Kiedy zmienić wózek dziecięcy? Kiedy zmienić wózek dziecięcy? /iStock

Kiedy zmienić wózek dziecięcy? Jaki wózek wybrać?dziecięcą gondolę zamienić na spacerówkę i czym się kierować? Podpowiada na Instagramie Mama Fizjoterapeutka

Spis treści:

Kiedy dziecko można spokojnie wozić w spacerówce? Jaki kąt siedzenia w wózku będzie dla dziecka bezpieczny? Na co zwrócić uwagę przy zakupie spacerówki? Na te wszystkie pytania odpowiada w swoim poście na Instagramie Mama Fizjoterapeutka.

Kiedy zamienić gondolę na spacerówkę?

Ewa Kowalczyk, znana na Instagramie jako Mama Fizjoterapeutka, zajmuje się fizjoterapią niemowląt. Swoją wiedzą medyczną chętnie dzieli się z internautami. Ostatnio na swoim koncie na Instagramie Mama Fizjoterapeutka poruszyła problem, przed którym stoi chyba każda mama. – Kiedy dziecięcą gondolę zamienić na spacerówkę? – pyta Kowalczyk i odpowiada – W pozycji siedzącej możemy ustawić spacerówkę dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie siadać samodzielnie. Z odchylonym siedziskiem do spacerówki możemy przenieść dziecko wcześniej – i wymienia sytuacje, w których jest to słuszne:

  • gdy dziecko jest bardzo ruchliwe i istnieje realne ryzyko, że wypadnie z gondoli
  • gdy jest bardzo duże i nie mieści się w gondoli

- pisze Ewa Kowalczyk na swoim koncie na Instagramie @mama.fizjoterapeutka.

Wózek dziecięcy - jaki wybrać?

Mama Fizjoterapeutka zaznacza też, że tak istotną zmianę należy przede wszystkim skonsultować z pediatrą lub fizjoterapeutą niemowląt, by uniknąć sytuacji, kiedy rodzic źle oceni pozycję dziecka w wózku. Fizjoterapeutka wymienia także ważną zasadę, o której rodzice nie powinni zapominać.

Ważne jest, aby dziecko w ciągu dnia dziecko miało możliwość trenowania mięśni na płaskiej powierzchni, by mogło swobodnie przenieść ciężar ciała na obręcz barkową - pisze Ewa Kowalczyk na swoim koncie na Instagramie @mama.fizjoterapeutka


Rodzice często wybierają też zły kąt siedzenia dziecka w spacerówce, co może przyczynić się do późniejszych problemów potomstwa. Jaki zatem kąt w spacerówce jest bezpieczny? Jak tłumaczy Kowalczyk w dalszej części postu, każde dziecko rozwija się indywidualnie, dlatego pozycję należy odpowiednio wyśrodkować, by dziecko nie było ani za bardzo zgięte, ani nie zsuwało się z siedziska. – Istotne jest również prawidłowe ustawienie miednicy dziecka (na co w spacerówce ma głownie wpływ ustawienie oparcia i podnóżka) – dodaje Mama Fizjoterapeutka.

Zasadniczym pytaniem jest zatem, jaki wózek dziecięcy wybrać. Fizjoterapeutka wymieniła kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

Gondola – Koła (dobrze amortyzujące), wielkość naszego samochodu, ciężkość, materac (średnio twardy). Spacerówka – Koła (amortyzacja), regulacja oparcia, podnóżek (bardzo ważne, żeby podnóżek był regulowany!), wielkość i ciężkość wózka do naszych możliwości, pasy.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post o wózkach podzielę na dwie części, ponieważ wiedzy jest dużo. ✔️Kiedy gondolę zamienić na spacerówkę? W pozycji siedzącej możemy ustawić spacerówkę dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie siadać samodzielnie. Z odchylonym siedziskiem do spacerówki możemy przenieść dziecko wcześniej i są sytuacje, kiedy jest to bardzo uzasadnione: -gdy dziecko jest bardzo ruchliwe i istnieje realne ryzyko, że wypadnie z gondoli -gdy jest bardzo duże i nie mieści się w gondoli Musimy też pamiętać, że rozwój ma wiele obszarów, nie tylko obszar rozwoju ruchowego jest ważny. Równie ważny jest rozwój poznawczy, a spacer stanowi dla dziecka okazję do zdobywania różnorodnych doświadczeń Bardzo istotne jest jednak, aby skonsultować „przesiadkę” do spacerówki z pediatrą lub fizjoterapeutą niemowląt, ponieważ rodzic może mieć trudność z oceną, czy pozycja dziecka w wózku jest prawidłowa oraz dlatego, że każde dziecko rozwija się indywidulanie. Ważne jest, aby dziecko w ciągu dnia dziecko miało możliwość trenowania mięśni na płaskiej powierzchni, by mogło swobodnie przenieść ciężar ciała na obręcz barkową. ✔️Jaki kąt w spacerówce będzie bezpieczny dla mojego dziecka? Jest to kwestia indywidualna. Pisząc najogólniej, dziecko nie może znajdować się w nadmiernie zgięciowej pozycji, a także nie może się zsuwać asymetrycznie z siedziska. Istotne jest również prawidłowe ustawienie miednicy dziecka (na co w spacerówce ma głownie wpływ ustawienie oparcia i podnóżka). Tak jak pisałam wyżej, najlepiej skonsultować to ze specjalistą ✔️Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy kupnie gondoli? Koła (dobrze amortyzujące), wielkość naszego samochodu, ciężkość, materac (średnio twardy). ✔️Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy kupnie spacerówki? Kołą (amortyzacja),regulacja oparcia, podnóżek (bardzo ważne, żeby podnóżek był regulowany!), wielkość i ciężkość wózka do naszych możliwości, pasy W drugiej części poruszę tematy: Wkładka do wózka, wózek dla bliźniaków, spacerówki kubełkowe, przodem czy tyłem do kierunku jazdy ‼️WAŻNE: pamiętajcie, żeby nie obciążać nadmiernie uchwytów wózka, żeby się nie przewrócił wraz z dzieckiem. Warto też co jakiś czas sprawdzać czy hamulce wózka działają

Post udostępniony przez Ewa Kowalczyk (@mama.fizjoterapeutka)

Post udostępniony przez  Ewa Kowalczyk (@mama.fizjoterapeutka) Maj 21, 2019 o 12:02 PDT

    Sprawdź powiązane tematy