Jak zdrowo schudnąć po ciąży?
Spis treści:
Waga w ciąży i po porodzie
Wiele kobiet tyje podczas ciąży kilkanaście kilogramów, a często więcej niż 20. Tylko częściowo składają się na to kilogramy, które „weszły” w biodra, czy uda. Poza tkanką tłuszczową na wagę w ciąży ma wpływ masa płodu, ilość płynu owodniowego oraz krwi, łożyska, powiększonych piersi, a także macicy.
Zaraz po porodzie kobieta traci ok. 5 kg wagi – to ciężar dziecka, łożyska oraz wód. Połóg to czas, w którym kobieta pozbywa się również nagromadzonej pod koniec ciąży wody, zatem waga może dalej gwałtownie spadać.
Połóg trwa około 6 tygodni i w tym czasie ciało kobiety stopniowo samo wraca do stanu sprzed ciąży. W tym czasie waga nie jest jeszcze ustalona. Zanim hormony się ustabilizują i gospodarka hormonalna wyciszy, wiele się może zmienić.
Ile się chudnie po porodzie?
Wody, łożysko oraz płód mogą ważyć między 5 a 7 kilogramów. Jednak to nie wszystko. Pierwsze dni po porodzie to nierzadko również intensywne krwawienie. Zmniejsza się masa macicy, a także objętość krwi, zatem łączny spadek wagi w dość krótkim czasie po porodzie to nawet 9 kg.
Chudnięcie podczas karmienia piersią
Potocznie mówi się, że dziecko „wyciąga” kilogramy od matki, kiedy ta karmi je piersią. W rzeczywistości obserwuje się spadek wagi między 0,6 a 0,8 kilograma na miesiąc u kobiety, która karmi piersią przez 6 miesięcy po porodzie. W późniejszych miesiącach spadek wagi również jest widoczny, ale jest mniej intensywny.
Karmienie piersią przyspiesza powrót macicy do masy sprzed ciąży i ten sposób ma wpływ na „utratę wagi”. Co więcej, w procesie tworzenia mleka przez kobiecy organizm wykorzystuje część tego, co matka zjada w danym momencie, ale też korzysta z tkanki tłuszczowej, która powstała w czasie ciąży. Chudnięcie podczas karmienia piersią jest zatem łatwiejsze, niż u kobiet, które nie karmią dziecka własnym mlekiem.
Jak efektywnie schudnąć po ciąży?
Planując odchudzanie po ciąży, na pierwszym miejscu należy postawić zdrowie i bezpieczeństwo, a nie utratę kilogramów. Efektywne chudnięcie po ciąży oznacza dbanie o jakość jedzenia, odpowiednią ilość kalorii oraz aktywność. W żadnym razie nie należy skłaniać się ku restrykcyjnym dietom lub suplementom mającym obniżać łaknienie.
Organizm kobiety po porodzie „dochodzi do siebie” przez rok. To jest czas, w którym należy otoczyć się szczególną uważnością na swoje potrzeby. Nierzadko po ciąży zdarza się, że kobieta cierpi na niedobory, np. żelaza. Dieta ma żywić, zatem należy dostosować ją do kondycji i potrzeb ciała. Ta zasada dotyczy także kobiet, które nie karmią piersią. Wiele kobiet może sądzić, że skoro nie karmią naturalnie, mogą decydować o swoim ciele, bo nie szkodzą dziecku, a jednocześnie zapominają, że ciąża i poród to dla ciała duży wysiłek.
Jak schudnąć z brzucha po ciąży?
Brzuch to nierzadko zmora kobiet, które urodziły. Bardzo wiele z nich zastanawia się, jak zrzucić dodatkowe kilogramy z brzucha po ciąży. Marzenie o płaskim brzuchu może skłaniać do decyzji o drakońskiej diecie lub intensywnych treningach.
Specjalne ćwiczenia na brzuch na pierwszy ogień to niekoniecznie dobra droga. Mięśnie brzucha są skryte pod warstwą tkanki tłuszczowej, którą można spalić za pomocą ogólnych treningów, np. cardio oraz stosując zdrową, przemyślaną dietę. Zaraz po porodzie nie należy obciążać mięśni brzucha. Kobiety po cesarskim cięciu regenerują się przez około 10 tygodni, zaś te, które urodziły siłami natury, mogą zacząć stopniowy powrót do aktywności tych partii ciała po 6-8 tygodniach. Warto postawić na trening pod okiem trenera personalnego lub treningi całego ciała dostosowane do naszych możliwości.
Czy można się odchudzać podczas karmienia piersią?
Odchudzanie podczas karmienia piersią to nie jest dobry pomysł. Diety odchudzające mogą sprawić, że kobieta będzie miała znacznie mniej energii, a jej samopoczucie się pogorszy. Co więcej, w przypadku znacznych niedoborów składników odżywczych dostarczanych z pokarmem, podczas produkcji mleka organizm będzie pobierał je z ciała matki, co może być groźne dla jej zdrowia.
Dieta po porodzie
Podczas pierwszych 6 miesięcy po porodzie zaleca się jeść o 500 kcal więcej, niż wynosi nasze zapotrzebowanie przed ciążą. Bardzo ważne jest trzymanie się zasad piramidy żywienia, unikanie przetworzonej żywności, niezdrowych tłuszczów oraz cukru.
Aby uniknąć odkładnia się tkanki tłuszczowej, warto jeść często, lecz mało, czyli np. 6 posiłków dziennie. W ten sposób pobudzimy metabolizm i nie doprowadzimy do uczucia głodu, który dla ciała jest alarmujący – kiedy dostarczymy mu jedzenia, może on odkładać zapasy. Oczywiście w diecie po porodzie powinny się znaleźć warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowa, a także zdrowe tłuszcze. Pełnowartościowe źródła białka to z kolei chude mięso, jajka, ryby, przetwory mleczne oraz rośliny strączkowe. Konieczne do dobrego funkcjonowania i samopoczucia jest zapewnianie odpowiedniej ilości płynów – ok. 3 litry dziennie, jeśli karmisz piersią.
Aktywność po ciąży
Aktywność po ciąży wcale nie musi wiązać się z wycieńczającym treningiem. Na początku wystarczy spacer z dzieckiem czy powrót do codziennego funkcjonowania. Dobry pomysłem będzie też joga, pilates oraz specjalne treningi dla mam na siłowniach. Jeśli masz swoje ulubione zajęcia fitness, możesz spróbować na nie wrócić, kiedy w pełni poczujesz się na siłach. Zdecydowanie czas po ciąży nie jest dobrym momentem na wdrażanie nowych dla organizmu aktywności.
Polecamy
"Jestem najmądrzejszą, pulchną, mamą na tej planecie" Modelka plus size pokazała, jak wygląda po dwóch ciążach
Tara Lynn, amerykańska modelka plus size, pochwaliła się na Instagramie sylwetką po dwóch ciążach. 37-latka znana z tego, że zaledwie po roku od narodzin drugiego dziecka pozowała nago, teraz wie, że nic nie jest ważniejsze od czasu, które spędza ze swoimi synami. – Kto potrzebuje bikini lub makijażu, kiedy mogę zrobić sobie takie głupie lustrzane selfie z myślą, że jestem najmądrzejszą, pulchną modelką-mamą na planecie? – pisze modelka.
Odchudzanie po ciąży — jak podejść do tego z głową?
Czas po ciąży to czas regeneracji sił. Odchudzanie w żadnym razie nie powinno być w tej chwili priorytetem. Jeśli chcesz o siebie zadbać, a jednocześnie źle czujesz się ze swoimi dodatkowymi kilogramami i nie wiesz, jak to pogodzić, warto skorzystać z pomocy dietetyka, który będzie czuwał nad tym, by twojemu organizmowi niczego nie zabrakło. Unikanie alkoholu, fast-foodów, słodyczy naprawdę bardzo wiele zmienia, podobnie jak zwykły, aktywny tryb życia.
Wsparcia w odchudzaniu po ciąży z głową można szukać też u lekarzy oraz trenerów osobistych. Będąc pod opieką specjalistów, masz znacznie więcej szans na zrzucenie kilogramów bez uszczerbków na zdrowiu i samopoczuciu.
Źródła:
- Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko, wyd. Rebis, Poznań 2020.
- Jordan S., Ufberg D., Ciąża. Instrukcja obsługi. Podstawowe informacje wykrywanie i usuwanie usterek, wskazówki i porady dla przyszłych rodziców, Vesper, 2009.