„Finowie pozwalają dzieciom na samodzielność o wiele wcześniej i o wiele częściej niż Polacy” – mówi Izabela Zmysło, Polka mieszkająca w Finlandii
Jak postrzega pani edukację?
Ogromnym plusem fińskiego systemu szkolnictwa jest duża liczba zajęć praktycznych, takich jak prace ręczne w drewnie, szycie na maszynach, gotowanie, zajęcia muzyczne i taneczne. Wszystko to odbywa się w ramach standardowych zajęć w szkole.
Fińskie szkoły podstawowe i wyższe są bardzo dobrze wyposażone w sprzęt, maszyny i sale kuchenne, co pozwala dzieciom na naukę wielu praktycznych umiejętności. Jest to świetne rozwiązanie, które umożliwia każdemu dziecku rozwijanie się w różnych obszarach.
W Finlandii praktycznie nie ma korepetycji. Jeśli dziecko ma trudności w nauce, nauczyciele udzielają mu wsparcia, a uczniowie mogą brać udział w dodatkowych zajęciach w szkole. Kolejną różnicą jest to, że rodzice nie muszą kupować podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych poza plecakiem. Wszystkie te materiały są dostępne w szkole, co oznacza, że dzieci nie muszą niczego przynosić ze sobą. Każde dziecko rozpoczynające klasę trzecią otrzymuje tablet, który może być wykorzystywany do nauki i wykonywania zadań domowych, ale nie do innych celów. System ocen w Finlandii opiera się na skali od 4 do 10, przy czym 4 to ocena niedostateczna.
Uczniowie w fińskich szkołach są mniej zestresowani i mają luźniejszy, bardziej przyjacielski kontakt z nauczycielami. Interesującą cechą jest również to, że uczniowie i dzieci w placówkach edukacyjnych w Finlandii zwracają się do nauczycieli i opiekunów po imieniu. Nauczyciele w Finlandii mają większą swobodę w prowadzeniu zajęć i mogą realizować własne pomysły edukacyjne, przy zachowaniu oczywiście określonych podstaw programowych. Duży nacisk kładziony jest na nowoczesne metody nauczania i innowacje edukacyjne.