Co potrafi 10 miesięczne dziecko?/fot. iStock Co potrafi 10 miesięczne dziecko?/fot. iStock

Co umie już 2-miesięczne dziecko?

Pierwsze dwa miesiące po porodzie są zwykle największym wyzwaniem w opiece nad niemowlęciem. Stopniowo nabywasz jednak wprawy w zajmowaniu się dzieckiem, a początkowe trudności wynagradza ci możliwość obserwowania, jak maluch rozwija się i bezustannie zdobywa nowe umiejętności. Co umie już dwumiesięczne dziecko? Jak zadbać o podstawowe potrzeby niemowlęcia, tak żeby wspomagać jego prawidłowy rozwój?

Spis treści:

Etapy rozwoju 2-miesięcznego dziecka

Okres niemowlęcy jest czasem, kiedy osiąganie kolejnych kamieni milowych w rozwoju przychodzi zdecydowanie najszybciej. U dziecka w wieku dwóch miesięcy bez problemu zauważysz stopniowe (lecz szybkie) wykształcanie się nowych umiejętności.

Dokładny czas, w którym maluchy posiadają już określone zdolności, może różnić się pomiędzy poszczególnymi niemowlakami. Warto jednak wiedzieć, jakie zmiany w stopniu rozwoju i zachowaniu zwykle obserwuje się u dziecka po drugim miesiącu życia.

Co potrafi 2-miesięczne dziecko?

  • Umiejętności społeczne i emocjonalne – maluch zaczyna uśmiechać się do ludzi, może próbować spoglądać na rodzica, niemowlę umie także na krótko samo się uspokoić (może przenosić rączkę w kierunku twarzy i ssać ją);
  • umiejętności związane z komunikacją – pojawia się umiejętność głużenia, czyli wydawania gardłowych dźwięków: agu, ge, khe, gli, kli, tli, ebw, bwe; niektóre dzieci potrafią także odwracać główkę w kierunku usłyszanych dźwięków;
  • umiejętności poznawcze – dziecko uczy się wodzić wzrokiem za różnymi obiektami, może rozpoznawać ludzi z większej odległości;
  • umiejętności motoryczne – poprawia się zdolność malucha do utrzymywania główki, w pozycji na brzuchu potrafi on unosić ją do góry, żeby patrzeć przed siebie; rączkami i nóżkami może już wykonywać trochę bardziej płynne ruchy.

Pielęgnacja 2-miesięcznego dziecka

Do prawidłowego rozwoju 2-miesięczne dziecko potrzebuje przede wszystkim kontaktu z rodzicem i poczucia troski dawanej przez opiekuna. Nie obejdzie się także bez odpowiedniej pielęgnacji. Poniżej znajdziesz wskazówki istotne w kontekście dbania o higienę, sen i karmienie 2-miesięcznego niemowlęcia.

Zabiegi związane z higieną w pierwszych miesiącach życia dziecka wykonywane są wielokrotnie w ciągu dnia. Okolice twarzy, rąk i obszar ciała pod pieluchą należy myć kilka razy dziennie. Niemowlęcia w wieku dwóch miesięcy nie trzeba kąpać każdego dnia, wystarczy dwa lub trzy razy w tygodniu. Częstsze kąpiele w pierwszych miesiącach życia dziecka mogą mocno wysuszać jego skórę. Zaleca się, żeby kąpiel wykonywać mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Najlepiej unikać wykonywania tego zabiegu bezpośrednio przed jedzeniem (dziecko zwykle jest wtedy głodne i niespokojne) i niedługo po karmieniu (kąpiel może wtedy spowodować ulewanie pokarmu).

Do mycia malucha powinno się wykorzystywać płynne preparaty przeznaczone dla dzieci, które mają pH obojętne lub lekko kwaśne. Warto upewnić się, że wybrane środki nie zawierają substancji zapachowych, konserwujących i barwiących.

Rytm karmienia i spania 2-miesięcznego dziecka

Odpowiednia pielęgnacja 2-miesięcznego dziecka wymaga zadbania o zaspokojenie potrzeb malucha w odniesieniu do dwóch czynności, na których niemowlę w tym wieku spędza najwięcej czasu – karmienia i spania.

Po drugim miesiącu życia dziecka już być może powoli wypracowujesz razem z maluchem mniej więcej stały harmonogram tych podstawowych czynności. Jak typowo wygląda życie niemowlaka pod kątem częstości karmienia i czasu snu?

Dziecko w wieku dwóch miesięcy na śnie spędza 14-17 godzin na dobę. Ten czas podzielony jest na wiele krótszych okresów, pomiędzy którymi dziecko wymaga zwykle karmienia i przewijania. Dwumiesięczne niemowlę karmione w sposób naturalny potrzebuje przystawiania do piersi 8-12 razy dziennie, co dwie lub trzy godziny. Maluch żywiony mlekiem modyfikowanym powinien spożywać w ciągu dnia sześć posiłków. Przerwy między okresami snu warto wykorzystać nie tylko na zabiegi higieniczne i zaspokojenie głodu malucha, ale także na zabawy, które pomagają maluchowi zdobywać nowe umiejętności.

Przesypianie całej nocy przez dziecko jest jednym z kamieni milowych, na który wielu zmęczonych i niewyspanych rodziców czeka z niecierpliwością. Dobra wiadomość dla nich jest taka, że już od około trzeciego miesiąca życia niemowlęta powoli zaczynają łączyć swój czas snu w coraz dłuższe okresy, dając rodzicom szansę na nieco więcej nieprzerwanego odpoczynku, szczególnie w nocy.

Fizyczny rozwój dziecka po 2 miesiącach życia

Rozwój fizyczny dziecka w ciągu pierwszego roku życia przebiega w bardzo szybkim tempie. Typowa masa ciała niemowlaka w drugim miesiącu to 5,1 kg dla dziewczynki i 5,5 kg dla chłopca. Jeśli chodzi o długość ciała, oscyluje ona w okolicach 57 cm dla dziewczynek i 58 cm dla chłopców.

Zanim zaczniesz porównywać te wartości do tych osiągniętych do tej pory przez twojego malucha, weź pod uwagę, że mają one charakter orientacyjny. Masę i długość ciała dziecka najlepiej ocenić za pomocą siatek centylowych. Posiadają one relatywnie szeroki zakres normy i dobrze odzwierciedlają duże różnice w tempie prawidłowego rozwoju fizycznego zdrowych niemowląt.

Źródła:

  1. Centers for Disease Control and Prevention (2021) Your Baby at 2 Months.
  2. Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Dmoch-Gajzlerska E. i wsp. (2014) Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
  3. Szajewska H., Socha P., Horovath A. i wsp. (2021) Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 50: 1-21.
  4. Sleep Foundation (2020) Babies and Sleep.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź