Jak ubrać dziecko na spacer? / istock

Jak ubrać dziecko na spacer?

Mówi się, że nie ma złej pogody, są jedynie nieodpowiednio dobrane ubrania. I rzeczywiście, w tym powiedzeniu kryje się cała prawda o spacerach z maluchem. Jak zatem ubrać dziecko na spacer, by nie było mu ani za zimno, ani za gorąco? Kluczem jest dobór ubrania do pory roku, aura to jeden z ważnych czynników, o jakich powinniśmy pamiętać. Oto kilka wskazówek.

Spis treści:

Co zabrać ze sobą na spacer z dzieckiem?

Spędzanie czasu poza domem wpływa pozytywnie na organizm, hartując go. Dlatego nawet jeśli pogoda wydaje się zniechęcać, warto odpowiednio się ubrać i pobyć na dworze choć trochę. Najlepiej co najmniej 60 minut dziennie, wykorzystując ten czas na gry, zabawy i umiarkowany wysiłek fizyczny w parku, na placu zabaw czy w ogródku. Przy naprawdę złej pogodzie dobry będzie nawet balkon.

Zastanawiając się, jak ubrać dziecko na spacer, należy wziąć pod uwagę to, czy spędzamy czas z malcem leżącym w gondoli, czy mamy pod opieką ganiającego za piłką, aktywnego kilkulatka. Dziecko w ruchu inaczej reaguje na panującą temperaturę i może szybko się spocić. Myśląc o tym, jak ubrać dziecko na spacer wiosną lub jesienią, najlepiej zastosować zasadę na cebulkę. Jeśli to możliwe, dobrze również zabierać maluchowi ubrania na zmianę lub przebrać go w suche rzeczy od razu po powrocie do domu.

Wybierając się na spacer z niemowlakiem, koniecznie należy mieć ze sobą zapasową pieluszkę oraz podkład, by móc malucha przewinąć. Biorąc dziecko na spacer, warto włożyć takie ubranie, które umożliwi łatwą zmianę pieluchy. Dobrze jest mieć przy sobie zapasowe body (na wypadek ulania mleka) oraz różne niemowlęce akcesoria – pieluszkę tetrową, nawilżone chusteczki, smoczek oraz dodatkowy kocyk w razie nagłej zmiany pogody.

W przypadku przedszkolaka plecak dobrze jest mieć… pusty! Ubranego na cebulkę na spacer brzdąca będzie można łatwo rozbierać. Biegi i skoki to gwarancja, że będzie mu ciepło. Przyda się jednak zapasowa koszulka na zmianę, by przy ewentualnym spoceniu malucha nie zawiało w drodze do domu. Dobrze jest mieć również bezrękawnik, a także zapasowe skarpetki – kilkulatki bardzo lubią wchodzić do kałuży.

Im starsze dziecko, tym jest nieco prościej. Ono bowiem potrafi komunikować swoje odczucia związane z temperaturą. Pakując spacerową torbę, warto także rozważyć zabranie kilku zabawek, baniek mydlanych czy kolorowej kredy. To będzie miła niespodzianka dla malucha.

Ubiór dziecka na spacer latem

Choć świeci słońce i nie ma ryzyka zawiania czy przemoknięcia, ważne jest, by pamiętać o kilku elementach ubrania dziecka na spacer w środku lata:

 • Odpowiednie nakrycie głowy, chroniące przed słońcem.
 • Wybór lekkich, delikatnych i przewiewnych tkanin.
 • Obuwie dostosowane do miejsca, w którym będziecie spędzać czas. W piaskownicy lub na plaży sprawdzą się sandały, które można łatwo zdjąć. Z kolei wycieczka do lasu wiąże się z koniecznością włożenia stabilnego obuwia.

Ważne o tej porze roku jest mieć ze sobą krem z filtrem. Trzeba posmarować dziecko na około 15-20 minut przed wyjściem z domu, aby krem odpowiednio się wchłonął. Warto posmarować również miejsca okryte koszulką. Słońce też do nich dociera!

Ubiór dziecka na spacer zimą

W zimie trzeba zaopatrzyć się w kombinezon, śniegowce, czapkę, szalik, rękawiczki. Niemowlęciu wystarczy ciepły kombinezon, skarpety chroniące stópki i odpowiednio zabudowana, chroniąca przed wiatrem gondola. Starsze dziecko na spacer zimą trzeba ubrać tak, aby się nie spociło. Zbyt wiele ciepłych ubrań może skutkować przegrzaniem organizmu, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w odzież termiczną. Doskonale izoluje i chroni przed chłodem oraz nadmiernym wyziębieniem, a także przed wiatrem i przemoczeniem. Przeważnie wykonana jest z bawełny, wełny lub połączenia tych włókien.  Idealnie sprawdza się podczas wszelkich zimowych aktywności o niskiej intensywności, takich jak zwiedzanie na świeżym powietrzu, kuligi czy zwykłe spacery. Jeśli jednak macie w planach jazdę na nartach, bieganie, trekking w górach czy jazdę na rowerze, lepszym wyborem będzie odzież termoaktywna, która zapewnia dobrą termoregulację i umożliwia utrzymanie suchej skóry.

A jeśli pada deszcz?

To nie powinno stanowić bariery, by iść na dwór. Jak ubrać dziecko na spacer w deszczu? Włóżcie kalosze, pelerynę przeciwdeszczową i nieprzemakalne spodnie. Wy, mamo i tato, także. Kiedy ostatnio skakaliście po kałużach i ratowaliście ślimaki, które nieopatrznie wyszły na chodnik i mogłyby zostać zdeptane? Gdy pada, lepiej zrezygnować z ciepłej bluzy i dodatkowych warstw. Foliowe peleryny i kurtki przeciwdeszczowe nie przepuszczają powietrza i dość łatwo się w nich spocić.

Oprócz tego, jak ubrać dziecko na spacer oraz dokąd pójść, jest ważne, by w ogóle to robić, najlepiej wspólnie i regularnie. Aktywność fizyczna zwłaszcza na świeżym powietrzu jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój dziecka. Wykształcenie nawyku przebywania codziennie na dworze rzutuje na całe życie.

Źródła:

 1. Aktualna ocena poziomu aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku 3–19 lat w Polsce.Raport z projektu pod redakcją dr hab. n. med. A. Fijałkowskiej; projekt realizowany w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki, s.78 i nast.
 2. PawelecL.,Aktywność fizyczna dzieci w wieku przedszkolnym, http://zn.wsbip.edu.pl/sectioa/images/aktualnosci/zeszyty/009-2017/160-169.PDF.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź