7 tydzień ciąży – co musisz wiedzieć?\ Adobe Stock

7 tydzień ciąży – co musisz wiedzieć?

To już drugi miesiąc ciąży. To moment, w którym objawy się nasilają, a przyszła mama jest w ferworze różnych badań. Co dzieje się w 7. tygodniu w ciele mamy i dziecka? Sprawdź!

Spis treści:

Jak się czuje kobieta w 7. tygodniu ciąży?

7. tydzień ciąży to czas, kiedy nieprzyjemne objawy ciąży są coraz bardziej odczuwalne. Niektóre ciężarne mają poranne mdłości lub towarzyszą im wymioty. W rzadkich przypadkach poranne nudności są „poranne” tylko z nazwy. Wówczas 7. tydzień ciąży upływa pod znakiem mdłości przez cały dzień. Czasem wymioty pojawiają się niespodziewanie, np. pod wpływem niektórych zapachów. 

W 7. tygodniu ciąży przyszła mama może czuć się stale senna i zmęczona. Znacząco też wzrasta w tym czasie zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Może być potrzebna dodatkowa suplementacja. Dzięki temu dziecko otrzyma wszystkie potrzebne składniki odżywcze i mineralne, a ty poczujesz się nieco lepiej i odzyskasz chociaż część energii. 

„Towarzyszką” 7. tygodnia ciąży może być zadyszka powodowana szybszą pracą serca. Zauważalna jest łatwiejsza męczliwość nawet podczas lekkiej aktywności.  

Brzuch w 7. tygodniu ciąży może nie być jeszcze widoczny dla osób postronnych. Jednak przyszła mama nie tylko zauważy, ale na pewno poczuje jego niewielkie zaokrąglenie. Przygotowywanie do ciąży może objawiać się także takimi objawami jak uczucie bólu brzucha i pachwin, wrażenie napięcia, rozciągania, dyskomfortu. To dlatego, że macica zwiększa swoją objętość i rozciągają się więzadła maciczne.

Jakie są objawy w 7. tygodniu ciąży?

Oto z czym zmagają się mamy w 7. tygodniu ciąży:

  • Zmiana odczuwania smaków, a co za tym idzie – nietypowe zachcianki żywieniowe.
  • Zmiana odczuwania zapachów, nadwrażliwość na zapachy.
  • Ślinotok, który może utrzymywać się do ok. 14. tygodnia ciąży.
  • Zwiększenie się masy ciała lub przeciwnie w niektórych przypadkach, wskutek intensywnych wymiotów, może dojść do utraty kilku kilogramów. Ważne jest uzupełnianie wody i elektrolitów. W skrajnych sytuacjach może być nawet potrzebna kroplówka.
  • Mdłości – to odpowiedź organizmu na wzrost poziomu progesteronu i beta HCG.
  • Brzuch w 7.tygodniu ciąży się zaokrągla – to dlatego, że macica ma już wielkość grejpfruta.
  • Bóle brzucha, okolic krzyżowych, pachwin, pośladków, przypominające rwę kulszową, uczucie rozciągania i napięcie. Nieprzyjemne objawy może łagodzić zażywanie magnezu, ale jego dawkowanie należy uzgodnić z lekarzem. 

Niepokój może budzić plamienie w 7. tygodniu ciąży. Zwykle jest niegroźne i jest odpowiedzią organizmu na zmiany hormonalne. Jeśli poczujesz silne bóle brzucha i zauważysz krwawienia, niezwłocznie udaj się do szpitala, na ginekologiczno-położniczą izbę przyjęć. Czasem potrzebna jest podaż progesteronu, który korzystnie wpływa na podtrzymanie ciąży.

Brzuch w 7. tygodniu ciąży – czy już go widać?

Jest takie powiedzenie – w pierwszej ciąży jak najszybciej zakładasz ubrania ciążowe. W drugiej ciąży robisz to jak najpóźniej. W trzeciej – ubrania ciążowe to twoje codzienne ubrania. 

Żarty żartami, ale w 7. tygodniu ciąży naprawdę zwiększa się masa ciała. Tkanka tłuszczowa odkłada się na brzuchu, powiększających się piersiach, udach, pośladkach. Niekiedy może już być konieczna zmiana ubrań na nieco luźniejsze. 

W 7. tygodniu jesteś już po pierwszym badaniu USG, które sprawdza obecność ciąży i jej prawidłowy rozwój. Gdy już wiesz, że wszystko w porządku, nie ma ciąży pozamacicznej czy zaśniadu groniastego, możesz spokojnie odetchnąć i cieszyć się z czekających cię zmian.

USG dopochwowe - co warto o nim wiedzieć?

Polecamy

USG dopochwowe - co warto o nim wiedzieć?

USG dopochwowe (transwaginalne) to badanie obrazowe, które warto wykonywać regularnie, w ramach profilaktyki zdrowotnej. USG dopochwowe wykonywane jest także w pierwszych tygodniach ciąży.

Czytaj

Czy w 7. tygodniu ciąży bije serduszko dziecka?

Jedna z najbardziej niezwykłych chwil w życiu przyszłych rodziców, to moment, w którym pierwszy raz słyszą bicie serca swojego dziecka. 7. tydzień ciąży to właściwy moment, aby wykonać pierwsze USG i założyć książeczkę ciąży. 

Serce dziecka w 7. tygodniu ciąży jest już prawie ukształtowane, ma prawą i lewą komorę. Bije z prędkością ok. 144 razy na minutę, a więc znacznie szybciej niż serce dorosłego człowieka. 

Co ważne, pierwsze badanie USG jest badaniem dopochwowym, a nie przez powłoki brzuszne. Przygotuj się na to i jeśli chcesz, aby w badaniu towarzyszyli krewni i znajomi, może poczekaj, aż USG będzie wykonywane przez brzuch. 

Jak wygląda dziecko w 7. tygodniu ciąży? Zarodek ma ok. 0,8 do 1,1 cm. Z tego centymetra przez najbliższe miesiące powstanie twój przyszły potomek! Pęcherzyk ciążowy, czyli wypełniona płynem przestrzeń, w której przebywa dziecko, ma 2,5 do 3 m.

7. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

  • Ukształtowany chrząstkowy kościec.
  • Wszystkie najważniejsze narządy właśnie się kształtują, m.in. jelita, wątroba, narządy płciowe, których jeszcze nie widać na USG. Na rozpoznanie płci dziecka przyjdzie czas w późniejszych tygodniach. 
  • Formują się kończyny: najpierw górne, nieco później dolne. 
  • Z przewężeń na końcach kończyn powstaną rączki i stópki. Kształtują się palce,a nawet… linie papilarne! 
  • Mogą pojawiać się ruchy – jeszcze niekontrolowane.
  • Powiększa się głowa. 
  • Język i podniebienie powstają z kształtowanego na tym etapie narządu gardłowego.
  • Zaczątki nosa, ust, oczu. W czarnych plamkach, z których powstaną oczy, są zawiązki soczewek. Powstają też wypustki nerwów wzrokowych. 
  • Rozwija się mózgowie, dlatego tak ważne jest odpowiednie suplementowanie kwasu foliowego i innych witamin i minerałów.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź