Plac zabaw do ogrodu – od czego zacząć i jak go zrobić?/fot. iStock Plac zabaw do ogrodu – od czego zacząć i jak go zrobić?/fot. iStock

Plac zabaw do ogrodu – od czego zacząć i jak go zrobić?

Wraz z nadejściem wiosny czy lata więcej czasu spędzamy na dworze i szukamy różnych sposobów, by także nasze dzieci chciały bawić się na świeżym powietrzu. W większych miejscowościach dobrym rozwiązaniem jest ogólnodostępny plac zabaw. Dla szczęśliwych posiadaczy własnego ogrodu doskonałym rozwiązaniem będzie plac zabaw w ogrodzie dla malucha. Podpowiadamy, jak go przygotować i w co wyposażyć.

Spis treści:

Plac zabaw do ogrodu – czy warto go mieć?

Ogrodowy plac zabaw to marzenie wielu dzieci, szczególnie tych, które na co dzień mieszkają w blokach. Taki własny plac zabaw wydaje się szczególnie kuszący, bo jest na wyciągnięcie ręki i… nie trzeba się nim dzielić z grupą kolegów czy koleżanek. Z perspektywy rodziców ogrodowy plac zabaw dla dzieci może mieć inne zalety niż zjeżdżalnia na wyłączność. Jakie są korzyści posiadania placu zabaw do ogrodu? 

  • Bezpieczeństwo – dzieci przebywają przed domem, na ogrodzonym terenie, jego wyposażenie wybierasz samodzielnie, możesz więc zdecydować, jak wysokie będą drabinki i dobrać to do wieku dzieci.  
  • Higiena i czystość urządzeń – jeśli odpowiednio zabezpieczymy miejsce do zabawy, nie zanieczyszczają go inne dzieci ani zwierzęta. 
  • Komfort dla rodzica – towarzysząc dziecku w zabawie w ogrodzie, można także wykonywać inne prace w pobliżu albo odpoczywać. 
  • Gwarancja spokoju – bez bójek z rówieśnikami, gwaru i kłótni o zabawki. 

Czy plac zabaw do ogrodu może mieć minusy? Owszem – jak wszystko. Jako mankament można wskazać konieczność rezygnacji z części ogrodu. Ponadto mając swój plac zabaw do ogrodu, sami odpowiadamy za  jego konserwację i ewentualne naprawy, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Dla niektórych dzieci mankamentem może być przebywanie tylko w towarzystwie opiekunów. Dzieci potrzebują towarzystwa rówieśników, lepiej się wtedy rozwijają.

Plac zabaw do ogrodu – jak go przygotować?

W marketach, i to już nie tylko tych budowlanych, można znaleźć ogromny asortyment, jeśli chodzi o drewniane place zabaw czy plastikowe place zabaw do ogrodu. Czym się kierować w wyborze placu zabaw dla dzieci? Gdzie szukać inspiracji? Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie? 

  1. Zacznij od wyboru właściwego miejsca. Grunt musi być stabilny, a teren nie może być podmokły, zalewowy, opadający. Może to być trawa, piasek, tartan, guma, delikatny żwirek. Unikaj kamieni, płytek chodnikowych, kostki brukowej, asfaltu. Upadek na twarde płaszczyzny oznacza większe ryzyko urazu. Pamiętaj o dobrym umocowaniu i instalacji zgodnej z instrukcjami. Bezpieczeństwo to priorytet. 
  2. Dobrym miejscem na ogrodowy plac zabaw jest przestrzeń, którą można śledzić także z okien domu. Weź pod uwagę również hałas, jaki może towarzyszyć dziecięcej zabawie. Jeśli ktoś z domowników lub sąsiadów wykonuje prace biurowe, plac zabaw w ogrodzie przydomowym spróbuj umieścić tak, aby okrzyki i śmiechy za bardzo nie przeszkadzały.
  3. Wybierz plac zabaw do ogrodu w zależności od wieku i możliwości swoich dzieci. Plac zabaw do ogrodu dla starszych dzieci może wymagać więcej przestrzeni niż ten dla maluchów. Z kolei dla małych dzieci nieodpowiednie będą np. piętrowe domki czy zbyt wysokie zjeżdżalnie. Jeśli masz kilkoro dzieci w różnym wieku, pomyśl nad podzieleniem przestrzeni pomiędzy młodsze i starsze rodzeństwo. 
  4. Oddaj swój ogród w ręce profesjonalistów. Lepszym pomysłem jest zakup gotowego placu zabaw niż próba stworzenia go samemu (chyba że zajmujesz się tym zawodowo). Jeśli nie masz doświadczenia w konstruowaniu placów zabaw do ogródka, nie ryzykuj. Niewłaściwa zabudowa może narażać dzieci i dorosłych na utratę zdrowia, a nawet życia. 
  5. Zaplanuj plac zabaw tak, żeby można było znaleźć na nim cień. Jeśli ulokujesz przydomowy plac zabaw w pełnym słońcu, skutkiem mogą być dotkliwe poparzenia słoneczne lub nawet udar. Może być to cień drzewa, zadaszenie, a nawet duży parasol nad piaskownicą. 
  6. Jeśli nie masz na stałe dużej przestrzeni lub rozważasz ogrodowy plac zabaw dla dzieci przed domkiem letniskowym, w którym spędzasz niewiele czasu w skali roku, możesz pomyśleć nad dmuchańcem. To doskonała atrakcja w przystępnej cenie i bez trwałej ingerencji w przestrzeń. Pamiętaj o dobrym mocowaniu do gruntu. 
  7. Plac zabaw w ogrodzie powinien być wykonany z atestowanych, wysokiej jakości materiałów. Nie improwizuj, budując z dostępnych starych elementów. 
  8. Wybierz odpowiednią kolorystykę. Wbrew pozorom to kwestia nie tylko gustu. Zbyt mocne kolory mogą oddziaływać drażniąco i przebodźcowywać małe dzieci. Ponadto z czasem niektóre kolory mogą blaknąć, co psuje estetykę placu. W ostatnich latach szczególnym powodzeniem cieszą się drewniane place zabaw w naturalnych kolorach. Ich atutem jest również naturalne wkomponowanie w przestrzeń ogrodu. 
  9. Zdecyduj, czy wolisz drewniany plac zabaw do ogrodu czy plastikowy plac zabaw do ogrodu? Zwróć uwagę na fakt, że drewniane elementy mogą się mniej nagrzewać. Z kolei części urządzeń nie wykonuje się z drewna, ale z plastiku połączonego z metalem.

Co powinien mieć plac zabaw w ogrodzie?

Plac zabaw do ogrodu – jakie urządzenia warto umieścić na przydomowym placu zabaw? Oto, w co warto wyposażyć ogrodowy plac zabaw dla dzieci:

Bujaczki, chybotki, równoważnie, sprężynowce – tak proste, a tak lubiane, szczególnie przez najmłodszych, elementy placu zabaw dla dzieci! Zmieszczą się nawet na placu zabaw w małym ogrodzie. Jeśli masz większą przestrzeń do zagospodarowania na ogrodowy plac zabaw, pomyśl nad umieszczeniem tam samochodzika albo pociągu. Nawet w wersji niemobilnej to elementy, które maluchy uwielbiają. 

Piaskownica – to nieodzowne miejsce na każdym placu zabaw. 

Domek – w zależności od wieku dzieci domki na placu zabaw do ogrodu mogą być parterowe lub piętrowe, na podwyższeniu, z wejściem po schodkach lub po drabince. W domku można umieścić akcesoria do zabawy w dom – np. naczynia. 

Zjeżdżalnia – również dopasuj wielkość do wieku użytkowników. Za niska będzie dla starszych dzieci nudna, za wysoka może być niebezpieczna dla młodszych. Zwróć uwagę na wyprofilowanie ślizgawki, żeby dzieci nie spadały z niej boleśnie. Sprawdź, na jakim podłożu lądują.

Huśtawki dostosowane do dzieci, czyli dla tych młodszych niższe, odpowiednio zabezpieczone. Nieodmiennie powodzeniem cieszą się duże huśtawki typu bocianie gniazdo. 

Dla starszych dzieci interesujące, a zarazem sprzyjające rozwojowi ich kondycji są linaria, ścianki wspinaczkowe, drabinki. Czasem mają kształt walca lub tuby, nie wymagają więc dużej przestrzeni.  Gotowy zestaw z torem przeszkód może być doskonałym wyborem dla dzieci w każdym wieku. Przejścia przez małe tunele, mostki, równoważnie zawsze są emocjonujące! 

Tablice zajmują niewiele miejsca, a stanowią świetną rozrywkę – zarówno te kredowe, do rysowania, jak i te z grami, np. w kółko i krzyżyk. Warto pomyśleć także nad ścieżką sensoryczną w duchu Marii Montessori. Można ją łatwo wykonać, nawet samodzielnie, z różnego rodzaju elementów.  

Mówi się, że „w czasie deszczu dzieci się nudzą”. Jeśli na twoim placu zabaw w ogrodzie znajdzie się domek z dachem lub inne zadaszenie, pozwoli to maluchom korzystać z niego nawet w czasie mżawki. 

– Nie da się uniknąć wszystkich upadków na placach zabaw. Taki upadek jest niejako naturalną częścią dzieciństwa. Chodzi jednak o to, aby zminimalizować ryzyko upadku i zminimalizować konsekwencje takiej kontuzji. Dobre inspiracje, jak urządzić plac zabaw w ogrodzie, to nie tylko piękne katalogi producentów. Serdecznie polecam oglądanie placów zabaw w żłobkach i przedszkolach. Są to placówki, które muszą przestrzegać surowych przepisów, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, a jednocześnie są to miejsca z dużym doświadczeniem w opiece. Jeśli więc coś działa w przedszkolu, są duże szanse, że nie zawiedzie nas w ogrodzie podpowiada Anna Jankowska, opiekunka dziecięca w żłobku.

Czego unikać na placu zabaw w ogrodzie?

Pamiętaj, żeby na placu zabaw nie zaniedbywać zasad bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę na placu zabaw? 

  • Unikaj sznurów, skakanek, smyczy itp. Nie przywiązuj ich do elementów służących do zabawy. Dziecko mogłoby przypadkiem zahaczyć i udusić się takim sznurkiem. 
  • Zabezpiecz teren, unikaj otwartej przestrzeni. Zarówno dziecko nie powinno mieć możliwości samodzielnego opuszczenia posesji, jak i nikt niepowołany – ani człowiek, ani zwierzę – nie powinien móc wejść. 
  • Unikaj umieszczania w okolicy placu zabaw potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów i nieodpowiedniej aranżacji przestrzeni, jak np. oczko wodne, beczka z deszczówką, drewutnia, narzędzia rolnicze, a nawet basenik. 
  • Nie umieszczaj placu zabaw blisko drogi, nawet tej wewnętrznej na posesji i prowadzącej tylko do garażu. Nie korzystaj i nie pozwalaj korzystać dzieciom z urządzeń z niepewnych źródeł, amatorsko konstruowanych, poprawianych, naprawianych przez nieuprawnione osoby. 
  • Nie zostawiaj małych dzieci bez nadzoru. 
  • Nie umieszczaj placu na twardej betonowej nawierzchni. 
  • Nie pozwalaj dzieciom korzystać z placu, dopóki samodzielnie nie przetestujesz wszystkich urządzeń. 
  • Nie zapominaj o regularnej konserwacji, impregnacji lub innych czynnościach zalecanych przez producenta.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź