Babcia z wnukiem Babcia z wnuczką/ Zdjęcie: iStock

Nowy Polski Ład. Czym jest ten program i czego mogą spodziewać się rodzice?

15 maja partia rządząca przedstawi program o nazwie 'Nowy Ład'. Jak zapowiadają politycy, ma on kłaść nacisk na politykę prorodzinną. Wśród jego 10 filarów zawarte zostaną punkty 'Plan na zdrowie' oraz 'Rodzina i dom w centrum życia'. Czy czekają nas istotne zmiany?

Spis treści:

Polski Nowy Ład

W sobotę, 15 maja rządząca w Polsce partia przedstawi nowy program w skrócie nazywany Nowym Ładem. Ma być to program rozwoju kraju, który pozwoli na “powrót do normalności” po roku z koronawirusem. Prawo i Sprawiedliwość miało przedstawić swój program 20 marca, jednak data została przeniesiona z powodu sytuacji epidemicznej w kraju, jak podano w oficjalnym komunikacie.

“Jeśli miałbym jednym zdaniem ująć, czym jest Polski Ład, to powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny, wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego tam, gdzie został on nadwątlony przez COVID-19, a rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy” – mówił premier Morawiecki w trakcie kongresu Impact’21.

Według wcześniejszych zapowiedzi, Polski Ład ma składać się z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia. Dokładne szczegóły programu poznamy jednak dopiero w najbliższych dniach.

Czego mogą spodziewać się rodzice po Nowym Ładzie?

Politycy PiS-u w ostatnich dniach potwierdzili, że kładą nacisk na politykę prorodzinną. Na niej mają skupić dużą część projektu, włączając w to m.in. kontynuację prowadzonej polityki. W Nowym Ładzie zawarto więc inicjatywę 500+, prawdopodobnie podnosząc jednak zasiłek na każde dziecko do 700 zł. Obecnie są to jednak spekulacje. Wcześniejsze wprowadzenie zasiłku miało zapewnić zwiększenie dzietności w naszym kraju, co jednak nie przyniosło oczekiwanych skutków.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ujawniła także, że w nowy program zostanie wpisane wsparcie dla młodych rodziców. Nie zdradziła jednak dokładnych szczegółów.

“Są konsultowane różne rozwiązania, które mają przede wszystkim zapewnić poczucie bezpieczeństwa i umożliwić decyzję młodym mamom, czy po (…) okresie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wraca mama do pracy, czy pozostaje w domu” – wyjaśniła Maląg.

W kwietniu w mediach pojawiły się także spekulacje, że w Nowym Ładzie wprowadzony zostanie program “Babcia+”.

“Ciekawymi rozwiązaniami, realizowanymi już na Węgrzech, jest m.in. wprowadzenie opieki dla dziadków, świadczenia, które pozwalają, że dziadkowie przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od pierwszego do trzeciego roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru, czy rzeczywiście mama wraca do pracy, czy korzysta z rozwiązania instytucjonalnego” – mówił w rozmowie z Polskim Radiem Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Świadczenie z tytułu opieki nad dzieckiem może sięgać 70 proc. wcześniejszego wynagrodzenia lub 70 proc. dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Dziadkowie opiekujący się wnukami będą mogli również skorzystać z bezpłatnego urlopu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź