Jakie eksperymenty przyrodnicze dla dzieci?
Spis treści:
Na czym polegają eksperymenty przyrodnicze?
Dzięki doświadczeniom przyrodniczym dzieci przekonują się, jak przebiegają zjawiska w otaczającym świecie i w jaki sposób człowiek może na nie wpływać. Eksperymenty przyrodnicze są interesujące, zaspokajają ciekawość i rozwijają kreatywność.
Podczas wykonywania doświadczeń przyrodniczych dzieci uczą się wyciągania wniosków i poszerzają wiedzę z zakresu ekologii. Dowiadują się, jak ludzie zanieczyszczają środowisko, i poznają rozwiązania, które mogą temu chociaż w pewnym stopniu zapobiec. Doświadczenia umożliwiają odkrycie piękna i złożoności świata. Zaznajamiają z technikami, zjawiskami i pojęciami, które będą pomocne podczas zajęć przyrody w szkole podstawowej. Polegają na obserwacji zjawisk, procesów i wyciąganiu wniosków.
Jak zachęcić dziecko do eksperymentów przyrodniczych?
Ciekawe eksperymenty przyrodnicze można przeprowadzić z dziećmi zarówno w przedszkolu, jak i w domu. Dzieci są zazwyczaj eksperymentatorami, zamiast słuchać, czytać czy oglądać wolą dotknąć i wykonać.
Na początek wystarczy jeden ciekawy eksperyment przyrodniczy, by zachęcić dzieci do dalszej zabawy. Podczas doświadczeń warto pozwolić maluchom na czynne uczestnictwo, bo samo przyglądanie się i słuchanie nie rozbudza tak ciekawości. Doświadczenia przyrodnicze w przedszkolu najlepiej wykonywać w kilkuosobowych grupach, by każde dziecko mogło jak najbardziej się zaangażować.
Eksperymenty przyrodnicze – które wybrać?
Doświadczenia i eksperymenty przyrodnicze dla dzieci powinny być tak dobrane, by zaciekawiły każdego malucha. Przedszkolaki z przyjemnością odkrywają świat i interesują się otaczającym środowiskiem. Tę naturalną ciekawość i chęć zdobywania wiedzy warto wykorzystać, wykonując eksperymenty w przedszkolu czy w domu. Podczas doświadczeń dzieci poznają odpowiedzi na nurtujące je pytania i mogą rozwiać nurtujące je wątpliwości. Poznają nowe zagadnienia, sformułowania i pojęcia, które mogą się później przydać. Najlepszą formą nauki o zjawiskach przyrodniczych jest bezpośredni kontakt z naturą. Dlatego też doświadczenia i eksperymenty najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu. Które doświadczenia przyrodnicze dla dzieci wybrać?
Jak powstaje para wodna?
Eksperymenty przyrodnicze ułatwiają dzieciom zrozumienie zachodzących zjawisk atmosferycznych. Jak wykonać doświadczenie?
- Taką samą ilość wody wlewamy do czajnika i szklanki.
- Wodę w czajniku gotujemy, a nad unoszącą się parą umieszczamy szklany talerzyk. Para wodna skropli się na talerzyku.
- Po kilku minutach gotowania wodę z czajnika wylewamy do drugiej szklanki.
- Porównujemy ilość zimnej i gorącej wody w szklankach.
Z czego składa się powietrze?
- Przygotowujemy miskę, duży słoik, świeczkę i zapałki.
- Świeczkę mocujemy na dnie miski, i zapalamy.
- Świeczkę przykrywamy słoikiem.
Świeczka zgasła, ponieważ zużył się tlen, który brał udział w spalaniu.
Wiatromierz
Głównym celem doświadczenia jest zaobserwowanie ruchu powietrza i poznanie sposobów wprowadzenia w ruch małych przedmiotów.
- Do wentylatora zbliżamy kolejno: liście, kawałek papieru, papierową serwetkę, grubą tekturę, kij i obserwujemy ruch poszczególnych przedmiotów.
Zbieranie deszczówki
To długofalowe doświadczenie pomoże wytłumaczyć maluchom, co możemy zrobić, by nie marnować wody. Warto wyjaśnić dzieciom, jakie korzyści płyną ze zbierania wody deszczowej i w jaki sposób można ją wykorzystać, np. do podlewania roślin, mycia roweru czy samochodu. Najprostszym sposobem na zbieranie wody z deszczu jest postawienie pod rynną wiadra lub beczki.
Podczas eksperymentów przyrodniczych warto opowiedzieć dzieciom o zanieczyszczeniu środowiska i jego konsekwencjach. Powinniśmy uświadamiać przedszkolaki, dlaczego ważne jest segregowanie odpadów, do jakiego koloru pojemnika należy wyrzucać różne rodzaje śmieci.