Prezenty, które uczą dawać
Spis treści:
Prezenty, które uczą dawać
Zaadoptuj tygrysa
Które dziecko nie chciałoby powiedzieć, że ma własne dzikie zwierzę? Nie plastikowe, nie zrobione z drewna czy wełny, ale jak najbardziej żywe i na dodatek potrzebujące naszego wsparcia. Strona WWF pozwala zaadoptować wirtualnie zagrożone gatunki zwierząt. Wybierać możemy pomiędzy egzotycznym tygrysem, bardziej swojskim wilkiem, rysiem czy niedźwiedziem albo działającymi na wyobraźnię morświnem czy foką.
W zamian za przekazanie zadeklarowanej kwoty dostajemy poświadczający adopcję imienny certyfikat i zdjęcie zwierzaka, którego wspieramy. Na stronie znajdziemy też sporo konkretnych informacji: dlaczego dany gatunek jest zagrożony i w jaki sposób nasza darowizna może pomóc go ratować.
Przygarnij królika
Przychodzi taki moment, że rozwiązania zastępcze się nie sprawdzają i zapada decyzja o zakupie zwierzątka domowego. Zamiast kupować psa czy kota z hodowli, warto rozważyć przygarnięcie czworonoga ze schroniska. W szczególności, że w obecnych czasach wiele osób podszywa się pod prawdziwych hodowców i przyciąga uwagę niską ceną za zwierzaka. W konsekwencji zwierzęta są przetrzymywane często w nieludzkich warunkach, a prawdziwej opieki nigdy nie zaznały. Warto więc zerknąć do schroniska lub innej fundacji pomagającej skrzywdzonym futrzakom Czy wiecie, że w takich miejscach czekają też uwielbiane przez najmłodszych króliki? W Sopockim Uszakowie można przygarnąć długouchego przyjaciela albo zasponsorować mu klatkę i paczkę siana.
Zasada jest tylko jedna: zwierzaki nie są dobrym pomysłami na prezenty dla maluchów! Tylko starsze dzieci po odpowiedzialnej rozmowie z odpowiedzialnymi rodzicami mogą stać się dobrymi opiekunami zwierzątek – zwłaszcza tych potrzebujących pomocy.
Znajdź przyjaciela w Afryce
Fajnie jest iść do sklepu i wybierać. Kolorowe kredki, długopisy, piórniki z bohaterami z bajek lubią wszystkie dzieci, ale są takie, dla których najprostsze przybory to największy i trudny do zdobycia skarb. Idźcie więc i wybierajcie, a skompletowaną szkolną wyprawkę podarujcie uczniom na dalekim Madagaskarze. Pełną listę wyposażenia szkolnego plecaka można znaleźć na stronach fundacji pomagających dzieciom. Każdy plecak to możliwość nauki dla konkretnego dziecka. Chcecie dać dziecku najlepszy prezent? Nauczcie je pomagać!
Prezenty związane z ekologią i ochroną środowiska
Prezent jest dobrą okazją, by nauczyć dziecko troski o środowisko. Warto sięgnąć w tym celu po zabawki wyprodukowane z tworzywa z recyklingu. Wykorzystując materiały z odzysku, pokażesz dziecku, że ono także może przyczynić się do ochrony przyrody. Drewno, plastik czy odpady tekstylne to przecież świetne materiały, z których mogą powstać zabawki. W Internecie można znaleźć także ekologiczne place zabaw wykonane są z recyklingu, które mogą stanąć w przydomowym ogródku. Z pewnością będą służyć dzieciom latami i przypominać im, że każdy wybór ma znaczenie dla naszej planety.
Po materiały do tworzenia zabawek można udać się też do babcinej szafy, gdzie z pewnością znajdzie się coś ciekawego. Wyposaż dziecko w odpowiednie przyrządy i razem wyczarujcie coś kreatywnego. Mogą to być ubranka dla lalek, lalka szmacianka, doniczki z pojemników po mleku czy karmnik dla ptaków.
Każde dziecko z pewnością ucieszy się też z zestawu do majsterkowania. Taki prezent uczy najmłodszych wykorzystywania rzeczy, które mają pod ręką. Może to być skonstruowanie lampki z wykorzystaniem plastikowej butelki lub tworzenie potworów z reklamówek, zakładek do książek czy ekologicznego notatnika.
Prezenty wspierające lokalne społeczności
Mówiliśmy o prezentach, które uczą wspierania ludzi i zwierząt w dalekich zakątkach świata. Spójrzmy jednak także bliżej. Wybierz się z dzieckiem po okolicy i pozwól wybrać mu prezent dla siebie. Może będzie to wełniana czapka, szalik i rękawiczki od pani, która codziennie stoi w tym samym miejscu i sprzedaje swoje rękodzieło. A może bransoletki i wisiorki od pani, która sama nawleka koraliki? Zróbcie sobie wycieczkę i potestujcie też lokalnej kuchni. Lody rzemieślnicze, słodkości w osiedlowej cukierni. Przykładów z pewnością będzie więcej, jeśli zaczniecie się bardziej rozglądać.
Dziecko ucieszy się też z wszelkiego rodzaju warsztatów lokalnych artystów i rzemieślników. Malowanie, tworzenie bukietów, biżuterii… do wyboru, do koloru. Dzięki temu w maluchu zrodzi się poczucie solidarności i wspierania ludzi obok siebie. To będzie dla niego niezwykle cenna lekcja.
Prezenty uczące empatii i współpracy
To, w jaki sposób dziecko od najmłodszych lat nauczy się empatii i współpracy, zostanie z nim na całe życie. Rodzice powinni wspierać ten proces i dokładać wszelkich starań, by ich pociecha była tolerancyjna, potrafiła nawiązywać więzi społeczne, przyjaźnie i miłości. Świetnym wyborem będą tu gry planszowe oparte na współpracy czy planszówki stworzone z myślą o nauce uczuć. Empatię rozwijają także zabawy oparte na wymyślaniu narracji, w której występuje wiele osób. Idealnie sprawdzą się tu pluszaki, pacynki czy zabawki z kinder niespodzianek.
Warto pamiętać też, że dziecko uczy się okazywania empatii, biorąc nie tylko przykład z dorosłych, lecz i swoich rówieśników. Dobrze więc, jeśli w grze mogą uczestniczyć inne osoby, które razem z naszym dzieckiem będą dzielić radości i niepowodzenia podczas zabawy. Książki też zawsze są dobrym pomysłem na prezent. Uczą przyjaźni i tego, jak traktować (lub nie) inne osoby i zwierzęta.
Prezenty dla dzieci z potrzebami specjalnymi
Nie wszystkie prezenty będą jednak odpowiednie dla każdego dziecka. Dla maluchów z potrzebami specjalnymi dobrze wybrać zabawki sensoryczne, materiały do terapii czy inne wspierające rozwój dzieci. Warto poszukać zabawek, które angażują zmysły. Jeśli mały człowiek kocha muzykę, sięgnijmy po zabawki pomagające rozwinąć słuch muzyczny. Należy także wziąć pod uwagę kolor zabawki, jej teksturę oraz materiał, z którego jest wykonana. Dla dzieci z problemami ze wzrokiem świetnym wyborem będą duże puzzle czy klocki. Można też kupić zabawki sensoryczne – przytulanki z różnymi fakturami, piłki z wypustkami czy specjalne maty.
Z pewnością należy wziąć pod uwagę potrzeby i zainteresowania malucha. Każdy maluch jest inny, zanim więc wybierzemy dla niego prezent, warto zapytać jego rodziców, co najbardziej lubi. Jeśli wybierzemy źle, dziecko nie tylko może z zabawki w ogóle nie skorzystać. Nieodpowiednio wybrany prezent może okazać się za trudny w użyciu i skutkować zdenerwowaniem.
Ważne też, by zabawki były dla obdarowanego bezpieczne. Zawsze trzeba sprawdzać certyfikaty i oznaczenia, zwracać uwagę na kształt i krawędzie. Zabawka nie powinna także posiadać małych elementów.