Dziewczynka jedząca arbuza Zaparcia na wakacjach – jak pomóc maluchowi? /fot. Adobe Stock

Zaparcia na wakacjach – jak pomóc maluchowi?

Wakacje przynoszą wiele zmian. Nowy rozkład dnia, inna dieta i woda mogą prowadzić do zmian w wypróżnieniach. Na problemy ze strony układu pokarmowego podatne są głównie niemowlęta i małe dzieci. Jak pomóc dziecku, u którego na wakacjach pojawią się zaparcia?

Spis treści:

Zmiana diety na wakacjach – jak wpływa na pracę jelit dziecka?

Zarówno zagraniczny wyjazd, jak i ten w krajowy, może wiązać się z wieloma nieprzyjemnościami ze strony układu pokarmowego. W trakcie wakacji dieta dziecka często ulega zmianie. Pora posiłków oraz ich częstotliwość także zwykle odbiegają od norm ustalonych w domu. Zmiana klimatu wiąże się ze zmianą mikroflory jelitowej, co z kolei może prowadzić do biegunki, wymiotów czy zaparć.

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów ze strony układu pokarmowego, warto zadbać o utrzymanie zdrowej diety bogatej w błonnik. Błonnik pokarmowy ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zwiększa objętość stolca i zapobiega zaparciom. Przyspiesza perystaltykę jelit, a także stymuluje rozwój i różnorodność bakterii, które zasiedlają jelita. Błonnik pokarmowy pomaga w utrzymaniu właściwych proporcji między probiotycznymi i patogennymi bakteriami.

W wakacje warto zadbać o bezpieczeństwo podczas przygotowywania i podawania posiłków. Wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem będą słoiczki z gotowymi obiadami, przeciery owocowe czy kaszki. Należy zapewnić dziecku zbilansowane menu, w którym będą przeważały znane smaki i produkty. Wakacje nie są najlepszym momentem na eksperymentowanie z nowymi produktami.

Nawodnienie – klucz do zdrowego trawienia w podróży

Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Woda uczestniczy niemalże we wszystkich procesach życiowych. Transportuje substancje odżywcze, pozwala utrzymać równowagę elektrolitową niezbędną do życia, wspiera prawidłową pracę mózgu i funkcje poznawcze. Odwodnienie organizmu jest szczególnie niebezpieczne, dlatego tak ważne jest, by w upalne dni dzieci piły odpowiednią ilość wody. Niemowlęta i małe dzieci najbardziej narażone są na przegrzanie, a brak odpowiedniej ochrony przed upałem zwiększa ryzyko udaru cieplnego.

Jaką ilość płynów powinno spożywać dziecko?

  • Niemowlętom do 6. miesiąca życia, które karmione są mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym, nie musimy podawać wody.
  • Dzieci między 6. a 12. miesiącem życia potrzebują od 800 do 1000 ml wody dziennie.
  • Dzieci ważące powyżej 10 kg powinny wypijać dziennie około 1000 ml płynów + 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego najlepszą wodą do picia dla niemowląt i małych dzieci jest czysta woda źródlana lub mineralna niskozmineralizowna1. By wzbogacić smak wody, można dodać do niej plaster pomarańczy, cytryny, limonki lub kilka liści świeżej mięty. Dzieciom w drugim półroczu życia można przygotować do picia herbaty owocowe niezawierające w składzie cukru.

By zachęcić dziecko do picia wody, warto podać ją w butelce o ciekawym kształcie i kolorze. Doskonale sprawdzą się te z ulubionymi postaciami z bajek lub gier.

 

W leczeniu zaparcia czynnościowego, poza metodami farmakoloicznymi, warto wprowadzić dziecku dietę zawierającą odpowiednią ilość błonnika i nawodnienia. Pobierz ebook stworzony przez dietetyka klinicznego i sprawdź jakie przepisy możesz wykorzystać w swoim domu by ulżyć maluchowi. 

POBIERZ EBOOK

Aktywność fizyczna jako sposób na pobudzenie trawienia

Aktywność fizyczna poprawia motorykę jelit, usprawnia trawienie i przeciwdziała zaparciom. Ruch pomaga przesuwać treść pokarmową, a tym samym ma korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Mało które dziecko nie lubi zabaw na świeżym powietrzu, dlatego nie warto z nich rezygnować nawet podczas wakacji. Zabawa w chowanego, berka, jazda na hulajnodze, rowerze czy wspólne zabawy w wodzie doskonale sprawdzą się podczas letniego wypoczynku.

5 powodów, dla których warto rozważyć makrogole dla dzieci w przypadku zaparć

Polecamy

5 powodów, dla których warto rozważyć makrogole dla dzieci w przypadku zaparć

Czytaj

Naturalne środki na zaparcia dostępne na wakacjach

Czynnościowe zaparcie na wakacjach u dzieci są bardzo częstym problemem. Co podać dziecku, kiedy ma problem z wypróżnieniem? W pierwszej kolejności warto zastosować naturalne metody:

  • Wprowadzić do diety pokarmy zawierające dużą ilość błonnika, np. owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste.
  • Zwiększyć podaż płynów, które rozrzedzają treść pokarmową w jelitach i zapobiegają tworzeniu się suchych stolców.

Gdy naturalne metody nie pomagają, należy rozpocząć leczenie farmakologiczne. U dzieci z zaparciem stolca jako pierwsze włączamy preparaty zawierające glikol polietylenowy (PEG), potocznie nazywane makrogolami2.

Przy przedłużającym się zaparciu w podróży warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zaparcia u dzieci na wakacjach – o tym warto pamiętać

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaparć u dzieci na wakacjach, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, utrzymanie zdrowej diety bogatej w produkty zawierające błonnik oraz o odpowiednią aktywność fizyczną.

W sytuacji, gdy stan zdrowia dziecka na wakacjach pogarsza się, należy natychmiast zareagować. Zaparć, biegunek, infekcji czy złego samopoczucia nie należy bagatelizować.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia dziecka, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Źródła:

  1. „Czego młody organizm potrzebuje, by być zdrowym i sprawnym?”, materiały kampanii społecznej „Planuję długie życie” realizowanej przez Ministerstwo Zdrowia
  2. Gaweł E., Romańczuk P., Zaparcia u dzieci – standardy terapeutyczne, Lekarz POZ 4/2021

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź