Jak urządzić pokój dla ucznia? Jak urządzić pokój dla ucznia?/ iStock

Jak urządzić pokój dla ucznia?

Moment, w którym dziecko rozpoczyna edukację szkolną, to pod wieloma względami rewolucja. Oprócz tego, że nasz maluch pierwszy raz siada w szkolnej ławce, często i w jego pokoju zachodzą zmiany. Bo na naukę trzeba znaleźć przestrzeń nie tylko w szkolnych murach, ale i w domu. Dziecięcy pokój przedszkolaka zamienia się w pokój ucznia. Jak urządzić pokój pierwszoklasisty, by nadal służył do zabawy, ale był również miejscem do nauki? Co powinno znaleźć się w pokoju dla ucznia? Oto sprytne rozwiązania do małego pokoju ucznia.

Spis treści:

Pokój ucznia – jaki powinien być?

Główną zmianą, jaką wprowadzamy w pokoju dziecka, gdy zaczyna się szkolna edukacja, jest oczywiście organizacja kącika do nauki. Jednak biurko, szafki, miejsce na książki nie powinny stać się najważniejszymi elementami pokoju ucznia. Fakt, że twoje dziecko idzie do szkoły, nie oznacza, że przestanie się bawić albo że zabawa powinna stać się drugorzędna. Strefy do nauki, zabawy i odpoczynku powinny być osobne, jednak tak samo ważne.

Kącik do nauki w pokoju pierwszoklasisty może być naprawdę atrakcyjny. Dobrze będzie, gdy zaprojektujecie go wspólnie z dzieckiem. Jeśli dziecko marzy, by nad blatem biurka mieć ścianę pomalowaną farbą tablicową zamiast tablicy korkowej, niech tak będzie. To w końcu ono będzie tam zostawiać swoje notatki.

Ponadto niezwykle ważna jest wygoda użytkowania każdego kąta w pokoju dziecka. Warto przemyśleć pełną metamorfozę pokoju dla ucznia, a nie tylko „doklejenie” biurka do tego, co już mamy. Miejsce do nauki powinno znajdować się w kącie dobrze oświetlonym, najlepiej przy oknie. Co więcej, powinno być zorganizowane w taki sposób, by nasz świeżo upieczony uczeń miał w nim wszystko pod ręką – książki, zeszyty, przybory do pisania i rysowania. Wszystkie szkolne przybory nie powinny mieszać się z tymi, których dziecko używa w domu. W ten sposób łatwiej będzie zachować porządek.

Co powinno znaleźć się w pokoju dla ucznia?

Rodzice dzieci, które właśnie rozpoczynają edukację szkolną, muszą zainwestować w kilka nowych mebli. W pokoju dla ucznia powinno znaleźć się pełnowymiarowe biurko oraz wygodne krzesło biurowe dla dzieci. Biurko powinno mieć regularny rozmiar, czyli ok. 50 cm głębokości, ok. 90 cm długości oraz ok. 70 cm wysokości. Na rynku jest wiele biurek regulowanych, które rosną razem z dzieckiem.

Jeśli dziecko będzie używało komputera z klawiaturą, można wybrać biurko z dodatkowym blatem, wysuwanym poniżej blatu głównego. Dzięki temu klawiatura nie będzie zajmowała miejsca na biurku. Przestrzeń jest ważna do pracy. Dziecko powinno mieć miejsce, by rozłożyć zeszyty i książki, dlatego wybierając biurko do pokoju ucznia, nie oszczędzajmy na jego wielkości.

W pokoju ucznia powinna znaleźć się również szafka, w której będzie można przechowywać wszystkie książki i zeszyty, a także pozostałe przybory szkolne. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup biurka z wbudowaną szufladą oraz szafką. Oprócz tego warto zainwestować w organizery na biurko, by dziecko miało zawsze pod ręką ołówek, długopis, czy kolorowy cienkopis, a także tablicę, którą zawiesimy na ścianie przy biurku. Na niej warto umieścić plan lekcji oraz zostawić trochę miejsca na kartki-przypominajki.

Poza tym na biurku musi stanąć również lampka. Oświetlenie jest bardzo ważne w projektowaniu kącika do nauki w pokoju ucznia. Jeśli dziecko jest praworęczne, lampka musi znaleźć się z lewej strony, jeśli leworęczne, z prawej. Lampka na biurku powinna dawać optymalnie jasne światło – polecane są żarówki LED o jasności 400–1000 lumenów. 

Najmniej męczy wzrok światło o barwie naturalnej lub lekko chłodnej. „Kolor” światła wyrażony jest w kelwinach. Należy wybrać żarówkę o temperaturze w przedziale 4000–6000 K. Lampka na biurku powinna oświetlać cały blat lub większą jego część. Chcąc zapewnić dziecku dobre oświetlenie przy odrabianiu lekcji, warto postarać się, by biurko stało w pobliżu okna.

Ostatnim nowym przedmiotem, który musi się znaleźć w pokoju ucznia, jest wygodne krzesło biurowe. Sprawdzają się modele z podłokietnikami, regulowaną wysokością oraz podstawką, na której małe dziecko może oprzeć stopy, jeśli nie dosięga do podłogi.

Jak urządzić pokój dla ucznia?

Kącik do nauki w pokoju ucznia powinien być oddzielony od strefy zabawy oraz od strefy odpoczynku. Lepiej nie stawiać biurka na dywanie, na którym dziecko najczęściej się bawi, czy między jednym regałem z zabawkami a drugim. Książek i zeszytów szkolnych nie warto mieszać z przedmiotami „domowego” użytku.

Dobrym nawykiem jest odrabianie lekcji zawsze przy biurku – nie na dywanie, czy w łóżku. Poza tym oddzielenie strefy nauki od strefy zabawy i snu sprawi, że łatwiej będzie utrzymać porządek. Urządzanie pokoju dla ucznia może być świetną zabawą – w sprzedaży są różne tablice, np. magnetyczne, które nie tylko są praktyczne, ale też mogą stanowić ozdobę i pomoc naukową. Na tablicach można powiesić kalendarz, plan lekcji, tabliczkę mnożenia, czy słówka z języka obcego.

Sprytne rozwiązania do małego pokoju

Urządzanie małego pokoju dla ucznia stanowi wyzwanie, jednak istnieje sporo sposobów, by niewielką przestrzeń zaaranżować praktycznie. W małych pokojach sprawdzają się łóżka na antresoli. Wówczas pod łóżkiem powstaje przestrzeń, która może stanowić albo strefę zabawy – wtedy można wyścielić ją dywanem – albo strefę nauki.

Dobrym pomysłem są też biurka wkomponowane w regały. W ten sposób na jednej ścianie można nie tylko przechowywać rzeczy, ale również zorganizować kawałek blatu do nauki. Warto korzystać z przestrzeni nad biurkiem. Tam mogą zawisnąć szafki czy półki na przedmioty dotąd przechowywane na podłodze.

Efektownym rozwiązaniem do małego pokoju dla ucznia jest również powiększony parapet. Blat wzdłuż okna może służyć jako biurko, a jednocześnie nie zabierze miejsca w pokoju. Obszerne biurka, które w praktyce zajmują niewiele miejsca, to biurka narożne. Do małego pokoju dla ucznia praktyczny może okazać się sekretarzyk, czyli biurko z rozkładanym blatem. Jeśli blat blokuje przejście, po zakończeniu pracy można go schować, a sekretarzyk służy jako dodatkowe miejsce do przechowywania.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź