Kobiety też miewają przedwczesne orgazmy. Poznaj 5 niesamowitych faktów dotyczących kobiecego ciała Kobiety też miewają przedwczesne orgazmy. Poznaj 5 niesamowitych faktów dotyczących kobiecego ciała / fot. Unsplash, Marvin Meyer

Kobiety też miewają przedwczesne orgazmy. Poznaj 5 niesamowitych faktów dotyczących kobiecego ciała

Spis treści:

Komórka jajowa aktywnie uczestniczy w poczęciu i decyduje, który plemnik zostanie wpuszczony do środka. Oto jedna z ciekawostek, które warto poznać na temat kobiecego ciała.

Kobiece ciało: to komórka jajowa wybiera plemnik

Nie na odwrót! Popularna koncepcja mówiąca o tym, że miliony plemników ścigają się w szalonym pędzie po czekającą na mecie komórkę jajową, to… mit (przez niektórych ekspertów nazywany „mitem macho”). W rzeczywistości komórka jajowa bierze znacznie większy udział w zapłodnieniu, a według ostatnich badań to wręcz ona decyduje o tym, który plemnik zostanie przez nią wpuszczony do środka. Raport na ten temat opublikowano w prestiżowym magazynie „Genetics”.

Przyszedł czas, by zapomnieć o wizji czekającego biernie jajeczka i zapładniającego je najszybszego plemnika. Prawda jest taka, że to komórka jajowa decyduje, któremu plemnikowi dać szansę – największą mają te z nieuszkodzonym DNA. Gdy natomiast któryś z plemników wyda się komórce jajowej „podejrzany”, nie dopuści go do siebie. Zdaniem uczonych nie można więc mówić, że poczęcie odbywa się z udziałem przypadkowego, a jedynie najszybszego plemnika.

Kobiece ciało: niektóre z nas mają dwie macice

Mieszkającą w Bangladeszu Arifę Sultanę w 2019 roku świat poznał za sprawą jej wyjątkowej „przypadłości”. W lutym 29-latka siłami natury urodziła chłopca. Choć był wcześniakiem, na świat przyszedł w dobrym zdrowiu, więc Sultana po porodzie została wypisana ze szpitala. Na tym historia mogłaby się zakończyć, gdyby nie fakt, że niespełna po miesiącu kobieta… urodziła bliźnięta (chłopca i dziewczynkę). Jak wytłumaczyć ten medyczny fenomen? Okazuje się, że Sultana ma podwójną macicę (uterus didelphys) – zapłodnione jajeczka zagnieździły się w każdej z nich. Podwójna macica to malformacja, czyli wada wrodzona. Dochodzi do niej przy całkowitym braku połączenia się przewodów Müllera w procesie embriogenezy. W niektórych przypadkach kobieta z podwójną macicą może mieć nawet dwie pochwy. Malformacje macicy występują u ok. 1 proc. kobiecej populacji, często nie są jednak diagnozowane z powodu braku objawów. Niektóre kobiety z podwójną macicą borykają się z zaburzeniami miesiączkowania, pierwotną niepłodnością, bólami czy problemem z donoszeniem ciąży.

Kobiece ciało: kobiety też miewają przedwczesne orgazmy

Wydawałoby się, że to problem dotykający wyłącznie mężczyzn. Tymczasem okazuje się, że również kobiety borykają się z przedwczesnymi orgazmami – i bynajmniej nie jest to rzadkością. Eksperci szacują, że podczas zbliżenia zbyt szybko szczytuje ok. 15 proc. pań, natomiast również w przypadku 15 proc. kobiet powtarza się to regularnie. Za szybki orgazm może wiązać się z przedwczesnym kobiecym wytryskiem, na co również skarży się niejedna z nas. Badania naukowe na szeroką skalę – przeprowadzone wśród kobiet mieszkających w Meksyku, Korei Południowej oraz Włoszech – wykazały, że ta pozornie niewinna „przypadłość” dla wielu kobiet jest źródłem frustracji i powodem do stresu.

Źródła:

  1. https://www.genetics.org
  2. https://www.nih.gov,
  3. https://www.livescience.com,
  4. „Płeć mózgu”, Anne Moir, David Jessel, wyd. Muza, Warszawa 2014.

      Sprawdź powiązane tematy

      Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

      Sprawdź