Podcięcie wędzidełka u dziecka / iStock

Podcięcie wędzidełka u dziecka

Zbyt krótkie wędzidełko w przypadku dzieci potrafi powodować problemy ze ssaniem, a co za tym idzie - z karmieniem piersią. Z tego względu niekiedy konieczne jest leczenie zabiegowe. Na czym polega podcinanie wędzidełka i kto wykonuje podcięcie wędzidełka?

Spis treści:

Co to jest wędzidełko?

Wędzidełko to struktura, która ma postać błony mającej za zadanie ograniczenie ruchomości połączonych ze sobą struktur. Choć mówiąc o podcięciu wędzidełka, mamy na myśli najczęściej wędzidełko języka, to wyróżnić możemy również wędzidełko wargi górnej oraz dolnej czy też wędzidełko napletka.

Na czym polega podcinanie wędzidełka?

Podcinanie wędzidełka jest zabiegiem, który wykonuje się w ściśle określonych sytuacjach. Specjaliści zwracają uwagę, że nie ma konieczności, aby procedura ta wykonywana była w przypadku każdego dziecka ze zbyt krótkim wędzidełkiem językowym. Wśród wskazań do wykonania frenotomii, a więc podcięcia wędzidełka, wymienia się:

Podcięcie wędzidełka polega na uwolnieniu języka, którego ruchy krępowane są przez zbyt krótką błonę. Dzięki temu zyskuje on większą mobilność, co pozytywnie wpływa na karmienie piersią.

Podcięcie wędzidełka u dziecka – kiedy?

Specjaliści nie są do końca zgodni w kwestii tego, kiedy podcięcie wędzidełka u dziecka przynosi największe korzyści. Przeprowadzone badania wykazały, że jeżeli zabieg ten przeprowadzony był po 4. tygodniu życia dziecka, to szansa na dłuższe karmienie piersią była niższa niż w przypadku dzieci, u których frenotomię wykonano wcześniej. Dozwolona jest obserwacja dziecka przez okres 23 tygodni i ocena, czy zabieg w przypadku maluszka jest konieczny, gdyż duża część objawów może ustąpić samoistnie. Dotyczy to jednak tylko przypadków, w których krótkie wędzidełko nie powoduje nasilonych problemów w karmieniu czy też nadmiernego uszkodzenia brodawki sutkowej kobiety. W sytuacji bardzo nasilonego skrócenia wędzidełka, zabieg ten może być wykonywany również na oddziale neonatologicznym przed wypisem noworodka i mamy do domu.

Wskaźniki skutecznego karmienia piersią. Skąd wiadomo, czy dziecko się najada? Lekarka wyjaśnia

Polecamy

Wskaźniki skutecznego karmienia piersią. Skąd wiadomo, czy dziecko się najada? Lekarka wyjaśnia

Jak często karmić dziecko piersią? Ilu kup powinniśmy się spodziewać w ciągu dnia? Karmienie noworodka bywa niemałym wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Jak sprawdzić, czy dziecko się najada? Wątpliwości rozwiewa lekarka Agnieszka Browarska.

Czytaj

Jak przygotować dziecko do podcięcia wędzidełka?

Ze względu na fakt, że zabieg ten jest procedurą krótką, nie musisz przygotowywać dziecka do podcięcia wędzidełka w konkretny sposób. Maluszek po wykonanym zabiegu przystawiany jest do piersi, co ostatecznie hamuje krwawienie. Jeżeli procedura nie miała miejsca na oddziale szpitalnym, dziecko podlega ok. 20-minutowej obserwacji. W przypadku nasilonego niepokoju dziecka możesz podać przeciwbólowo paracetamol. Możliwe jest także wystąpienie pojedynczego ulania z domieszką krwi. Kontrola po wykonanej frenotomii powinna odbyć się po kilku dniach od jej wykonania. Ma ona na celu nie tylko ocenę ruchomości języka, ale także techniki karmienia piersią.

Jak wygląda podcięcie wędzidełka u dziecka?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak wygląda podcięcie wędzidełka. Jest to zabieg prosty, który przy dobrej współpracy rodzica i dziecka trwa kilkanaście sekund. Najpierw lekarz uwidacznia jamę ustną za pomocą szpatułki, oceniając okoliczne struktury oraz samo wędzidełko. Następnie w większości przypadków podawany jest miejscowo środek znieczulający, który w niektórych sytuacjach zastępowany jest równie skutecznym roztworem glukozy zakraplanej na język. Wędzidełko jest napinane, a lekarz dokonuje nacięcia. Po wykonanym nacięciu przemywa on ranę roztworem soli fizjologicznej i ocenia, czy wykonane cięcie jest wystarczająco głębokie. W przypadku kiedy nie ma potrzeby dodatkowego podcięcia, dziecko przykładane jest do piersi.

Kto wykonuje podcięcie wędzidełka?

Typowo zabieg podcięcia wędzidełka wykonywany jest przez lekarza o specjalizacji zabiegowej, a więc chirurga bądź laryngologa. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby był on przeprowadzony przez pediatrę lub neonatologa. Ważne jest natomiast, aby lekarz bądź lekarka posiadali odpowiednie umiejętności i doświadczenie potrzebne do bezpiecznego i skutecznego przeprowadzenia tego zabiegu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź