Jak złagodzić ból kości ogonowej? \Adobe Stock

Jak złagodzić ból kości ogonowej? Sprawdzone sposoby do domu i pracy

Ból kości ogonowej to częsta dolegliwość u ciężarnych. Ponieważ bywa dotkliwy, warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić w bezpieczny sposób. Dlaczego boli kość ogonowa i jak złagodzić jej ból w ciąży?

Spis treści:

Dlaczego boli kość ogonowa?

Przyczyn bólu w obrębie kości ogonowej, szczególnie w ciąży, może być wiele. Jedną z teorii wyjaśniających pojawienie się tego typu objawów są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej. Winowajcy upatruje się przede wszystkim w relaksynie, która rozluźnia więzadła, przygotowując tym samym ciało kobiety do porodu. Co więcej, rozrastająca się macica wraz z płodem, z powodu zwiększenia swoich rozmiarów, uciska na ten fragment kręgosłupa, powodując ból. Przyczyną tego, dlaczego boli kość ogonowa, oprócz wyżej wymienionych, mogą być także zaparcia, urazy oraz siedzący tryb życia.

Co na ból kości ogonowej?

Przy bólu w obrębie kości ogonowej możliwe jest zastosowanie paracetamolu. Jest to lek przeciwbólowy dostępny bez recepty, który może być bezpiecznie stosowany u ciężarnych bez konieczności zmiany dawki. Tym samym jest to jedyny lek, który można bez obaw stosować przez całą ciążę. Przed jego zażyciem powinno się jednak skonsultować z lekarzem ginekologiem, ponieważ konieczne może być inne leczenie lub wcześniejsza konsultacja u ortopedy.

Jak złagodzić ból kości ogonowej w ciąży?

Warto podkreślić, że nie każde dolegliwości wymagają natychmiastowego zastosowania leków przeciwbólowych. Wiele towarzystw położniczych oraz ekspertów podkreśla rolę metod niefarmakologicznego łagodzenia bólu, których stosowanie w przypadku kobiet ciężarnych jest zalecane przed zażyciem leków. Wśród nich wymienia się takie postępowanie jak:

  • ciepła kąpiel,
  • masaż miejsca sprawiającego ból,
  • stosowanie ciepłych okładów w okolicy kości guzicznej.

Pomocne może być także użycie preparatów działających miejscowo w postaci maści lub żelu. W razie braku poprawy warto rozważyć wizytę u fizjoterapeuty, który może zalecić wykonywanie konkretnych ćwiczeń mających na celu przyniesienie ulgi.

Ból pleców w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Polecamy

Ból pleców w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Ból pleców to dolegliwość towarzysząca bardzo wielu ciężarnym kobietom. Jego nasilenie bywa różne, a w skrajnych przypadkach może w znaczącym stopniu utrudniać przyszłej mamie codzienne funkcjonowanie. Jakie mogą być przyczyny bólu pleców w ciąży? Czy w łagodzeniu objawów pomagają specjalne ćwiczenia na kręgosłup?

Czytaj

Zapalenie kości ogonowej – objawy

Zapalenie kości ogonowej to pojawienie się stanu zapalnego w obrębie tej struktury. Jego obecność związana może być z uciskiem czy też wspomnianym wcześniej rozluźnieniem więzadeł łączących kość guziczną z kością krzyżową kręgosłupa. Dochodzić może do lokalnego niedokrwienia tkanek i uwolnienia cytokin ściągających w to miejsce leukocyty. Miejsce ma również zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych, czemu towarzyszy pojawienie się charakterystycznych dla stanu zapalnego miejscowych objawów, takich jak: ból, zaczerwienienie, wzrost ciepłoty ciała w bolesnej okolicy czy powstanie niewielkiego obrzęku. Główną dolegliwością zgłaszaną przez kobiety jest jednak w przeważającej części ból, uniemożliwiający niekiedy codzienne funkcjonowanie. Zapalenie kości ogonowej szczególnie często pojawia się pod koniec trwania ciąży, kiedy to wpływ relaksyny, a także ucisk rozrastającej się macicy, są najbardziej odczuwalne.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź