Zabawy z 5-miesięcznym dzieckiem – przez zabawę do nauki
Spis treści:
Rozwój 5-miesięcznego dziecka
Czas zdobywania poszczególnych umiejętności przez niemowlęta jest różny u poszczególnych dzieci. Możemy jednak określić przybliżony okres, w którym większość maluchów kształtuje określone zdolności. Co potrafią zwykle niemowlęta w wieku 5-6 miesięcy?
- bez problemu umieją już unosić główkę,
- w pozycji na brzuchu mogą unosić się na przedramiona,
- uczą się przekręcać z ułożenia na brzuchu do pozycji na plecach i odwrotnie,
- umieją siedzieć przez krótką chwilę – na początku z podparciem,
- zaczynają chwytać przedmioty przy pomocy całej dłoni; nie potrafią jeszcze wykorzystywać do tego kciuków,
- w wieku od czterech do sześciu miesięcy u dzieci rozwija się postrzeganie kolorów.
Poświęcenie czasu na ciekawe i różnorodne zabawy z 5-miesięcznym niemowlakiem wspomaga je w kształtowaniu tych – i wielu innych – umiejętności.
Zabawy z lusterkiem
Niemowlęta uwielbiają oglądać twarze ludzi. Możesz wykorzystać to zainteresowanie swojego 5-miesięcznego dziecka w zabawie z lusterkiem.
Ułóż malucha wygodnie, w pozycji, w której będzie widziało zarówno twoje, jak i swoje odbicie. W tym ułożeniu:
- wskazuj palcem na poszczególne części ciała niemowlaka (np. nos, oczy, uszy) i pomagaj dziecku robić to samo własną rączką; w czasie ćwiczenia powtarzaj nazwę elementów ciała, które pokazujesz; maluch rozwija w ten sposób zdolności poznawcze, motoryczne i językowe;
- rób różne śmieszne miny – na początku wzbudzą one fascynację dziecka, z czasem będzie się ono uczyło także je po tobie naśladować.
Co ciekawe, 5-miesięczne niemowlę przy zabawie z lusterkiem nie będzie jeszcze wiedziało, że patrzy na swoje odbicie. Taka świadomość pojawia się dopiero około dziewiątego miesiąca życia. Możesz to przetestować. Kiedy dziecko będzie patrzyło na lustro, połóż ulubioną zabawkę za plecami dziecka, tak aby była widoczna tylko w lustrze. Jeśli maluch, zamiast sięgać po przedmiot za siebie, będzie próbował chwycić go w lustrze, oznacza to, że nie wie jeszcze, że to jego odbicie jest tam widoczne.
Powtarzając ćwiczenie ze swoim maluchem na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy, zauważysz moment, w którym dziecko osiągnęło kolejny ważny „kamień milowy” w rozwoju – pojawiły się u niego początki samoświadomości.
Zabawa w echo
Już od około drugiego lub trzeciego miesiąca życia dziecko zaczyna wydawać pierwsze dźwięki związane z rozwojem mowy. Możesz zachęcać go do ćwiczenia umiejętności komunikacji werbalnej za pomocą zabawy w echo.
To ćwiczenie polega na powtarzaniu odgłosów dziecka i odwrotnie – naśladowaniu przez malucha dostosowanych do jego aktualnych możliwości dźwięków wydawanych przez ciebie. Podczas zabawy patrz maluchowi w oczy i moduluj głos, mówiąc „w jego języku” raz głośniej, raz ciszej, powtarzając dźwięki kilka razy – aż niemowlę ci odpowie. Upewnij się, że dziecko w czasie ćwiczenia widzi twoją twarz.
Zabawa w echo jest jednym ze sposobów na to, żeby 5-miesięczny niemowlak rozwijał swój aparat mowy i zdolność do artykulacji stopniowo coraz bardziej zaawansowanych dźwięków.
W kształtowaniu umiejętności komunikacji u 5-miesięcznego niemowlaka pomaga również częste mówienie do malucha (o tym, co robisz, co się dzieje dookoła – o czymkolwiek chcesz), czytanie mu książeczek, opowiadanie historyjek i śpiewanie piosenek.
Inne zabawy z 5-miesięcznym dzieckiem
Różnorodność form spędzania czasu jest ważna, jeśli chcemy, żeby dziecko rozwijało wszystkie potrzebne umiejętności. Jakie jeszcze ćwiczenia warto wybrać do zabawy z 5-miesięcznym niemowlakiem?
Zabawa w klaskanie
Zacznij od wybrania rytmicznej piosenki. Pokaż dziecku, jak do niej klaszczesz. Następnie trzymając niemowlę za rączki, naucz je, jak to robić. Znowu zacznij sama klaskać w rytm muzyki. Pozwól, żeby maluch oglądał i uczył się naśladować twoje ruchy w trakcie tej zabawy.
Zabawa stymulująca wzrok
Spośród ćwiczeń z 5-miesięcznym niemowlakiem warto wybierać także te nastawione na kształtowanie w dziecku zdolności do obserwowania obiektów znajdujących się w różnych obszarach jego pola widzenia.
Połóż malucha na twardym podłożu na brzuszku. Wybierz zabawkę lub inną rzecz, która ma duże szanse na wzbudzenie jego zainteresowania. Podaj dziecku ten przedmiot, żeby mogło się z nim lepiej zapoznać. Następnie weź tę rzecz do ręki. Koncentrując uwagę malucha na obiekcie, poruszaj nim na różne sposoby – przybliżaj i oddalaj, wykonuj nim ruchy po łuku (w zasięgu pola widzenia dziecka).
Źródła:
- National Institutes of Health (2019) Infant – newborn development, MedlinePlus.
- Ellis D. Hendricks C. i wsp. (2014) Module Two Training Guide: Promoting Physical Activity for Infants and Toddlers in Early Childhood Settings, Alabama Department of Public Health.
- Kristen-Antonow S., Sodian B., Perst H. i wsp. (2015) Longitudinal study of the emerging self from 9 months to the age of 4 years, Frontiers in Psychology, 6: 789–799.