Bal przebierańców w przedszkolu – jak przygotować dziecko? / iStock

Bal przebierańców w przedszkolu – jak przygotować dziecko?

Bal przebierańców to dla dzieci wielka frajda. Ten jeden raz w roku, kiedy dzieci mogą przyjść do przedszkola przebrane za ulubioną postać z bajki czy filmu lub zwierzę, to naprawdę wielkie wydarzenie. Warto się do niego dobrze przygotować, by dziecko mogło bez przeszkód cieszyć się tym wyjątkowym dniem. Jak to zrobić? Jakie gadżety i jaki strój na bal przebierańców do przedszkola wybrać? Oto garść pomysłów.

Spis treści:

Jaki strój na bal przebierańców do przedszkola

Na pytanie, jaki wybrać strój na bal przebierańców do przedszkola, odpowiedź brzmi: wygodny i taki, o jakim marzy dziecko. Te dwa czynniki, a zwłaszcza ten drugi, zdecydują o zadowoleniu malucha, a przecież w tym przypadku to jest najważniejsze.

W poszukiwaniu strojów na bal przebierańców warto wybrać się do lumpeksów lub przejrzeć w sieci oferty używanych kostiumów. Drugi obieg w przypadku strojów na bal przebierańców jest ogromny, a wybór jest chyba jeszcze większy niż w pierwszym obiegu – ludzie sprzedają kostiumy, który stworzyli sami lub zdobyli z mało dostępnych źródeł. Dzięki temu możemy trafić na prawdziwe perełki.

Za kogo przebrać dziecko na bal przebierańców

Bal przebierańców to okazja, by dziecko podzieliło się swoimi zainteresowaniami z najbliższym otoczeniem, czyli z rówieśnikami i paniami z przedszkola. To bardzo ważne, by maluch, przebierając się, mógł wyrazić siebie, a nie był do niczego zmuszany. Czasem rodzice mają wrażenie, że pomysły dziecka są zbyt trudne do zrealizowania albo zbyt abstrakcyjne i narzucają dziecku gotowe rozwiązania. Tymczasem naprawdę warto poświęcić trochę czasu i otworzyć się na różne pomysły, by dziecko mogło na balu przebierańców wyglądać dokładnie tak, jak chce.

Dzieci na bale przebierańców najczęściej pragną przebrać się za ukochaną postać z bajki, chłopcy wybierają postacie superbohaterów, a dziewczynki bohaterki z popularnych bajek. Kiedy w kinach był szał na Krainę lodu, na balach bawiło się kilka Elz i bałwanków Olafów. Rzadko zdarza się bal przebierańców bez Supermana, Batmana czy Harry’ego Pottera. Czy powinniśmy odwodzić dziecko od pomysłu na przebranie, o którym wiemy na pewno, że będzie „powtórką”? Zdecydowanie nie, to może mu pokazać, jak wiele łączy je z innymi. Silenie się na oryginalność raczej nie wyjdzie dziecku na dobre.

Nie bójmy się też szalonych dziecięcych pomysłów. Jeśli dziecko chce się przebrać za marchewkę, rybę albo drzewo – pokombinujmy. Wspólne tworzenie takiego stroju z pewnością będzie świetną, zbliżającą zabawą.

Najlepsze stroje na bal przebierańców

Na rynku jest wiele strojów dla dzieci, które idealnie „udają” daną postać z bajki. Jeśli więc dziecko jest szczególnym fanem konkretnej postaci, możemy zainwestować w oryginalny kostium. Peleryna z prawdziwym logo Gryffindoru zdecydowanie zrobi wrażenie.

Patrząc praktycznie, dobrym pomysłem są kombinezony, które służą za przebranie za konkretne zwierzę, np. małpę, dinozaura, smoka oraz sukienki dla dziewczynek – po dodaniu skrzydeł czy różdżki zwykła sukienka może zamienić się w kostium wróżki. We wszystkim wymienionych przypadkach kostiumy są bardzo efektowne i proste do zorganizowania.

Na balach przebierańców w przedszkolach furorę robią też: pszczółki, motylki, mali strażacy i policjanci. To kostiumy, które od pokoleń zachwycają dzieciaki.

Zrób to sam – fantazyjne przebranie dla dziecka

Polecamy

Zrób to sam – fantazyjne przebranie dla dziecka

Zabawa karnawałowa, Halloween czy choćby pierwszy dzień wiosny nie byłyby tak przepełnione emocjami, gdyby nie kolorowe, fantazyjne i wymyślne kostiumy. Oczywiście każde przebranie jest efektem zaangażowania mamy, taty i dziecka. Jak stworzyć wyjątkową kreację i o czym warto pamiętać?

Czytaj

Jak nie ubierać dziecka na bal przebierańców do przedszkola

Wybierając kostium dla dziecka na bal przebierańców w przedszkolu, należy uwzględnić, czy dziecku nie będzie za gorąco, za zimno lub niewygodnie oraz czy kostium nie zawiera elementów niebezpiecznych dla innych uczestników zabawy. Dziecko biegające z różdżką lub policyjną plastikową pałką to niekonieczne dobry pomysł…

Przebranie zdecydowanie warto przed balem przymierzyć i sprawdzić, czy dziecko może się w nim swobodnie poruszać. Co więcej, dobrze byłoby, gdyby można było je łatwo zdjąć – dzieci podczas balu będą z pewnością korzystać z toalety. Jest to ważne również z uwagi na to, że często dzieci przebierane są bezpośrednio przed balem, a panie przedszkolanki mogą mieć problem z założeniem kostiumów złożonych z trudno „zakładalnych” elementów.

Gadżety na bal przebierańców

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach i w przypadku gadżetów na bal przebierańców to powiedzenie również się sprawdza. Dodany do czarnego stroju kapelusz wiedźmy, zabawne okulary z wąsami czy opaska z uszami po prostu „robią” strój. Jeśli o balu przebierańców w przedszkolu dowiadujemy się na ostatnią chwilę i mamy niewiele czasu, by cokolwiek zamówić, wybrać, przemyśleć – warto sięgnąć po gadżety dostępne od ręki, choćby w drogeriach. Gadżety na bal przebierańców to nieduży wydatek, a czasami potrafią uratować sytuację i wybrnąć z niej z twarzą.

Ponadto akcesoria dostępne na rynku są naprawdę ciekawe i pomysłowe. Jeśli do balu zostało sporo czasu, warto je przejrzeć. Halloweenowy zestaw raz zamówiony będzie służył co roku. Podobnie jest z maskami karnawałowymi. Takich uniwersalnych dodatków można użyć do stworzenia różnych kostiumów.

Jak zrobić strój na bal przebierańców samodzielnie

Kiedy myślimy o samodzielnym robieniu stroju na bal przebierańców dla dziecka, często mamy pustkę w głowie. Tymczasem jest sporo sprytnych patentów na to, jak przyozdobić zwykłe ubranie i zamienić je w przebranie z prawdziwego zdarzenia. Wypychając pończochę lub rajstopy skarpetkami zwiniętymi w kulki, możemy zrobić doskonały małpi ogon lub macki ośmiornicy. Ze starej firany wychodzą świetne suknie balowe. Jeśli dysponujemy kartonami i farbami, nietrudno będzie zrobić kostium robota czy postaci z Minecrafta. Doklejone do czerwonej bluzki czarne kropki mogą być bazą do stroju biedronki. Kawałek sznurka, patyk i nakrycie głowy z kolorowych papierowych piór to potencjał na strój Indianina. Pomysłów jest naprawdę mnóstwo, wystarczy otworzyć się na dziecięcą wyobraźnię.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź