Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu? Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu?/ fot. AdobeStock

Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu?

Pierwsze dni w przedszkolu bywają wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. To zmiana codziennej rutyny, poznanie nowych ludzi i zasad, które mogą różnić się od tych panujących w domu. Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach przedszkola i jak samemu się na to przygotować?

Spis treści:

Zanim dziecko pójdzie pierwszy raz do przedszkola

Rozpoczęcie wychowania przedszkolnego to olbrzymia zmiana w życiu dziecka. Szczególnie jeśli nie chodziło do żłobka i większość czasu spędzało w domu z bliskimi. Maluchowi, który ma starsze rodzeństwo uczęszczające już do przedszkola, na pewno będzie łatwiej oswoić się z nową sytuacją. Zapewne wielokrotnie odwiedzał już przedszkole, kojarzy panujące tam zasady, zna nauczycieli. W dodatku (jeśli starszak wciąż będzie chodził do przedszkola) będzie wiedział, że w pobliżu jest ktoś bliski, do kogo będzie mógł zwrócić się po pomoc.

A jeśli dziecko nigdy nie było w przedszkolu? Warto wcześniej zapoznać malucha z placówką – podczas spacerów pokazujmy mu budynek, opowiadajmy, co to za miejsce itp. Nawet jeśli dziecko będzie chodziło do innego przedszkola, będzie wiedziało, co to tak właściwie jest. Pomocne będą także książki – przedszkole pomogą przybliżyć takie tytuły jak Basia i przedszkole, Zuzia idzie do przedszkola, Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal (książek z bohaterami chodzącymi do przedszkola jest sporo, warto wybrać się do księgarni i zobaczyć, która najbardziej nam pasuje, odpowiada nam językowo). Są też książki takie, jak Rok w przedszkolu – to my możemy zostać w nich narratorem opowieści. Jeśli twoje dziecko ogląda bajki, może dowiedzieć się więcej o przedszkolu od bohaterów animacji. Przedszkolakiem jest np. Bing czy wspomniany już Tupcio Chrupcio.

Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach w przedszkolu

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu nie zawsze są łatwe – maluch musi się rozstać z rodzicami, przyzwyczaić się do nowego otoczenia, poznać zasady panujące w placówce. Adaptacja w przedszkolu to proces, który może potrwać nawet kilka miesięcy. Chociaż często również dla nas jest to nie lada wyzwanie, nie powinnyśmy przekazywać dziecku swoich obaw. Oczywiście nie chodzi o to, by nie mówić, że my też będziemy tęsknić – ważne, aby nie straszyć malucha, że coś może pójść nie tak. Bądźmy dla niego wsparciem, tłumaczmy, odpowiadajmy na pytania. Nie rezygnujmy także ze spotkań adaptacyjnych w przedszkolu – gdy będziemy z dzieckiem w sali, łatwiej będzie mu zapoznać się z otoczeniem.

Jak przetrwać pierwsze dni w przedszkolu? O ile to możliwe, postarajmy się nie zostawiać dziecka od razu na osiem godzin. Ważne, aby dotrzymywać danego słowa – jeśli mówimy, że odbierzemy go po obiedzie, tak właśnie powinnyśmy zrobić. Pomocne mogą być także rytuały, np. wspólnie wymyślony zabawny sposób na pożegnanie, pójście po przedszkolu do ulubionego warzywniaka.

Czego należy unikać

Przede wszystkim nie straszmy dziecka, nie ośmieszajmy go, nie porównujmy do innych dzieci. Nie mówmy, aby nie płakało, bo inni będą się z niego śmiać, nie pokazujmy innego malucha, który wydaje się nam „dzielny i odważny”. Nie zwracajmy uwagi na innych, skupmy się na naszym przedszkolaku. Wspierajmy go i trzymajmy jego stronę.

Ile kosztuje prywatne przedszkole?

Polecamy

Ile kosztuje prywatne przedszkole?

Posłanie dziecka do przedszkola jest ważnym wydarzeniem zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Zanim pociecha przekroczy próg przedszkola i zostanie pasowana na przedszkolaka, czeka nas wybór odpowiedniej placówki. Jednym z częstych dylematów jest decyzja, czy przedszkole prywatne, czy publiczne. Które będzie lepsze dla dziecka? Ile kosztuje przedszkole prywatne?

Czytaj

Co jeszcze warto wiedzieć

Nie powinnyśmy martwić się na zapas, rozmyślać o tym, jak będziemy odrywać od siebie zapłakanego malucha, aby zostawić go w przedszkolu i pójść do pracy. Twoje dziecko może ci po prostu pomachać na pożegnanie i szybko pobiec rówieśników.

Pierwsze dni w przedszkolu – porady dla rodziców:

  • Jeśli tylko masz taką możliwość, postaraj się w pierwszych dniach przedszkola wziąć wolne lub pracować z domu – aby w szatni wciąż nie spoglądać na zegarek. Będziesz spokojniejsza, jeśli nie będziesz musiała się spieszyć.
  • Daj dziecku czas na oswojenie się z nową sytuacją.
  • Bądź spokojna, maluchowi w przedszkolu nie dzieje się krzywda, nauczyciele i opiekunowie dobrze się nim zajmują. A jeśli coś będzie nie tak, na pewno to zauważysz – najlepiej znasz swoje dziecko.
  • Nie martw się, maluch się nie zagłodzi. Jeśli niewiele zje w przedszkolu, nadrobi to w domu.
  • Nie czuj się winna, jeśli po powrocie do domu nie zapewnisz dziecku mnóstwa atrakcji – nie musisz zrekompensować tego, że było w przedszkolu.
[contact-form-7 id="226190" title="Newslleter article"]

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź