Ciąża plus zdjęcie: iStockphoto.com

Ciąża plus – bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Spis treści:

„Ciąża plus” to nowy projekt rządu skierowany do przyszłych mam. Kobiety będą mogły otrzymać darmowe leki, które przepisze ginekolog lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Projekt „Ciąża plus” ma ruszyć już w przyszłym roku, a jego koszt ma wynieść około 20 mln zł. Pomysł został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Społeczny Rady Ministrów i trafił do procedowania w Komitecie Stałym Rady Ministrów. 

We wtorek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała o nowym projekcie rządu „Ciąża plus”, który zapewni kobietom w ciąży darmowe leki. Należeć do nich będą niezbędne leki dostępne na receptę, które zalecane są przy utrzymaniu ciąży, nadciśnieniu i cukrzycy ciążowej.

„Ciąża plus” – nowy program ministerialny

Celem programu „Ciąża plus” jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do farmaceutyków dla kobiet w ciąży, które zmagają się również z chorobami. Będą to leki niezbędne dla zachowania zdrowia i życia matki oraz dziecka. Zgodnie z założeniami programu, witaminy, suplementy diety lub leki rozkurczowe bez recepty nie będą dofinansowane przez rząd.

Program „Ciążą plus” przewiduje sytuację, podczas której w ciąży pojawią się komplikacje i nastąpi konieczność wprowadzenia dodatkowego leczenia i stosowania leków, wówczas koszt leczenia zostanie objęty w programie rządu.

W projekcie „Ciąża plus” nie określono, od którego miesiąca ciąży kobiety będą miały prawo do refundowanych leków.

Wiele wskazuje na to, że projekt „Ciążą plus” ruszy z początkiem 2019 roku. Zatem Ministerstwo Zdrowia będzie potrzebować kilku miesięcy na opracowanie wspomnianej listy leków refundowanych.

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2

   Dziękujemy za zapis do newslettera!

   Sprawdź swoją skrzynkę mailową
   i kliknij link aktywacyjny, aby potwierdzić subskrypcję.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2