą znać, że w twojej macicy znajduje się rosnący pęcherzyk ciążowy. Jakie są objawy w 5. tygodniu ciąży? Czy ból brzucha w 5. tygodniu ciąży to powód do niepokoju? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Jak wygląda brzuch w 5. tygodniu ciąży?

5. tydzień ciąży to bardzo wczesny etap. Zwykle na zewnątrz nie widać jeszcze żadnych oznak ciąży. Natomiast z perspektywy przyszłej mamy wiele się zmienia!

Płód w 5. tygodniu ciąży ma wielkość ziarenka ryżu lub pestki pomarańczy. Długość szacuje się na 2 mm. To, jak wygląda dziecko w 5. tygodniu ciąży, może być zaskakujące, ponieważ jest podobne do kijanki. Obok zarodka kształtuje się też łożysko wraz z pępowiną. Dzięki temu rosnący organizm otrzymuje niezbędne składniki odżywcze. 

Mimo małych gabarytów płodu w 5. tygodniu ciąży, obwód brzucha może być nieznacznie zwiększony, jakby lekko wzdęty. To efekt m.in. działania hormonów, zatrzymywania wody w organizmie, a także sukcesywnego rozpulchnienia i powiększenia macicy. Z zewnątrz może być to niezauważalne, ale ty możesz odczuć różnicę w przypadku bardzo dopasowanych ubrań. Lekkiemu zaokrągleniu mogą ulec także piersi, które staną się bardziej wrażliwe na dotyk. Unikaj w tym czasie obcisłej odzieży, która może powodować dyskomfort, ból, otarcia. W przypadku ściśniętego brzucha, może dochodzić nawet do powikłań lub poronień. 

W 5. tygodniu może ci towarzyszyć także ból brzucha, ból krzyża czy inne dolegliwości, które można kojarzyć z bólem miesiączkowym. To efekt powiększania macicy i działania hormonów. 5. tydzień ciąży i ból brzucha jak przed okresem to stan, z którym zmaga się wiele ciężarnych. Przez to brak miesiączki może być zaskoczeniem, jeśli nie planowałaś ciąży. W terminie okresu może pojawić się także delikatne plamienie, czasem wprowadzające w błąd i sugerujące, że to skąpa miesiączka.

Co czuć w 5. tygodniu ciąży?

Piąty tydzień ciąży to dopiero początek wielomiesięcznej przygody z dzieckiem na pokładzie. Niekiedy nawet jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży. Zwykle jednak już wtedy pojawiają się i nasilają objawy, które mogą sugerować ciążę i skłonić cię do wizyty u ginekologa lub do wykonania testu ciążowego. 

Wiele kobiet czeka na miesiączkę, odczuwa nawet towarzyszące jej symptomy, takie jak ból i kłucie w podbrzuszu. W terminie planowanej miesiączki może pojawić się delikatne plamienie. Jest to plamienie implantacyjne, związane z zagnieżdżaniem się zarodka. 

Zdarza się także, że wykonany w 5. tygodniu test ciążowy jeszcze nie pokazuje dwóch kresek. Czułość domowych testów jest różna, a ich wyniki mogą być fałszywie ujemne. (Sama zrobiłam cztery testy, z których dodatni był tylko jeden, choć druga kreska pojawiła się już po regulaminowym czasie. Tymczasem byłam w ciąży i to bliźniaczej!). Dlatego zaleca się wykonanie testu z krwi oraz USG, które sprawdzi m.in., czy pęcherzyk ciążowy w 5. tygodniu ciąży jest prawidłowo zagnieżdżony.

5. tydzień ciąży – objawy?

Co się dzieje w twoim ciele w 5. tygodniu ciąży? Najczęstsze objawy to: 

 • Bolesność, wrażliwość, obrzmienie piersi.
 • Mdłości, nudności i wymioty – zwykle to jeden z dość charakterystycznych symptomów zwiastujących ciążę. Są efektem zmian hormonalnych. Często to właśnie mdłości w 5 tyg. ciąży skłaniają przyszłą mamę do sięgnięcia po test ciążowy. 
 • Częste parcie na pęcherz to jeden z wczesnych objawów ciąży.
 • Zmiany preferencji żywieniowych – możesz odczuwać niechęć do dawniej lubianych smaków i zapachów, a jednocześnie poczuć chęć na dotychczas omijane potrawy. Niektóre palaczki relacjonują, że z dnia na dzień odechciało im się palić, a później okazało się, że są w ciąży. Organizm instynktownie wie, czego potrzebuje, jednak nie zawsze daje tak czytelne sygnały. Dlatego jeśli w ogóle zdarza ci się palić lub sięgać po alkohol, w okresie starania o dziecko lub jakichkolwiek podejrzeń, że możesz zajść w ciążę, w trosce o dziecko, zrezygnuj z używek. 
 • Senność i zmęczenie powodowane wzrostem poziomu progesteronu to również objawy typowe dla 5. tygodnia ciąży. Z czasem mogą ustąpić i w 2. trymestrze wiele mam odczuwa przypływ energii.
 • Trądzik ciążowy i problemy skórne, których nie miałaś wcześniej.
 • Wzmocnienie i zagęszczenie włosów, co również jest skutkiem zmian hormonalnych. Stan ten trwa zwykle do momentu narodzin dziecka, ponieważ tuż po ciąży wiele młodych mam zaczyna borykać się z wypadającymi włosami.
Początek ciąży – jak o siebie dbać?

Polecamy

Początek ciąży – jak o siebie dbać?

Okres ciąży to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Wiele przyszłych mam jeszcze przed ciążą dba o siebie, stosuje odpowiednio zbilansowaną zdrową dietę i pamięta o regularnej aktywności fizycznej. Jest to także bardzo ważne na początku ciąży, a potem przez kolejne 9 miesięcy. Na co należy uważać i czego nie powinno się robić na początku ciąży?

Czytaj

Beta hCG w 5. tygodniu ciąży

Beta HCG to hormon, który organizm kobiety wytwarza już od momentu zapłodnienia komórki jajowej i pozwala na wczesne rozpoznanie ciąży. 

Test beta hCG, w przeciwieństwie do domowych testów, wskazuje nie tylko na obecność zarodka, ale i jego rozwój. Zbyt niski wynik beta hCG może sugerować ciążę biochemiczną lub „młodszą” niż się wydaje. W ciąży pojedynczej wynik beta hCG to ok. 75-2600 mIU/ml. W ciążach mnogich poziom beta hCG może być wyższy, podobnie jak poziom progesteronu. 

Po zapłodnieniu tempo przyrostu beta HCG wzrasta bardzo szybko, w pierwszym trymestrze jego wartość jest podwajana średnio co 24 godziny. Najwyższe stężenie obserwuje się ok. 8-10 tygodnia ciąży. Obserwacja tempa przyrostu beta HCG jest bardzo ważna. Na tej podstawie lekarz ocenia, czy ciąża rozwija się w sposób prawidłowy.

Znacznie wolniejsze tempo przyrostu beta HCG obserwuje się przy ciąży pozamacicznej, po poronieniu poziom hormonu gwałtownie spada.  

Oznaczanie stężenia beta HCG wykorzystywane jest także w podejrzeniu raka jajnika czy hipogonadyźmie.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź