Dziewczynka gra na pianinie Dziewczynka gra na pianinie/ Zdjęcie: iStock

Korzyści z nauki gry na instrumencie, czyli przez pianino do… języka

Spis treści:

Rodzice często zastanawiają się na jakie zajęcia pozalekcyjne postawić. Wybierając, weźcie pod uwagę naukę gry na pianinie, a zysk będzie podwójny, bo inwestycja w lekcje pianina to również inwestycja w rozwój kompetencji językowych.

Nauka gry na instrumencie – dlaczego warto?

Początki bywają trudne i wymagają:

  • systematyczności ucznia,
  • anielskiej cierpliwości rodziców (ech, to zabójcze dla wrażliwych uszu ćwiczenie w domu!).

Okazuje się jednak, że korzyści z nauki nie ograniczają się jedynie do opanowana instrumentu. Na nauce gry na pianinie szczególnie skorzystają maluchy, bo to właśnie one – jak dowodzą wnioski z przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców badania – biorąc lekcje pianina, jednocześnie podnoszą swoje kompetencje językowe.

Dlaczego muzyka? Gdy ucho dziecka uczy się subtelnych różnic między dźwiękami wydawanymi przez instrument, staje się bardziej wrażliwe na różnice w brzmieniu wypowiadanych słów. Konkrety? Badaniem objęto maluchy grające na pianinie, grupę dzieci biorących udział w dodatkowych lekcjach czytania i grupę kontrolną, która nie robiła żadnej z tych rzeczy. O ile przeprowadzone po sześciu miesiącach nauki testy porównawcze nie wykazały istotnych różnic jeśli chodzi o poziom IQ, pamięć czy umiejętność utrzymania uwagi pomiędzy dziećmi z grupy pianina a tymi z grupy lekcji czytania, to maluchy uczące się grać wyróżniały się w jeden zasadniczy sposób: o niebo lepiej radziły sobie z wychwytywaniem różnic pomiędzy brzmiącymi niemal identycznie słowami, a to jeden z najtrudniejszych elementów nauki języka.

Nauka gry na instrumencie – korzystna dla każdego

Uczestnikami eksperymentu byli co prawda mali Chińczycy, a przedmiotem badania – język mandaryński, a ten jako język tonalny oparty jest na modulacji głosu, która decyduje o znaczeniu wyrazu, ale naukowcy są zdania, że wnioski, jakie wysnuli, można przełożyć także na inne języki, np. angielski czy polski. Więc jeśli nawet lekcje nie zaszczepią w maluchu pasji do muzyki, ani nie pomogą wychować przyszłego wirtuoza klawiszy, być może zaprocentują lekkością w posługiwaniu się językiem. Warto spróbować!

    Sprawdź powiązane tematy