Soczewki kontaktowe w ciąży - czy można je nosić? /fot. iStock Soczewki kontaktowe w ciąży – czy można je nosić? /fot. iStock

Soczewki kontaktowe w ciąży – czy można je nosić?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można nosić soczewki kontaktowe w ciąży. I chociaż nie ma przeciwwskazań, aby z nich korzystać, nasz organizm może nam powiedzieć „stop” i zmusić nas do sięgnięcia po okulary korekcyjne.

Spis treści:

Co dzieje się z oczami w ciąży

Ciąża to czas wielu zmian w naszym organizmie. Nie omijają one także oczu, a odpowiedzialne są za to głównie dwa hormony: progesteron oraz estrogeny. W czasie ciąży może pogorszyć się ostrość widzenia, nasilają się dolegliwości związane z oczami: uczucie suchości, „piasku” pod powieką. Niektóre kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości, inne już od początku ciąży skarżą się na problemy z oczami.

Zmiany związane z oczami w trakcie ciąży to m.in.:

  • wzrost krzywizny i grubości rogówki,
  • obniżenie czucia rogówkowego,
  • zaburzenia akomodacji,
  • zaburzenia pola widzenia,
  • dysfunkcja gruczołów Meiboma (może wiązać się nie tylko z zespołem suchego oka, ale i np. powstawaniem gradówek),
  • zmniejszona produkcja łez, zaburzenia jakości filmu łzowego,
  • obrzęk powiek.

Oczy w ciąży wyglądają inaczej (zmian w budowie gałki ocznej nie zauważysz, ale możesz je odczuć), inaczej reagują na czynniki środowiskowe.

Soczewki a ciąża – czy można nosić soczewki kontaktowe w ciąży

Możesz nosić soczewki kontaktowe w ciąży – nie ma ku temu przeciwwskazań. Jednak zmiany, do jakich dochodzi w obrębie gałki ocznej, mogą sprawić, że korzystanie z soczewek przestanie być dla ciebie komfortowe. Zamiast być czymś, o czym nie pamiętasz w ciągu dnia, będą przeszkadzać i drażnić. Możesz je czuć pod powiekami i mieć wrażenie, że są źle dobrane (ma to związek z pogłębieniem wady oraz ze zmianą kształtu gałki ocznej). Wszystko powinno wrócić do normy po porodzie (najpóźniej po zakończeniu karmienia) i najpewniej znów będziesz mogła wrócić do noszenia szkieł kontaktowych w takim trybie jak przed ciążą. Pamiętaj również o tym, że każda ciąża jest inna – może się okazać, że nawet jeśli w poprzedniej nie tolerowałaś soczewek, przy kolejnej nie zauważysz różnicy.

Aby noszenie soczewek kontaktowych w ciąży było komfortowe, warto:

  • ograniczyć czas spędzany w soczewkach (do sześciu–ośmiu godzin dziennie), częściej wymieniać je na okulary;
  • sięgać po soczewki jednodniowe (jednorazowe),
  • wybierać soczewki, które jak najlepiej przepuszczają powietrze (o jak najlepszym współczynniku tlenotransmisji);
  • sięgać po płyny oksydacyjne (to te, które czyszczą i dezynfekują soczewki – w czasie ciąży na szkłach może pojawić się więcej osadu),
  • stosować krople nawilżające.

Zanim jednak wybierzesz preparat, sprawdź, czy może on być bezpiecznie stosowany w trakcie ciąży.

Jeśli przed ciążą nie nosiłaś soczewek kontaktowych, nie jest to najlepszy moment, aby się na nie zdecydować. Ze względu na zmiany zachodzące w twoim organizmie może być ci trudno wybrać model, który nie będzie ci przeszkadzał. Przyzwyczajenie się do soczewek w „normalnym” stanie może chwilę zająć, w czasie ciąży ten proces może się wydłużyć. Jeśli okulary ci nie przeszkadzają, poczekaj z ich wymianą na soczewki.

Jak zrobić plan porodu?

Polecamy

Jak zrobić plan porodu?

Poród to bez wątpienia sytuacja, której towarzyszy mnóstwo emocji. Z tego powodu warto w miarę możliwości zaplanować jego przebieg na kilka tygodni przed rozpoczęciem. Co to jest plan porodu i co powinno w nim zostać zapisane?

Czytaj

Czy można rodzić w soczewkach

Poród w soczewkach może być po prostu niekomfortowy – podczas skurczów często mocno zaciskamy oczy, soczewki mogą nam wówczas przeszkadzać, powodować dyskomfort. Zamiast skupiać się na akcji porodowej, będziemy się martwić, że coś jest z nimi nie w porządku. Soczewek kontaktowych nie można mieć na oczach w czasie cesarskiego cięcia (traktowane są jako ciało obce). Nawet jeśli się tego nie spodziewamy, powinnyśmy przyjąć, że rozpoczęty naturalnie poród może zakończyć się cesarką. A zdjęcie soczewek – czynność, którą na co dzień wykonujesz automatycznie – może okazać się czymś niewykonalnym. 

W czasie porodu możesz czuć się pewniej, rezygnując całkowicie z korekcji wady wzroku (oczywiście jeśli twoja wada na to pozwala) lub zdecydować się na okulary. Jeśli chciałabyś rodzić w soczewkach, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę lub ze specjalistami, którzy będą towarzyszyć ci już na porodówce.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź