Idealny rodzinny samochód – na co zwrócić uwagę? Idealny rodzinny samochód – na co zwrócić uwagę?/ Zdjęcie: iStock

Idealny rodzinny samochód – na co zwrócić uwagę?

Jaki samochód jest najlepszy dla rodziny? Gdy na pokładzie jest jedna lub dwie pociechy, na co dzień dobrze sprawdzi się małowymiarowy i ekonomiczny samochód. Jednak im większa rodzina, tym więcej potrzebuje miejsca, zwłaszcza podczas dalekich podróży. Wybór rodzinnego auta to nie jest proste zadanie. Postaramy się trochę je ułatwić.

Spis treści:

Rodzinna logistyka – wyzwanie dla odważnych

Rodzicielstwo składa się z wielu rożnych ról. Jedną z nich jest bycie kierowcą. Jeśli dzieciaki codziennie trzeba zawieźć do szkoły, kilka razy w tygodniu na zajęcia pozalekcyjne i co jakiś czas na spotkania towarzyskie, do lekarza, po zakupy, to rodzinna logistyka staje się nie lada wyzwaniem, a bez ekonomicznego rodzinnego auta ani rusz.

Do jazdy po mieście najlepiej nadają się typowe „mieszczuchy”, czyli auta małowymiarowe i ergonomiczne. Są idealne, gdy trzeba zaparkować, ale małe auto to mały bagażnik – a to bywa wielkim problemem. Zwłaszcza w sezonie urlopowym, kiedy zabiera się w podróż kilka walizek, wózek, rowerek czy sanki.

Jak wybrać rodzinny samochód?

Rodzinne auto powinno być dostosowane do naszego stylu życia, zapewniać komfortową jazdę i sprawdzać się w każdej sytuacji. Dobrze, aby samochód był przestronny, ale nie wyglądał jak autobus, by wyróżniał się raczej sportowym niż rodzinnym charakterem, miał niskie zużycie paliwa i niezłe osiągi, no i był dostępny w cenie, która mieści się w budżecie. Jak znaleźć idealne rodzinne auto? Bez kompromisu się nie obejdzie!

Jak duże auto dla rodziny? 

Rodzinne auto powinno pomieścić wszystkich członków rodziny oraz ich bagaże. O ile nie ma problemu z zakupem samochodu dla rodziców z dwójką dzieci, o tyle przy większej gromadce może pojawić się pewna trudność. Zwłaszcza jeśli mamy ograniczony budżet. Oszczędności można szukać na rynku wtórnym, jednak kupując używane auto, trzeba liczyć się z ryzykiem, że będzie ono awaryjne. 

Samochody 7-osobowe zwykle są znacznie droższe niż te 5-osobowe. W dodatku fotele w ostatnim rzędzie najczęściej nie są zbyt wygodne. Traktuje się je raczej jako awaryjne. Są składane i chowane w podłodze, a po rozłożeniu nie zapewniają odpowiedniej ilości miejsca. Samochody 7-osobowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę dla rodziny 2+5, zapewniając wygodne miejsce dla wszystkich pasażerów oraz dodatkową przestrzeń bagażową. 

Na co zwrócić uwagę, kupując auto dla dużej rodziny? 

Wybierając auto dla dużej rodziny, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

 • liczbę miejsc,
 • przestrzeń bagażową,
 • wyposażenie,
 • bezpieczeństwo,
 • cenę auta i koszty jego utrzymania.

Oprócz liczby miejsc warto ocenić przestrzeń na tylnej kanapie. Czy rzeczywiście pomieści trzy foteliki samochodowe? Czy zapewni odpowiednią ilość miejsca na nogi i komfortową podróż? Wpływa na to całokształt wyposażenia – pojemne schowki, uchwyty, podłokietniki, zagłówki, oświetlenie. Ważna jest również wielostrefowa klimatyzacja, pozwalająca dostosować siłę i temperaturę nawiewu do potrzeb każdego pasażera, a także kształt i pojemność bagażnika. Czasem te mniejsze okazują się znacznie bardziej pakowne od nieco większych. 

Idealne auto rodzinne jest nie tylko przestronne i komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne. Dlatego przed zakupem samochodu należy zwrócić uwagę na wszystkie parametry i systemy bezpieczeństwa. Im nowsze auto, tym jest ich więcej. Obecnie standardem są poduszki powietrzne i uchwyty ISOFIX, pozwalające przymocować foteliki dziecięce bezpośrednio do ramy auta. ABS i ESP to układy obowiązkowe. Bardzo popularne są systemy wspomagania kierowcy (ADAS), automatycznego hamowania (CA) i antykolizyjne (CAA). Dużą pomoc na drodze stanowią aktywne tempomaty, czujniki martwego pola i systemy wspomagania parkowania.

Zabawki dla dziecka, które łatwo spakować i zabrać na wakacje

Polecamy

Zabawki dla dziecka, które łatwo spakować i zabrać na wakacje

Te zabawki dla dziecka spakujesz tak, że nawet ich nie zauważysz w walizce. Łatwo się składają i mają podwójne funkcje.

Czytaj

Van, sedan czy coupé, czyli jaki jest najlepszy rodzinny samochód?

Każdy samochód może być rodzinny. Najlepiej jednak w tej roli sprawdzają się auta z nadwoziem kombi lub sedan, w przeciwieństwie do uciętych coupé, które mają bardziej sportowy charakter i rzadko więcej niż cztery miejsca siedzące. Przy trójce dzieci większą wygodę zapewnią minivany i kombivany. 

Dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się SUV-y, są one jednak mniej ekonomiczne i mniej pakowne niż kombi, w którym można pomieścić zaskakująco dużo bagaży. Z drugiej strony SUV-y z podwyższonym zawieszeniem zapewniają kierowcy dobrą widoczność, a pasażerom komfortową jazdę. Są też niezawodne w trudnym terenie. Dla rodziny, która dużo podróżuje, mogą okazać się idealnym rozwiązaniem. To jednak zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji danej rodziny.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2