Tata podaje dziecku lekarstwo w kubku 5 powodów, dla których warto rozważyć makrogole dla dzieci w przypadku zaparć /fot. Adobe Stock

5 powodów, dla których warto rozważyć makrogole dla dzieci w przypadku zaparć

Makrogole na zaparcia to jeden z najbezpieczniejszych sposobów walki z zatwardzeniem u dzieci, dlatego ich stosowanie zalecają lekarze. Na czym polega mechanizm ich działania i dlaczego są godne polecenia?

Spis treści:

Bezpieczeństwo stosowania makrogoli u dzieci

Makrogole to polimery tlenku etylenu (PEG). Są nietoksyczne, nieaktywne biologicznie, mają strukturę liniową i nie wchłaniają się w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu nie ulegają fermentacji w jelicie, nie podrażniają błony śluzowej przewodu pokarmowego, nie powodują bólu brzucha ani nagłego parcia.

Makrogol 3350 a 4000 – to nawiązanie do masy cząsteczkowej. Makrogol 3350 na zaparcia można stosować u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Preparaty o masie 4000 w formie proszku do sporządzania roztworu doustnego przeznaczone są dla dzieci od 8. roku życia oraz dorosłych, również jako przygotowanie do kolonoskopii. Warto mieć świadomość, że więcej kontrolowanych badań klinicznych u dzieci przeprowadzono z użyciem preparatów PEG 3350. Według Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii i żywienia dzieci ESPGHAN z 2014 roku makrogol dzięki swojej skuteczności i bezpieczeństwu stanowi środek numer jeden zalecany w terapii zaparć u najmłodszych.

Makrogole dla dzieci mają niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Zyskały one rekomendację jako preparaty pierwszego rzutu w leczeniu zaparć u dzieci, zarówno w fazie oczyszczania jelita z zalegających mas kałowych, jak i w okresie leczenia podtrzymującego. Badania wykazały ich przewagę m.in. nad laktulozą oraz wodorotlenkiem magnezu. Nawet długoterminowe stosowanie makrogoli nie ma negatywnego wpływu na zdrowie dziecka.

Łagodne działanie przeczyszczające

Ponieważ makrogole nie wchłaniają się w przewodzie pokarmowym, nie podrażniają błony śluzowej jelita i nie ulegają fermentacji. Znacząco zmniejsza to ryzyko wystąpienia wzdęć oraz bólu brzucha. Makrogole na zaparcia działają na zasadzie aktywności osmotycznej; powoduje to napływ wody do jelita grubego i upłynnienie albo rozluźnienie mas kałowych. Skutkiem jest łagodne przyśpieszenie procesu trawienia – efekt działania pojawia się z opóźnieniem ok. 24-48-godzinnym. Wynika to z czasu pasażu do jelita grubego oraz zastosowanej dawki.

Makrogol na zaparcia przywraca prawidłowy stopień nawodnienia mas kałowych, co prowadzi do pobudzenia naturalnych ruchów jelit, ułatwiając wypróżnianie. Aktualne wytyczne ekspertów zalecają stosowanie makrogoli również w przypadku zaparć przewlekłych; organizm do makrogoli się nie przyzwyczaja, nie ma więc ryzyka uzależnienia.

 

Zmierz się z problemem zaparć czynnościowych u dzieci, stosując jadłospisy opracowane przez dietetyka klinicznego, zawarte w naszym ebooku. Dowiedz się, ile błonnika należy wówczas podawać dzieciom i w jakich produktach można go znaleźć. 

POBIERZ EBOOK

Łatwość dawkowania i przyjazne formy podania

Makrogole na zaparcia dla dzieci przede wszystkim są pod tym względem wygodne i łatwe w stosowaniu, że sprzedaje się je w postaci proszku do sporządzenia roztworu doustnego (w saszetkach). Proszek można rozpuścić w wodzie, soku lub herbacie; sam w sobie zwykle ma przyjemny dla dziecka smak, np. pomarańczowy. Niemowlętom po 6. miesiącu życia proszek można rozpuścić w mleku.

Minimalne interakcje z innymi lekami

Makrogole dla dzieci są bezpieczne w stosowaniu również pod tym względem, że nie wchłaniają się do krwiobiegu i nie mają wpływu na wchłanianie innych substancji prócz wody. Oznacza to, że nie wpływają na działanie leków i witamin podawanych równocześnie z makrogolami. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci przyjmujących leki na choroby przewlekłe. Makrogole na zaparcia można również stosować razem z lekami przeciwbólowymi czy przeciwwzdęciowymi.

Zaparcia na wakacjach – jak pomóc maluchowi?

Polecamy

Zaparcia na wakacjach – jak pomóc maluchowi?

Czytaj

Znaczenie efektywnego leczenia zaparć dla zdrowia dziecka

Skuteczność makrogoli została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych przeprowadzonych wśród dzieci. Dzięki temu zaparcia u najmłodszych mogą być leczone efektywnie, co ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przewlekłe zaparcia mogą prowadzić do groźnych powikłań – m.in. do wytworzenia „kamieni kałowych”. Ich nadmiar może z kolei może wywołać niedrożność jelit.

Warto poza tym pamiętać, że zaparcia powodują pogorszenie nastroju u dziecka; staje się ono drażliwe, smutne, wycofane, ma problemy z koncentracją i wypoczynkiem. Stosowanie efektywnego leczenia zaparć poprawia więc jakość życia i samopoczucie, pomagając jelitom pracować w sposób prawidłowy.

Laktuloza – czy jest skuteczna w walce z zaparciami?

Polecamy

Laktuloza – czy jest skuteczna w walce z zaparciami?

Czytaj

Makrogole dla dzieci w przypadku zaparć – o czym pamiętać?

Makrogole na zaparcia są bezpieczne i skuteczne w działaniu. Dawkę można łatwo dostosować do potrzeb dziecka – jest to ważne, ponieważ efekt leczniczy makrogoli jest dawkozależny. We wstępnej fazie leczenia, aby doprowadzić do usunięcia zalegających mas kałowych, dawka powinna wynosić 1–1,5 g/kg masy ciała na dobę. W leczeniu podtrzymującym sugerowaną dawką początkową jest 0,4 g/kg masy ciała na dobę z zaleceniem, by dostosowywać dawkę i ewentualnie zwiększać ją do 0,8 g/kg masy ciała na dobę w zależności od efektu leczenia.

Podstawowym błędem w terapii zaparć jest podawanie leków w zbyt niskiej, a przez to nieskutecznej dawce. Tymczasem obawa o przedawkowanie makrogoli jest nieuzasadniona – ich nadmiar może spowodować jedynie przejściową, krótkotrwałą biegunkę wymagającą zmniejszenia dawki leku. Przed zastosowaniem makrogoli zasadna może być konsultacja pediatryczna w celu doboru odpowiedniego preparatu oraz dawkowania. Makrogole dla dzieci na zaparcia powinny być uzupełnieniem wielotorowego leczenia obejmującego przede wszystkim unikanie błędów dietetycznych, zwiększenie aktywności fizycznej i właściwego poziomu nawodnienia.

Źródła:

  1. Kwiecień J., Makrogole w leczeniu czynnościowego zaparcia stolca u dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 2015
  2. Rozpoznawanie i leczenie zaparcia czynnościowego u niemowląt, dzieci i młodzieży. Stanowisko i zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, podyplomie.pl, czerwiec 2022
  3. Kwiecień J., Kryteria Rzymskie IV (2016) – aktualne wytyczne rozpoznawania i leczenia czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego u dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 2016
  4. Gaweł E., Romańczuk B., Zaparcia u dzieci – standardy terapeutyczne, Lekarz POZ 4/2021

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź