Zabawki sensoryczne dla niemowląt – jakie wybierać? /fot. Pexels Zabawki sensoryczne dla niemowląt – jakie wybierać? /fot. Pexels

Zabawki sensoryczne dla niemowląt – jakie wybierać?

Zabawki sensoryczne pozwalają rozwijać zmysły dziecka już od jego narodzin. Dzięki materiałom o ciekawych fakturach, z szeleszczącymi elementami, lusterkami, gryzakami, dziecko bada i poznaje świat. Jakie zabawki sensoryczne będą najlepsze dla niemowlaka, a jakie dla 2-3-latka? Podpowiadamy!

Spis treści:

Co to jest zabawka sensoryczna

Zabawki sensoryczne mają wspierać i stymulować rozwój dziecka, zarówno fizyczny, jaki umysłowy. Skonstruowane są tak, żeby oddziaływały na różne zmysły: wzrok, dotyk, słuch, a niekiedy także węch i smak. By dostarczyć bodźców tym zmysłom, wykorzystuje się ciekawe sploty i faktury wybranych materiałów, dobrze dobrane kolory, elementy szeleszczące i błyszczące, a także wydające dźwięki czy nawet zapachy. Takie zabawki zazwyczaj są przystosowane do tego, by dziecko mogło ich dotykać i wkładać je do buzi. Jak mówił twórca sensomotorycznej teorii rozwoju Jean Piaget, dziecko w pierwszym okresie życia (do 2 lat) jest „wręcz uzależnione od sensorycznych i motorycznych środków uczenia się i rozumienia środowiska”.

Zabawka sensoryczna powinna być przede wszystkim dostosowana do wieku i możliwości dziecka. Nie jest tajemnicą, iż po narodzinach najlepszą zabawką dla noworodka są jego rodzice. Mimika twarzy, bliskość, przytulanie, gestykulacja to najlepsza, wręcz niezastąpiona „zabawa” dla dziecka. W przypadku zabawek dla niemowląt najważniejszy jest umiar. Nie należy dostarczać zbyt wielu bodźców – dziecko odreaguje je nadmiernym pobudzeniem, niepokojem i płaczem  – mówi Aleksandra Litwiniuk, pedagog specjalny i specjalista SI z Centrum Edukacji i Wspomagania w Rozwoju „Insignis” w Lublinie.

Sensoryczne zabawki dla niemowląt – czym się kierować przy wyborze?

Na rynku znajdziemy ogromny wybór zabawek sensorycznych dla niemowląt i dzieci. Jak wybrać te najlepsze? 

  1. Pamiętajmy, że najważniejsze przy wyborze zabawki dla malucha jest bezpieczeństwo.
  2. Zwracajmy uwagę na wiek dziecka – zabawka musi być dobrana do etapu rozwoju i możliwości (warto poszukać zabawek „rosnących” wraz z dzieckiem, np. z wymiennymi elementami).
  3. Sprawdźmy jakość wykonania zabawek sensorycznych i atesty, przede wszystkim certyfikat CE.
  4. Dobierajmy kolory do percepcji dziecka – dla mniejszych dzieci zabawki czarne, czerwone i białe, dla starszych różne inne kolory i odcienie 
  5. Sprawdźmy skład materiałów, z jakich wykonano sensoryczne zabawki, czy są dostatecznie miękkie, z nieuczulających składników.
  6. Oceniajmy możliwości modyfikacji rozbudowywania zabawek o dodatkowe elementy wraz ze wzrostem dziecka.
  7. Wybierajmy zabawki łatwe do czyszczenia i prania.

– Należy unikać zabawek nadmiernie błyszczących, świecących, o zbyt dużym natężeniu dźwięku – dziecko będzie się ich bało. Na początek warto wybrać zabawki w kontrastowych kolorach (czarny, biały, czerwony) i o jak najprostszej formie – dodaje Aleksandra Litwiniuk. 

Materiały zabawek sensorycznych dla dzieci

Zabawki sensoryczne wykonane są z materiałów bezpiecznych dla niemowlaków, tj. kauczuku, bawełny, pluszu, drewna, miękkiego plastiku czy silikonu. Powinny być odpowiednio miękkie i przyjemne w dotyku. Warto sprawdzić, czy nie spowodują u dziecka uczulenia i oczywiście uprać je w łagodnym detergencie przed pierwszym użyciem. 

Kształt i rozmiar zabawek sensorycznych 

Sukces zabawki sensorycznej gwarantuje jej prosta forma. Zazwyczaj znajdziemy zabawki w kształcie okręgu, prostokąta czy gwiazdy. Do tego dochodzą elementy z tworzywa, ze specjalnymi bruzdami, wypukłościami, o innych niż tkaniny fakturach. Najlepsze są takie zabawki sensoryczne, które rozwijają wszystkie zmysły maluszka. Dziecko może je trzymać, zgniatać, gryźć, przytulać, miąć, słuchać dźwięków, jakie wydają i obserwować ich kolory.

Zajęcia z integracji sensorycznej – co musisz wiedzieć?

Polecamy

Zajęcia z integracji sensorycznej – co musisz wiedzieć?

Integracja sensoryczna to proces prawidłowego kształtowania układu nerwowego dziecka. Deficyty związane z czuciem głębokim czy poczuciem równowagi mają wpływ na nasze postrzeganie świata i funkcjonowanie w nim. Dlatego zajęcia sensoryczne u dziecka wspierają dojrzewanie jego układu nerwowego i mają wpływ na prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny. Na czym polegają zajęcia SI? Kiedy powinniśmy wesprzeć nimi rozwój dziecka?

Czytaj

Najlepsze sensoryczne zabawki

Najlepsze zabawki sensoryczne to takie, które wzbudzą zainteresowanie maluszka i będą na wyciągnięcie ręki. Wybierając zabawki o różnorodnych kształtach i fakturach, dostarczamy dziecku więcej różnorodnych bodźców. 

  • Grzechotki – na początek wystarczą takie zaczepiane na rączkę bądź nóżkę, grzechoczące skarpetki, buciki „niechodki” z dzwoneczkami, itd. Każdy ruch to dźwięk, który intryguje dziecko.
  • Gryzaki – przynoszą ulgę w bolesnym ząbkowaniu, dostarczają wrażeń sensorycznych.
  • Piłki sensoryczne – przydatne do masażu, poprawy koordynacji, rozwijają zmysł dotyku.
  • Puzzle i klocki sensoryczne.
  • Książeczki sensoryczne – materiałowe, bezpieczne i delikatne – aktywizują i stymulują rozwój poznawczy malucha.
  • Mata sensoryczna – wspomaga rozwój zmysłów poprzez zabawę, jednocześnie zwiększając zdolności manualne i motoryczne dziecka, zachęcając je do gimnastyki i chwytania wiszących zabawek.
  • Kostki aktywizujące – wykonane z różnych materiałów, wspomagają zmysł dotyku, a przyczepione do kostki metki, sznurki, gryzaki i przywieszki zachęcające do chwytania i manipulowania nimi.

Wybierając zabawkę sensoryczną dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, by jej elementy mieściły się w dłoni, by dziecko mogło nimi potrząsać, turlać, uderzać, oglądać, chwytać całą dłonią i palcami, a także gryźć. Każda z tych czynności jest kamieniem milowym w poznawaniu i odkrywaniu świata.

Źródła:

  1. Sadowska K., Zabawy i zabawki wieku wczesnodziecięcegowe współczesnym świecie, „Edukacja elementarna w teorii i praktyce”, 2018.
  2. J. Szmalec, E. Wieczór, G. Brzuzy, Sensoryka i motoryka w rozwoju dziecka i uczeniu się w aspekcie terapii integracji sensorycznej, wyd. Difin, 2019.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź