Nowy związek rodzica. Jak powiedzieć o nim dziecku?

W dzisiejszych czasach model mama, tata i dziecko lub dzieci coraz częściej zastępowany jest patchworkiem w różnych jego konfiguracjach i odmianach. Nasze dzieci stają przed wyzwaniem układania sobie relacji z nowymi partnerami rodziców. Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie rodziców i przygotować je na zmiany w rodzinie?

Spis treści:

Nowy chłopak, nowa dziewczyna

Wchodząc w nowy związek, musimy liczyć się z tym, że nasz partner/partnerka ma już dzieci z poprzednich związków. Jak posklejać nową rodzinę, by najmniejsi ucierpieli najmniej?

Agnieszka Cichecka, pedagożka i psycholożka, podkreśla, że w sytuacji tak poważnej zmiany warto skonsultować się z psychologiem, by uzyskać wsparcie, kiedy nie dajemy sobie rady z emocjami własnymi lub dziecka.

– Zastanawiając się, jak przygotować dziecko na nowy związek, warto przywołać zasady obowiązujące podczas lotu samolotem. W sytuacji awaryjnej, gdy niezbędne jest skorzystanie z masek tlenowych, rolą rodzica jest najpierw zadbanie o siebie, a potem o dziecko. W myśl tej zasady, zastanawiając się, jak powiedzieć dziecku o nowym związku, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dla nas jest to już odpowiedni moment. Jeśli tak – cała reszta będzie procesem – mówi Agnieszka Cichecka. 

Jak przygotować dziecko na nowy związek rodzica

Jak podkreśla Agnieszka Cichecka, nie należy się spieszyć. – Odpowiedź na pytanie, jak przygotować dziecko na nowy związek rodzica, brzmi: przede wszystkim bez pośpiechu. W nowej sytuacji każda ze stron potrzebuje czasu i spokojnej rozmowy – tłumaczy ekspertka i dodaje: To całkiem normalne, że dziecko obawia się zmiany i jego obawy powinny zostać przedyskutowane. Dziecko powinno mieć możliwość zadawania pytań. Rozmawiajmy o emocjach, odczuciach, odpowiadajmy na pytania, niech dziecko wie, że ma w nas oparcie.

Na oswojenie się ze zmianą każdy potrzebuje czasu, a rolą rodziców jest towarzyszenie dziecku w tym procesie. Naturalnie mogą pojawić się emocje takie jak:

  • złość,
  • smutek,
  • radość,
  • żal,
  • niepewność.

Jak powiedzieć dziecku o nowym związku

Kiedy partnerem rodzica staje się ktoś, kto ma własne dzieci, stawia to nasze dziecko w sytuacji zagrożenia. Priorytetem jest, by je uspokoić i zapewnić o tym, że jest dla nas najważniejsze. 

W jaki sposób to zrobić? Jak tłumaczy Agnieszka Cichecka, dziecko musi wiedzieć, że jest dla rodzica najważniejsze, a nowy partner nic w tym nie zmienia. Najlepiej dawkować informacje małymi kroczkami. Im naturalniej pewne elementy tej układanki się pojawią, tym lepiej. 

Jak powiedzieć dziecku o nowym związku?

  1. Wybierz odpowiedni moment i zadbaj o przestrzeń sprzyjającą rozmowie. Niech nie będzie to czas, w którym spieszycie się na zajęcia dodatkowe lub za moment ktoś ma was odwiedzić. Koniecznie wyłącz też telefon. 
  2. Nie spiesz się. Może się zdarzyć, że dziecko będzie w czasie rozmowy milczało i przepracowywało pozyskane informacje w głowie. Nie popędzaj go. 
  3. Bądź przygotowana/przygotowany do rozmowy. Miej ułożone w głowie to, co chcesz powiedzieć, ale ze świadomością, że maluch być może zechce zadawać pytania. Miej więc w sobie gotowość na udzielenie odpowiedzi.

Weź pod uwagę zdanie dziecka i jego gotowość lub brak gotowości na poznanie nowego partnera. Być może malec będzie potrzebował czasu, żeby oswoić się z myślą o poznaniu kogoś, z kim się spotykasz.

Dziecięcy smutek – co warto o nim wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Karla Orban

Polecamy

Dziecięcy smutek – co warto o nim wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Karla Orban

Bywa bagatelizowany (bo jakie zmartwienia może mieć dziecko?). Bywa, że rodzice na siłę próbują pocieszyć malucha, by jak najszybciej wyciszyć emocje. Ani jedno, ani drugie nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak się obchodzić z dziecięcym smutkiem? Podpowiada na swoim profilu na Instagramie psycholożka Karla Orban.

Czytaj

Jak przygotować partnera na pierwsze spotkanie z dzieckiem

Jest to temat, który koniecznie trzeba przemyśleć, w takiej sytuacji nie można działać spontanicznie. A przynajmniej nie do końca. Warto zostawić przestrzeń na wzajemne poznanie się, jednak trzeba zadbać o to, by przynajmniej na początku mieć sytuację pod kontrolą. 

Agnieszka Cichecka radzi, by to pierwsze spotkanie miało miejsce na neutralnym gruncie. – Może być to też sytuacja, gdy zapraszamy kilka osób, w tym również nowego partnera. Wtedy dziecko ma czas, by spokojnie, „bez ciśnienia”, poznać nową osobę. Partner powinien wiedzieć wcześniej co nieco o dziecku, jego charakterze, temperamencie, ale najważniejsze by był sobą, nie starał się za bardzo i pozwolił na naturalne tworzenie się relacji – wyjaśnia ekspertka.

Jak przygotować partnera na takie spotkanie?

  • Opowiedz o dziecku – jego zainteresowaniach, dodatkowych zajęciach, pasjach i najlepszych przyjaciołach.
  • Pokaż zdjęcia malucha, również te z przeszłości.
  • Zwróć uwagę na cechy charakterystyczne, np. fakt, że dziecko jest leworęczne lub nie lubi spinek do włosów.
  • Przybliż nieco historię swojej relacji z drugim rodzicem dziecka oraz opowiedz, jak wyglądają ich wzajemne stosunki.

Jeśli nowy partner ma takie życzenie, podpowiedz, jaki upominek mógłby pomóc przełamać lody. 

Zadbajmy też o komfort dziecka. – Na pierwszym spotkaniu partnera z dzieckiem niewskazane jest okazywanie sobie uczuć przez rodzica i partnera. Dajmy czas na wprowadzenie tak dużej zmiany – mówi psycholog.

Jak wprowadzić do rodziny nowego partnera

Zastanawiając się, jak powiedzieć dziecku o nowym związku, postaw na szczerość. – Nie oszukujmy dziecka, że na przykład mężczyzna, który pojawił się w domu, to sprzedawca obwoźny. Raczej powiedzmy, że to dla nas ktoś ważny – mówi Agnieszka Cichecka. I dodaje – Ale pamiętajmy: ile dzieci, tyle reakcji. Spokój i cierpliwość bez narzucania się są najlepszymi doradcami.

Mając pewność, że chcemy wprowadzać nową osobę do rodziny, stójmy na swoim stanowisku. Musimy uwzględnić oczywiście emocje dziecka, ale z zachowaniem własnych granic. 

Psycholog radzi, by nie pytać dzieci, co by było, gdybyśmy związali się z tym człowiekiem, bo odpowiedź może nas zaskoczyć i to wcale nie pozytywnie. Utrudni to nam dalsze budowanie relacji. Raczej zapytajmy, czy dziecko ma jakieś obawy i postarajmy się je uspokoić.

Zadbajmy też o granice dziecka i partnera. Wspólnie ustalmy, czy maluch woli zwracać się do nowej osoby po imieniu, pan/pani czy może wujku/ciociu. Zróbmy to tak, aby wszyscy czuli się dobrze. 

Miejmy również świadomość, że każdej z osób budujących tę patchworkową rodzinę towarzyszyć będą liczne, zmieniające się emocje. Rozmawiajmy o nich, pozwalajmy sobie na nie i wspierajmy się wzajemnie.

– Charakterystyczne dla dzieci jest to, że jeśli nie mają przestrzeni na emocje w domu, mogą próbować wyładowywać je w szkole. Zwróćmy uwagę na drażliwość, płaczliwość, wybuchy złości, obojętność. Obserwujmy dziecko i towarzyszmy mu z uważnością, równocześnie zapominając o sobie. Pamiętajmy, że każdy kolejny partner rodzica w życiu dziecka to więcej niepewności. Przedstawiajmy dzieciom tylko te osoby, które faktycznie są dla nas ważne – mówi Agnieszka Cichecka.

Źródła:

  1. Andrzejczak A., Rodzina patchworkowa rodziną współczesną, Pan Wydawca, Warszawa 2021.
  2. https://todayebooks.com/a-patchwork-family-by-cathy-bramley-pdf/.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź