Kinesiotaping w ciąży - czy warto? Kinesiotaping w ciąży - czy warto?/ Zdjęcie: iStock

Kinesiotaping w ciąży – czy warto?

Choć wielu z osobom ciąża kojarzy się przede wszystkim z dolegliwościami z przewodu pokarmowego, takimi jak nudności i wymioty, to kobiety ciężarne, szczególnie na późniejszych etapach jej trwania, często narzekają na dolegliwości bólowe kręgosłupa. W takich sytuacjach pomocny może okazać się kinesiotaping. Jakie są korzyści z plastrowania u ciężarnych?

Spis treści:

Na czym polega kinesiotaping?

Kinesiotaping, nazywany też potocznie tejpingiem, to metoda, która w naturalny sposób wspomaga regenerację uszkodzonych mięśni, więzadeł oraz ścięgien. Dzieje się tak na skutek uniesienia naskórka oraz jego jednoczesnego pofałdowania, co zwiększa przepływ krwi i limfy w obszarze, w którym przyklejony jest tejp. Pozwala to w naturalny sposób uzyskać miejscowo bardzo dobre warunki do regeneracji. Co więcej, kinesiotaping pozwala na powrót mięśni i powięzi do odpowiedniego napięcia, a także poprawia motorykę i redukuje dolegliwości bólowe.

Kinesiotaping w ciąży – wskazania

Wskazania do stosowania kinesiotapingu w ciąży obejmują przede wszystkim dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Dzieje się tak z powodu oczywistego zwiększenia się obwodu brzucha oraz rozluźnienia więzadeł miednicy ze względu na działanie m.in. progesteronu. Z tego względu środek ciężkości staje się niefizjologiczny i dochodzi do przodopochylenia miednicy. Prowadzi to do:

  • obustronnych przykurczów mięśni biodrowo-lędźwiowych,
  • pogłębienia lordozy lędźwiowej,
  • skrócenia mięśni przykręgosłupowych,
  • poszerzenia mięśni prostych brzucha oraz skośnych zewnętrznych.

Plastrowanie u ciężarnych pomaga zatem zniwelować wspomniane zmiany i tym samym złagodzić dolegliwości bólowe charakterystyczne dla okresu ciąży. 

Tejpy na brzuch w ciąży

W sytuacji, w której osłabieniu ulegają mięśnie brzucha, założenie tejpów pozwala na ich aktywizację. Aby to osiągnąć, potrzebna jest oczywiście odpowiednia technika ich naklejania. W celu zwiększenia napięcia mięśni tejpy na brzuch w ciąży przyklejane są od przyczepu początkowego do końcowego. Aby uzyskać zmniejszenie napięcia, aplikacja powinna odbywać się w sposób odwrotny do wspomnianego. Co więcej, odpowiednie stosowanie kinesiotapingu może nie tylko wpłynąć na napięcie powłok brzusznych, ale także zmniejszyć ryzyko występowania takich powikłań, jak np. zaparcia. Stosowanie tejpów na brzuch w ciąży ma również aspekt estetyczny, gdyż zapobiega powstawaniu rozstępów oraz wspomaga regenerację skóry po porodzie.

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Polecamy

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Rwa kulszowa jest zespołem objawów bólowych wywołanych uciskiem na nerw kulszowy, potocznie nazywany “korzonkami”. Specyficzne dla tej dolegliwości jest to, że ból promieniuje od dolnej części kręgosłupa, przez całe nogi, aż do stóp. Ból rwy kulszowej może być spowodowany stanem zapalnym lub uciskiem dolnej części pleców. Niestety dolegliwości te są typowe i bardzo powszechne wśród kobiet w ciąży. Co powoduje rwę kulszową u kobiet w ciąży? Jak objawia się rwa kulszowa w ciąży? Jaki wpływ na przebieg ciąży, samopoczucie kobiety oraz poród może mieć rwa kulszowa?

Czytaj

Korzyści plastrowania u ciężarnych

Kinesiotaping niesie ze sobą wiele korzyści dla ciężarnych. Jest to przede wszystkim sposób na redukcję dolegliwości bólowych niewymagający stosowania farmakoterapii. Z uwagi na fakt, że ciąża jest okresem, w którym stosowanie niektórych leków, m.in. ibuprofenu, jest przeciwwskazane, używanie taśm wydaje się dobrą alternatywą. Kinesiotaping pozwala również w pewnym stopniu zapobiegać rozstępom, które bardzo często pojawiają się w okresie ciąży. Plastrowanie u ciężarnych pomaga także skórze szybciej wrócić do stanu sprzed ciąży.

Przeciwskazania do tejpingu w ciąży

Choć kinesiotaping to metoda wspomagająca naturalne procesy gojenia się naszego organizmu oraz nie wykorzystująca w tym celu żadnych środków farmakologicznych, to nie u wszystkich ciężarnych jest ona możliwa do zastosowania. Specjaliści zwracają uwagę, że podstawowym warunkiem do zastosowania taśm w ciąży jest zdrowa skóra w okolicy, na którą będziemy przyklejać tejpy. Z tego względu przeciwwskazania do tejpingu w ciąży obejmują m.in. miejscowe zakażenia skóry, owrzodzenia czy też gojące się rany. W wymienionych sytuacjach skorzystanie z kinesiotapingu jest niemożliwe. Pamiętaj również, aby przed zdecydowaniem się na wykorzystanie taśm porozmawiać z ginekologiem prowadzącym twoją ciążę.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź