
Spis treści:
Kiedy dziecko można spokojnie wozić w spacerówce? Jaki kąt siedzenia w wózku będzie dla dziecka bezpieczny? Na co zwrócić uwagę przy zakupie spacerówki? Na te wszystkie pytania odpowiada w swoim poście na Instagramie Mama Fizjoterapeutka.
Kiedy zamienić gondolę na spacerówkę?
Ewa Kowalczyk, znana na Instagramie jako Mama Fizjoterapeutka, zajmuje się fizjoterapią niemowląt. Swoją wiedzą medyczną chętnie dzieli się z internautami. Ostatnio na swoim koncie na Instagramie Mama Fizjoterapeutka poruszyła problem, przed którym stoi chyba każda mama. – Kiedy dziecięcą gondolę zamienić na spacerówkę? – pyta Kowalczyk i odpowiada – W pozycji siedzącej możemy ustawić spacerówkę dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie siadać samodzielnie. Z odchylonym siedziskiem do spacerówki możemy przenieść dziecko wcześniej – i wymienia sytuacje, w których jest to słuszne:
- gdy dziecko jest bardzo ruchliwe i istnieje realne ryzyko, że wypadnie z gondoli
- gdy jest bardzo duże i nie mieści się w gondoli
- pisze Ewa Kowalczyk na swoim koncie na Instagramie @mama.fizjoterapeutka.
Wózek dziecięcy - jaki wybrać?
Mama Fizjoterapeutka zaznacza też, że tak istotną zmianę należy przede wszystkim skonsultować z pediatrą lub fizjoterapeutą niemowląt, by uniknąć sytuacji, kiedy rodzic źle oceni pozycję dziecka w wózku. Fizjoterapeutka wymienia także ważną zasadę, o której rodzice nie powinni zapominać.
Ważne jest, aby dziecko w ciągu dnia dziecko miało możliwość trenowania mięśni na płaskiej powierzchni, by mogło swobodnie przenieść ciężar ciała na obręcz barkową - pisze Ewa Kowalczyk na swoim koncie na Instagramie @mama.fizjoterapeutka
Rodzice często wybierają też zły kąt siedzenia dziecka w spacerówce, co może przyczynić się do późniejszych problemów potomstwa. Jaki zatem kąt w spacerówce jest bezpieczny? Jak tłumaczy Kowalczyk w dalszej części postu, każde dziecko rozwija się indywidualnie, dlatego pozycję należy odpowiednio wyśrodkować, by dziecko nie było ani za bardzo zgięte, ani nie zsuwało się z siedziska. – Istotne jest również prawidłowe ustawienie miednicy dziecka (na co w spacerówce ma głownie wpływ ustawienie oparcia i podnóżka) – dodaje Mama Fizjoterapeutka.
Zasadniczym pytaniem jest zatem, jaki wózek dziecięcy wybrać. Fizjoterapeutka wymieniła kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:
Gondola – Koła (dobrze amortyzujące), wielkość naszego samochodu, ciężkość, materac (średnio twardy). Spacerówka – Koła (amortyzacja), regulacja oparcia, podnóżek (bardzo ważne, żeby podnóżek był regulowany!), wielkość i ciężkość wózka do naszych możliwości, pasy.
Post udostępniony przez Ewa Kowalczyk (@mama.fizjoterapeutka) Maj 21, 2019 o 12:02 PDT