Hamak dla dziecka – jaki wybrać?
Spis treści:
Hamak do dziecięcego pokoju – czy to dobry pomysł?
Hamak do dziecięcego pokoju jest bardzo dobrym pomysłem, należy jednak wziąć pod uwagę kilka szczegółów, chociażby wiek pociechy, jej potrzeby i możliwości rodziców. Jeżeli wybierzemy niewłaściwy hamak, mniejsze dzieci mogą wymagać nieustannej kontroli podczas zabawy. Dlatego przed podjęciem decyzji warto uważnie sprawdzić dostępne na rynku opcje i wybrać tę, która będzie najlepiej dopasowana do oczekiwań rodziny.
Wybierając hamak do pokoju dziecka, w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się bezpieczeństwem – konstrukcja powinna być stabilna i wisieć zaledwie kilka centymetrów nad ziemią. Dla najmłodszych dzieci najlepszą propozycją będzie hamak mocno zabudowany – tak zwany kokon. W kokonie maluch może zarówno siedzieć, jak i leżeć.
Jaki hamak do pokoju dziecka wybrać?
Oferta sklepów, w których dostępne są hamaki jest bardzo szeroka i właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Na początek warto zastanowić się, gdzie hamak ma zawisnąć, ile mamy na niego miejsca i w jakim wieku są osoby, które będą z niego korzystać – czy chcemy gadżet dedykowany najmłodszym, czy może wolimy wybrać coś dla wszystkich członków rodziny.
Na rynku dostępne są klasyczne hamaki, a także krzesła hamakowe, które są dobrym rozwiązaniem, jeżeli mamy niewielką przestrzeń do zagospodarowania – wiesza się je na suficie na jednym haku, nie zajmują zatem tyle miejsca, co tradycyjny model rozciągnięty pomiędzy dwoma zaczepami. Do dziecięcego pokoju szczególnie polecane są właśnie krzesła hamakowe – najczęściej miejsce do siedzenia jest usztywnione (pociecha się w nim zatem nie zapada) i na nim kładzie się dużą poduszkę, dlatego kilkulatkowi będzie wygodnie wdrapać się na siedzisko.
Starszym dzieciom i nastolatkom może spodobać się natomiast hamak brazylijski – on też przypomina krzesło, jednak wykonany jest z grubego materiału i, umocniony drążkiem, wisi pod sufitem. Poleca się go większym dzieciom, które mają wystarczająco siły, żeby samodzielnie się na nim ułożyć. Tkanina i to, jak wykonany jest przedmiot, są kolejnymi rzeczami, na które musimy zwrócić uwagę, wybierając hamak – rodzic powinien zastanowić się, jak na nowym nabytku siedzi i leży kilkulatek, ponieważ łatwo wyrobić złe nawyki i wspomóc rozwój wad postawy. Warto udać się wcześniej do sklepu i przetestować dostępne opcje. Hamak brazylijski sprawdzi się w pokojach szkolniaków i na pewno umili czytanie książki czy relaks po zajęciach w szkole.
Jeżeli dysponujemy dużym pokojem, to dobrą opcją są też klasyczne hamaki – dostępne ze stelażem (opcja droższa i przeznaczona do naprawdę dużych przestrzeni) lub bez. Klasyczny hamak pojawia się w dwóch wariantach: z drążkiem lub bez drążka. Pierwsza opcja może sprawdzić się w pokoju starszych dzieci, druga – bez drążka – polecana jest raczej dla dorosłych z powodu swojej niestabilności.
Warto pamiętać, że większość hamaków łatwo odpiąć z haka, dlatego nie muszą stanowić idealnie dopasowanego i stałego elementu wystroju. Jeżeli martwimy się, że małe dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę, można przyjąć zasadę, że hamak zawieszamy jedynie na czas wspólnej zabawy.
Polecamy
Pokój dziecięcy – modne inspiracje dla każdego
Za siedmioma górami, za siedmioma lasami stał zamek. Otoczony wysokim murem i fosą zachwycał wszystkich odwiedzających… A gdyby tak bajka stała się rzeczywistością? Wygodne łóżeczko z baldachimem, półki z książkami, mięciutki dywan i kolorowe poduszki to pokój w pałacowym stylu dla dziewczynki. Dla chłopca zaś warto byłoby dobrać dodatki w rycerskim stylu.
Kokon czy hamak u dziecka?
Wiele zależy od wieku dziecka. Starsze dzieci i nastolatki najpewniej bardziej zadowolone będą z hamaka, w którym można się swobodnie wyciągnąć. Mniejszym dzieciom dedykowane są kokony – ich rozmiary są bardzo różne, zmieści się w nich i przedszkolak, i kilkulatek, który może mieć jeszcze problem z utrzymaniem równowagi. Dzięki zabudowanej tylnej części kokon minimalizuje możliwość upadku, może być również miejscem na drzemkę (kokon nie może wisieć za wysoko!).
Warto podkreślić, że fizjoterapeuci nie zalecają pośpiechu z zakupem takiego gadżetu, dlatego lepiej plany zakupowe przesunąć na czas, gdy dziecko już pewnie się porusza. Pamiętajmy, że rozwijające się niemowlę potrzebuje twardego i stabilnego podłoża, a miękka poduszka czy materiał „wiszący w powietrzu” ograniczają mu ruchy.
The Canadian Public Health Agency, a także działająca od 1998 roku organizacja testująca i kontrolująca produkty dla dzieci Kids In Danger (KID) już lata temu ostrzegały przed miękkimi poduszkami do spania dla niemowląt. Na celowniku są też wszelkiego rodzaju gniazda i hamaki dla najmłodszych (te nadal znajdują się w ofercie wielu sklepów). Na stronie kidsindanger.org również znajdziemy treści, które prowadzą do prostego wniosku: dziecko nie potrzebuje specjalnych poduch, gniazdek i hamaków. Dlatego warto poczekać i na hamak zdecydować się, gdy pociecha w bezpieczny sposób będzie umiała z niego korzystać samodzielnie.
Kokon dla dziecka – czy warto?
Kokon dla dziecka stanowi dodatkową atrakcję, może być miejscem do zabawy, ale również wyciszania się czy drzemania. Dzieci bardzo lubią być huśtane i bujane, a kokon lub hamak to alternatywa, gdy na przykład pada deszcz i nie możecie wybrać się na plac zabaw lub nie macie dostępu do huśtawki na zewnątrz.
Jaki kokon dla dziecka wybrać?
W pierwszej kolejności – bezpieczny. Przed zakupem warto sprawdzić, z jakiego materiału produkt został uszyty i zwrócić uwagę na detale. Na rynku dostępne są wąskie kokony z niewielkim wejściem (węższe na górze i rozszerzające się ku dołowi), bardziej „odkryte” (najczęściej zawieszane na dwóch hakach, bardziej przypominające fotel czy siedzisko) lub kokony-namioty (mniejsze dla jednego dziecka lub większe, wymagające więcej miejsca, ale w których zmieści się więcej osób).
Następnie musimy zdecydować (najlepiej z dzieckiem), czy kokon ma zawisnąć w pokoju na stałe, czy może będziemy korzystać z niego sporadycznie. Dla niektórych istotny może być również design – jeżeli to dla was ważne, rozejrzyjcie się za czymś, co będzie pasowało do wnętrza.
Jak zawiesić hamak w pokoju dziecka?
Dostępne są hamaki na stelażu lub na hakach. Mocowanie najczęściej jest w zestawie i składa się z części, którą należy przytwierdzić do sufitu i sprzączki lub haka, który należy przymocować do hamaka. W dowolnym momencie możemy go odpinać i przypinać.