Czapka na słońce dla dziecka – jaką wybrać?
Spis treści:
Czapka na słońce dla dziecka – czy jest konieczna
Na pytanie, czy czapka na słońce dla dziecka jest konieczna, odpowiedź jest jedna bez względu na wiek dziecka: tak, jest konieczna. Jeśli dziecko – czy to niemowlę, czy przedszkolak – jest wystawione na działanie promieni słonecznych, jego głowa musi być chroniona. Zresztą każdy człowiek, również dorosły, narażony jest na udar słoneczny, zatem nakrycie, które ochroni głowę, potrzebne jest nam wszystkim.
Czapka na słońce musi być jednak odpowiednio dobrana. Dzieci są szczególnie narażone nie tylko na udar słoneczny, ale również na udar cieplny, czyli taki, w którym głównym winowajcą nie jest promieniowanie, ale temperatura.
Ponieważ w gorące dni często lepiej się czujemy bez nakrycia głowy, może nam się wydawać, że czapka bardziej szkodzi, niż pomaga. Głowa się poci, w czapce odczucie ciepła bywa jeszcze bardziej uciążliwe niż bez niej, zatem dość łatwo przychodzi nam przyzwolenie, by i dziecko biegało latem po dworze bez nakrycia głowy. To błąd, który jednak dość łatwo naprawić – jak się okazuje, wszystko zależy od tego, jaką czapkę na słońce wybierzemy.
Jaką czapkę na słońce wybrać
Czapka, której zadaniem jest ochronić dziecko przed udarem słonecznym, jest zupełnie inna niż ta, która ma chronić np. noworodka przed utratą ciepła. W przypadku nowo narodzonych dzieci powinniśmy postarać się utrzymywać główkę dziecka w stałej temperaturze – ok. 37 stopni. Zatem w dni chłodne wybieramy czapkę dla niemowlaka, która zatrzyma ciepło, a w upalne dni zakładamy dziecku czapkę, która ochroni przed słońcem i jednocześnie nie przyczyni się do przegrzania malucha.
Czapka na słońce dla dziecka powinna być zatem lekka, przewiewna, „oddychająca”, z cienkiego naturalnego materiału, w żadnym wypadku nie może być za ciasna. Dodatkowo powinna być wyposażona w daszek, ochronne części na uszy oraz kark. Kapelusz z rondem spełnia wszystkie te zadania, jednak jeśli wolimy wybrać dla dziecka czapeczkę, na rynku jest wiele modeli, które również się sprawdzą. I niekoniecznie są to klasyczne czapki z daszkiem.
Wybierając czapkę dla dziecka, należy koniecznie zwrócić uwagę na jej rozmiar. W tym wypadku ważnym parametrem jest obwód głowy dziecka – zawsze wybieramy czapkę, która będzie o centymetr większa. Warto też kupić dziecku nakrycie głowy w jasnym kolorze – jasne barwy odbijają światło, ciemne zaś „pochłaniają” je, zamieniając światło w ciepło.
Czapka z daszkiem dla dziecka
Czapka z daszkiem to najpopularniejszy, zwłaszcza wśród chłopców, model czapki na słońce. Tymczasem nie jest to najlepszy wybór z kilku powodów. Po pierwsze, czapka z daszkiem nie chroni karku oraz uszu przed działaniem promieni słonecznych. Dziecko jest tylko częściowo chronione – możliwe, że uda się uniknąć udaru słonecznego czy bólu głowy, jednak bolesnego poparzenia skóry szyi oraz uszu już nie. Dodatkową ochroną może być oczywiście krem z filtrem, jednak samo nagrzewanie się karku również jest niebezpieczne. Nie bez powodu dotyka się właśnie karku, by sprawdzić, czy maluszkowi nie jest za gorąco.
Po drugie, czapki z daszkiem często uszyte są z grubych tkanin, które bardziej zatrzymują ciepło, niż przed nim chronią. Naturalną reakcją organizmu w upały jest pocenie się – to pot sprawia, że gdy powieje wiatr, jest nam chłodniej. Ten mechanizm nie zadziała, jeśli spocona głowa uwięziona jest w czapce ze sztywnej, „nieoddychającej” tkaniny. Fatalnym pomysłem jest wybór czapki ze sztucznego materiału. Niektóre modele mają w sobie plastikowe elementy, a także ozdoby, które sprawiają, że czapka jest jeszcze grubsza i cięższa. Cekinowe naszywki, pompony to dekoracje, po które warto sięgnąć, gdy dziecku zdecydowanie nie grozi przegrzanie, a czapka ma jedynie sprawić mu radość.
Na rynku popularnością cieszą się czapki z daszkiem i wszytą siatką zamiast tkaniny. Czy to dobry pomysł? To zależy, jakie odczucia ma dziecko, które daną czapkę nosi. Z jednej strony siatka pozwala skórze głowy oddychać i odprowadza ciepło. Z drugiej – nie chroni przed promieniowaniem UV tak dobrze, jak tkanina. Zdarza się też, że siatki są twarde, plastikowe, uwierające – z takiej lepiej zrezygnować.
Kapelusik dla dziecka
Kapelusik dla dziecka to popularny wybór rodziców, gdy zabierają dzieci na wakacje. Plaża jest miejscem, w którym spotkamy zdecydowanie najwięcej dzieci w kapelusikach. Jeśli kapelusz jest lekki i przewiewny, a rondo skutecznie zasłania twarz, uszy i kark dziecka, jest to dobry wybór. Wiele modeli ma wszyty sznurek, dzięki któremu wiatr nie porwie kapelusza ani dziecko nie zgubi go podczas zabawy. Sporo kapeluszy dziecięcych na słońce ma również dodatkową ochronę na kark – to również wielka zaleta.
Wybierając kapelusik dla dziecka, koniecznie zwróćmy uwagę na materiał. Jest wiele ładnych kapeluszy, słomkowych czy plecionych, które będą zbyt grube, drapiące czy zwyczajnie niewygodne. Lepszy będzie kapelusz z bawełny albo lnu.
Chusta na głowę dla dziecka
Chusta na głowę dla dziecka to tak naprawdę czapka na słońce, tylko zawiązana, najczęściej na czubku głowy. Jej zaletą jest możliwość wiązania w taki sposób, by dziecku było wygodnie. Można też powiedzieć, że chusta rośnie wraz z dzieckiem.
Chusty na głowę dla dzieci często mają doszyte daszki, co dodatkowo chroni przed słońcem. Chustę można związać tak, by opadała na kark, co także stanowi zabezpieczenie. Chusta jako czapka na słońce to dobre rozwiązanie, ponieważ nie jest ona pełna, z tyłu głowy pozostaje prześwit, co sprawia, że głowa się tak nie poci. Chustę można zawiązać również w taki sposób, by zasłaniała uszy – jest więc niezłym pomysłem dla małych dzieci na plażę nad morzem, gdzie poza słońcem jest też wiatr. Chusta na głowę dla dziecka jest zatem rozwiązaniem wielofunkcyjnym, jednak nieco bardziej wymagającym niż kapelusz czy czapka – trzeba ją wiązać.
Daszek przeciwsłoneczny dla dziecka
Daszek przeciwsłoneczny dla dziecka, jeśli chroni jedynie twarz, a czubek głowy zostaje odkryty, nie jest dobrym rozwiązaniem. Takie nakrycie głowy nie chroni dobrze przed udarem słonecznym, pomaga jedynie zacienić twarz, dzięki czemu dziecko z pewnością będzie lepiej widziało w słoneczny dzień. Daszek może się sprawdzić dla dzieci, które jeżdżą w spacerówkach, pod warunkiem, że główka jest zacieniona przez parasolkę lub budkę.
Polecamy
Jak rozpoznać udar słoneczny u dziecka?
Na udar słoneczny narażony jest każdy z nas, jednak dzieci oraz osoby starsze są w szczególnym niebezpieczeństwie. Naturalna termoregulacja u seniorów jest osłabiona, a u dzieci jeszcze nie do końca rozwinięta. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak zapobiegać udarowi słonecznemu u dziecka, jakie są objawy udaru słonecznego oraz co robić, jeśli dziecko ma udar słoneczny.
Kiedy zakładać dziecku czapkę na słońce
Czapkę na słońce zakładamy dziecku zawsze, gdy jego głowa jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Nawet gdy temperatura nie jest bardzo wysoka, wręcz przyjemna, głowę malucha należy chronić. Zrezygnować z czapki mogą niemowlaki, które spacer spędzają w wózku całkowicie osłoniętym od słońca. W cieniu czapka jest niepotrzebna, wręcz może zaszkodzić – gdy temperatura jest wysoka, lecz promienie nie padają na nas bezpośrednio, czapka może przyczynić się do przegrzania.
O czym pamiętać, kupując czapkę na słońce
Kupując czapkę na słońce dla dziecka, należy wziąć pod uwagę: jak, gdzie i kiedy dziecko będzie jej używać. Czapka na słońce powinna być wygodna i praktyczna, lekka i przewiewna. Najlepiej, by osłaniała nie tylko głowę, ale również kark i twarz dziecka. Nie może uciskać ani sprawiać dziecku dyskomfortu. I warto, by czapka na słońce podobała się maluchowi – dzięki temu będzie ją chętniej zakładał.