Jak nauczyć dziecko alfabetu?
Spis treści:
Kiedy zacząć dziecko uczyć alfabetu?
Pierwsze lata życia dziecka są czasem intensywnego rozwoju – zarówno pod względem fizycznym, umysłowym i emocjonalnym. Rodzice z dumą patrzą, jak maluch stawia pierwsze kroczki, zaczyna mówić pierwsze słowa, a potem śpiewa piosenki. I właśnie na tym etapie, około 4-go roku życia, większość rodziców zadaje sobie pytanie – kiedy rozpocząć naukę alfabetu?
Najczęściej dzieci rozpoczynają naukę literek w przedszkolu, choć niektóre dopiero w zerówce. Jednak przyswajanie alfabetu 3- czy 4-latkowi zajmie mniej czasu i przysporzy mniej trudności niż 6-latkowi.
Młodszym dzieciom nauka idzie sprawniej, a dodatkowo sprawia więcej radości. Choć można przyjąć, że im wcześniej zaczniemy, tym lepiej, to należy pamiętać, że niczego nie można robić na siłę. Wszystko uzależnione jest od malucha, jego chęci, umiejętności i zaangażowania. Naukę alfabetu warto rozpocząć, jak tylko zauważymy zainteresowanie dziecka, które zacznie się dopytywać, na jaką literę zaczyna się jego imię. Już pierwsze zabawki dla niemowląt często zapoznają malucha z literkami i cyferkami, dzięki czemu niektóre 4-latki znają cały alfabet.
Alfabet nie jest tak trudny
Nauka alfabetu może stać się dla dziecka prawdziwą przyjemnością. Choć początkowo zapamiętanie literek wydaje się trudne, a czasami niemożliwe, to koniec końców okazuje się, że nie jest to aż tak skomplikowane zadanie. Wszystko uzależnione jest od zaangażowania, podejścia i chęci – zarówno rodziców, jak i dziecka.
Jak nauczyć dziecko alfabetu? Najlepiej na wesoło, w trakcie zabawy. Taka forma przyswajania wiedzy przynosi najlepsze efekty. Niezależnie od tego, czy naukę rozpoczniemy z 4- czy 6-latkiem, kluczem do sukcesu jest cierpliwość i systematyczność.
Zachęć dziecko do nauki alfabetu!
Rodzice zastanawiają się, jak szybko nauczyć dziecko alfabetu. W pierwszej kolejności należy je do tego zachęcić. Warto wykorzystać różne, powszechnie dostępne metody. Można wesprzeć się klockami z literkami, magnesami do przyczepiania do lodówki lub tablicy magnetycznej, kolorowymi książeczkami, czy puzzlami z literkami. Im „pomoce naukowe” będą ciekawsze i bardziej kolorowe, tym wzbudzą większe zainteresowanie dziecka, a tym samym zachęcą je do dalszej nauki.
Do nauki warto zaangażować również młodsze i starsze rodzeństwo. Można zorganizować zgadywanki, konkursy i zabawy – oczywiście z drobnymi nagrodami! Dzieci poprzez zabawę uczą się w nieprzymuszony i naturalny sposób. A taka forma przyswajania wiedzy sprawia im po prostu przyjemność. Wystarczy pokazać dziecku, że nauka alfabetu może być czymś fajnym, by zachęcić je do poznawania i zapamiętywania kolejnych literek.
Sposoby na naukę alfabetu
Rozpoczynając naukę, należy pamiętać, że powinna być ona dla dziecka przyjemnością. Dawno minęły czasy, kiedy poznawanie alfabetu oznaczało długie siedzenie nad książką. Jak nauczyć przedszkolaka literek?
Zaczynając naukę, najlepiej pokazywać dziecku litery pisane, nie drukowane – choć niektórzy twierdzą, że warto wprowadzić najpierw drukowane. Pamiętajmy jednak, że dzieci w szkole piszą od razu literami pisanymi, a nie drukowanymi.
Nie jest ważna kolejność, w jakiej będziemy wprowadzać litery. Na początek doskonale sprawdzi się poznawanie literek ze swojego imienia, co zawsze budzi zainteresowanie pośród dzieci. Później można wprowadzić literki z imienia mamy, taty, rodzeństwa.
Jak uczyć dziecko alfabetu? Warto zaopatrzyć się w dostępne na ryku pomoce naukowe – klocki, puzzle, magnesy z literkami alfabetu. Najlepiej, by jeden komplet był właśnie w formie pisanej. Wybór na rynku jest ogromny, tak więc kupno zabawek nie powinno stanowić problemu.
Można pokazać dziecku daną literkę i poprosić, by zastanowiło się, co mu przypomina – literce S może dorysować oczka i wąż gotowy. Dobrym pomysłem jest przygotowanie – razem z dzieckiem – literek, które będzie mogło zabierać ze sobą wszędzie. Można wydrukować szablony literek, pomalować je i powycinać.
Pomocne w zapamiętywaniu poprawnej kolejności liter alfabetu są wszelkiego rodzaju piosenki, wierszyki, rymowanki, które można znaleźć w książeczkach lub Internecie. Można urządzać dziecku dzień danej literki. Kiedy bohaterem dnia będzie literka B, już na śniadanie serwujemy bułkę, banana czy brzoskwinię, na obiad brokuły, a na spacer zakładamy brązową bluzkę. Gdy dziecko zacznie radzić sobie z alfabetem coraz lepiej, warto kupić mu pierwszy, pięknie ilustrowany elementarz.
Źródła:
- Kamińska K., Nauka czytania dzieci w wieku przedszkolnym, WSiP, 2012.
- Łubkowska A., Kłos J., Nauka czytania, Wydaw. Nasza Księgarnia, 2019.