Spis treści:
Na czym polega praca zdalna?
Praca zdalna to ta – jak wskazuje jej nazwa – wykonywana poza siedzibą pracodawcy. Przed pandemią koronawirusa często kojarzyła nam się głównie z tzw. wolnymi zawodami czy z wyjątkowymi dniami w pracy, kiedy mogliśmy zabrać biuro do domu. Dziś w wielu branżach praca zdalna jest codziennością – z domu pracują zarówno osoby na etacie, jak i freelancerzy.
W Kodeksie pracy nie znajdziemy definicji pracy zdalnej, pojawia się tam zapis o telepracy. Przeczytamy, że „praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej”. Dowiadujemy się także, że telepraca jest również możliwa na wniosek pracownika. Chociaż w ustawie nie znajdziemy pojęcia „praca zdalna”, wiele elementów telepracy pracodawcy stosują w odniesieniu do niej – to np. przeprowadzanie kontroli pracy wykonywanej przez pracownika czy działań związanych z powierzonym sprzętem.
Jak stworzyć home office?
Idealnym rozwiązaniem byłoby wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia, w którym moglibyśmy urządzić swój gabinet. Nie oszukujmy się – rzadko jest to możliwe. Domowe biuro najczęściej organizujemy przy stole, tam mieści się nasze centrum dowodzenia. Jeśli możemy, wstawmy oddzielne biurko do pracy (w sklepach znajdziemy także takie ze składanym blatem, które nie będą zajmowały dużo miejsca, gdy się akurat z nich nie korzysta). To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy musieli codziennie rano na nowo rozkładać swojego biura czy np. przekładać dokumentów, gdy będziemy chcieli zjeść obiad. Dobrze też swoje homeoffice stworzyć w innym pomieszczeniu niż to, w którym śpimy.
Co przyda się do stworzenia domowego biura? Część rzeczy zależy od charakteru naszej pracy, ale zazwyczaj niezbędne są:
- komputer i akcesoria do niego (myszka, słuchawki itp.),
- miejsce pracy: biurko/stół/blat oraz wygodne krzesło (to z jadalni na dłuższą metę może się nie sprawdzić),
- narzędzia i akcesoria biurowe (drukarka, notesy, teczki, segregatory).
Ważnym elementem home office jest także oddzielenie życia zawodowego od prywatnego. Chociaż bywa to trudne, postarajmy zorganizować sobie dzień tak, aby naprawdę pracować przez określoną liczbę godzin i nie spędzać za biurkiem całego dnia. Poza tym pamiętajmy, że ważne są rzeczy takie jak przebieranie się z piżamy, wychodzenie na spacer, regularne posiłki. Wydaje się to czymś normalnym, jednak gdy nasze życie prywatne i zawodowe toczy się w domu (a my nie musimy np. zaprowadzać dziecka do przedszkola, przygotowywać mu posiłków itp.), często zapominamy o podstawowych elementach.
Pracowanie w domu – w jakich zawodach można pracować zdalnie?
Pandemia koronawirusa pokazała, że większość spraw można załatwić zdalnie (od konsultacji lekarskiej po zakupy spożywcze). Wielu z nas zaczęło pracować zdalnie, a do biura już nie wróci. Pracowanie w domu jest możliwe w wielu zawodach, m.in.:
- analityka,
- programisty,
- tłumacza,
- dziennikarza,
- blogera,
- grafika.
Zdalnie możemy także np. udzielać korepetycji czy prowadzić sklep internetowy. Jesteś freelancerem? Zajęcie znajdziesz zarówno jako copywriter, jak i fotograf.
Polecamy
Dziecko w pracy? Nie ma problemu. Zobacz zdjęcia dzielnych mam, które godzą wychowanie dziecka z karierą
Czasy, kiedy kobiety zajmowały się wyłącznie domem i dziećmi, należą do przeszłości. Kobiety teraz stawia na rozwój i karierę zawodową, jednocześnie spełniając się w macierzyństwie. Jak zatem pogodzić te dwie ważne w życiu sfery? Jak otoczyć opieką dziecko w pracy? Zobacz zdjęcia pracujących mam i przekonaj się sama.
Czym się różni praca zdalna od chałupnictwa?
Zgodnie ze słownikową definicją chałupnictwem nazywamy wykonywanie pracy przez rzemieślników we własnym domu, z surowców przedsiębiorcy i na jego zlecenie. Chałupnictwo to jedna z metod dorobienia sobie do wypłaty, z kolei praca zdalna najczęściej jest naszym głównym zajęciem. Chałupnictwo to np.:
- składanie długopisów,
- adresowanie kopert,
- przygotowywanie półfabrykatów do wyrobu biżuterii,
- wypełnianie ankiet.
Chałupnictwo nie jest łatwym zajęciem, aby zarobić sensowną sumę, musimy np. wykonać naprawdę wiele elementów lub zrealizować zamówienie w całości.
Jak znaleźć pracę zdalną?
Najlepszym rozwiązaniem jest przeglądanie ogłoszeń – zarówno jeśli szukamy pracy zdalnej na etat, jak i w przypadku, gdy zależy nam na pojedynczych zleceniach. Warto korzystać z poczty pantoflowej i poinformować znajomych, że szukamy pracy, którą możemy wykonywać w domu.
W serwisach zbierających ogłoszenia pracodawców i pracowników znajdziesz informacje dotyczące tego, jak wygląda praca – czy jest ona wykonywana stacjonarnie, zdalnie czy hybrydowo. Często już rekrutacja odbywa się na odległość, a ty nigdy nie zobaczysz swojego pracodawcy na żywo.
Jeśli szukasz zleceń, sprawdzaj ogłoszenia, warto też samemu się ogłaszać– nie tylko w serwisach dotyczących pracy, ale też np. w dedykowanych grupach w serwisach społecznościowych (nie chodzi tylko o te ogólne, pracy szukaj przede wszystkim w miejscach, w których obecne są osoby z branży, która cię interesuje).
Czy praca zdalna to dobre rozwiązanie?
Praca zdalna dla niektórych jest idealnym rozwiązaniem, inni nie potrafią pracować poza biurem. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas musiało się na nowo nauczyć wykonywać swoje obowiązki – to, co w biurze szło sprawnie, według wypracowanych schematów, w trybie home office w ogóle się nie sprawdza. Są też osoby, które nie wyobrażają sobie powrotu do biura, a pracowanie w domu jest czymś, w czym doskonale się odnaleźli.
Praca zdalna może być też dobrym rozwiązaniem dla rodziców, m.in. tych, którym kończą się urlopy. Może być nam łatwiej wejść w pracę po urlopie rodzicielskim, gdy jesteśmy obok dziecka, niż wtedy, gdy wszystko będzie działo się jednocześnie – my wracamy do biura, a maluch idzie do żłobka lub przechodzi pod opiekę dziadków czy niani.
Na pewno praca zdalna sprawia, że łatwiej nam ułożyć sobie rodzicielską codzienność – bez przeszkód uczestniczyć w przedszkolnych przedstawieniach, które odbywają się w środku dnia, zostawiać malucha w domu, gdy będzie taka potrzeba (np. gdy zachoruje). Musimy się jednak dobrze zorganizować – w trybie home office często niektóre rzeczy zajmują o wiele więcej czasu, może być też tak, że nasz dzień pracy trwa całą dobę. Jeśli wszystko sobie odpowiednio poukładamy, praca zdalna dla nas, rodziców, będzie rozwiązaniem ułatwiającym godzenie funkcji, które na co dzień pełnimy.
Źródła:
- Słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, hasło: chałupnictwo https://sjp.pwn.pl/sjp/chalupnictwo;2447761.html [dostęp 20.03.2022r.].
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.