Mały chłopiec siedzący na nocniku z rolkami papieru toaletowego

Makrogole na zaparcia u dzieci – Gotowy jadłospis do pobrania!

Zaparcia u dzieci są jedną z najczęstszych dolegliwości klinicznych w tej grupie wiekowej. Problem ten dotyka nawet 30% dzieci oraz  młodzieży[3]. Do dolegliwości dochodzi zazwyczaj w okresie nauki kontroli wypróżnień, czyli około 2–4 roku życia. Leczenie zaparć u dzieci wymaga modyfikacji diety i zwiększenia aktywności fizycznej. Jeśli te czynniki nie pomagają, należy wdrożyć leczenie farmakologiczne, np. makrogole. Co to takiego? Jak makrogole pomagają w leczeniu zaparć u dzieci?

Spis treści:

Zaparcia u dzieci – częsty problem

Zaparcia czynnościowe są zaburzeniami o podłożu psychosomatycznym. Do ich powstawania przyczyniają się czynniki:

  • anatomiczne (np., wolna motoryka jelit),
  • genetyczne,
  • dietetyczne,

Zaparciom u dzieci sprzyjają niektóre warunki, takie jak nieodpowiednia i mało różnorodna dieta uboga w błonnik. Dodatkowo maluchy często mają problem z oddawaniem stolca w nowym miejscu, np. przedszkolu lub szkole. To sprawia, że w ostatnim odcinku jelita grubego zaczynają gromadzić się masy stolca (tzw. retencja stolca). Na początku większość objawów bywa bagatelizowana przez rodziców. Należy jednak wdrożyć odpowiednie nawyki żywieniowe, a jeśli to nie pomaga, trzeba szukać pomocy u lekarza, który wdroży leczenie farmakologiczne. Dlaczego? Ponieważ zalegające masy kałowe w jelicie rozciągają i poszerzają bańki odbytnicy, co prowadzi do pojawiania się bólu podczas wypróżniania1,2,3.

Pierwszym krokiem przy leczeniu zaparć powinno być zadbanie o prawidłową dietę i odpowiedni poziom nawodnienia. W przygotowaniu zbilansowanych posiłków dla Twojego malucha pomoże Ci poradnik z jadłospisami stworzony przez eksperta – dietetyka klinicznego. Jadłospisy, które znajdziesz w środku oparte są na aktualnych wytycznych żywienia dzieci, dostarczą też odpowiednią porcję błonnika adekwatną do wieku dziecka. 

Makrogole – co to takiego?

Makrogole są skondensowanymi polimerami etery etylowego oraz wody. Związki te o niskiej masie cząsteczkowej (3350–4000) znajdują zastosowanie w leczeniu zaparć u dzieci. Wiążą one wodę i nie wchłaniają się w przewodzie pokarmowym. Ten mechanizm działania jest związany z aktywnością osmotyczną wyrobu medycznego. Dzięki temu woda napływa do jelita i dochodzi do upłynnienia bądź rozluźnienia mas kałowych1.

Przykładem wyrobu medycznego zawierającego makrogol 3350, jest produkt o nazwie Xenna Balance Junior. Pozwala on w naturalny sposób regulować pracę jelit dziecka poprzez miejscowe działanie w obrębie jelita grubego. Makrogol 3350 cechuje się zdolnością wiązania wody, dzięki temu stolec staje się zmiękczony, a to ułatwia dziecku wypróżnianie4.

Makrogole na zaparcia u dzieci – dlaczego warto?

Według European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN) i North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (NASPGHAN) farmakologiczne leczenie zaparć u dzieci polega na oczyszczeniu jelita z zalegających mas kałowych. Ponadto stosuje się również leczenie podtrzymujące. Leki zawierające makrogole rekomenduje się jako lek pierwszego wyboru, który stosuje się w dużych dawkach1. To znakomita metoda leczenia, gdy odpowiednia dieta na zaparcia u dziecka nie daje oczekiwanych rezultatów. Makrogole są zalecane dla dzieci ze względu na ich bezinwazyjny charakter podania. Warto jednak pamiętać, że  do wypróżnienia może dojść dopiero po kilku dniach leczenia. Ponadto czasami duże dawki makrogoli powodują bóle brzucha lub popuszczanie stolca. W przypadku, gdy makrogole są niedostępne, lekarze zalecają podawanie laktulozy1,3.

Źródła:

  1. Horvth A., Szajewska H., Zaparcie czynnościowe u dzieci, ROK XXIX, REPRINT Z NR. 2 (409), 2022.
  2. Merit M Tabbers, Marc A Benninga, Constipation in children: fibre and probiotics, BMJ CLIN EVID. 2015 mar 10;2015:0303.
  3. Ryżko J., Zaparcia u dzieci, Medycyna praktyczna, 2016.
  4. https://www.xenna.pl/xenna-balance-junior/, dostęp: 03.04.2022

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź